Wiadomości

Chiny: Nowy trend – turystyka zakupowa

Zgodnie z raportem KPMG coraz więcej mieszkańców Chin kontynentalnych podróżuje za granicę – 71% uczestników badania przeprowadzonego w 2012 roku przyznało, że było na zagranicznym wyjeździe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Odsetek ten wzrósł z 53% w roku 2008. Podczas ostatniej zamorskiej wycieczki 72% badanych dokonało zakupu dóbr luksusowych.

Chińscy konsumenci najchętniej kupują markowe kosmetyki i perfumy, w następnej kolejności zegarki, torby, odzież, biżuterię, obuwie i alkohol, a na zakupy wybierają się przede wszystkim do Hong Kongu, na Tajwan i do Makao. Na znaczeniu zyskują też kraje europejskie – 20% respondentów zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przywiozło z Europy kosmetyki (wzrost z 3% w 2009 roku), a 25% nabyło tam luksusowy zegarek (wzrost z 5%).

"Liczba podróżnych z Chin kontynentalnych rośnie, a globalne marki luksusowe dostosowują do tego trendu swoje strategie biznesowe zarówno w Chinach, jak i na rodzimych rynkach. Chińczycy będą coraz chętniej robić zakupy za granicą, w tym w Europie, która już jest drugim najczęściej wybieranym przez nich celem podróży. Tendencja ta stanowi również szansę dla Polski, ponieważ w naszym kraju dostępnych jest coraz więcej marek luksusowych. Z pewnością zakupy i turystyka są istotnym elementem programu wizyt licznych chińskich misji biznesowych odwiedzających nasz kraj – stwierdza Andrzej Kaczmarek, Dyrektor i Szef grupy KPMG China Practice w Polsce.

Z raportu KPMG wynika, że chińscy konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb odnośnie dóbr luksusowych. 88% respondentów byłoby skłonnych przeznaczyć większą sumę pieniędzy na produkty o wysokiej jakości i trwałości, 80% najbardziej zwraca uwagę na ekskluzywność i unikalność produktu, natomiast dla 72% najważniejsze jest dziedzictwo marki.

Chiny to trzeci po USA i Japonii rynek towarów luksusowych na świecie, a przy jego obecnym tempie wzrostu już niedługo będzie drugi. Z badań KPMG dotyczących rynku dóbr luksusowych prowadzonych niezależnie w Polsce i w Chinach wynika, że zamożni Polacy, podobnie jak zamożni Chińczycy, wśród najważniejszych motywów zakupu dóbr luksusowych na pierwszym miejscu stawiają na wysoką jakość, a na dalszych na prestiż związany z daną marką. Wydaje się natomiast, że Polacy w sposób bardziej racjonalny i przemyślany podchodzą do zakupów tego rodzaju towarów i w większym stopniu niż zamożni Chińczycy kierują się ich ceną  – mówi Andrzej Marczak, Partner i współautor raportów o rynku dóbr luksusowych w Polsce.

W Chinach powstała klasa średnia, która stara się naśladować swoich rówieśników z Europy i USA. Stąd zwyczaje zakupów są bardzo zbliżone, królują włoska i francuska moda oraz szwajcarskie zegarki. Wprawdzie dochód klasy średniej w Chinach jest wciąż istotnie niższy niż w Europie, jednak liczebność tej grupy społecznej powoduje wzrost znaczenia towarów luksusowych w Państwie Środka. Chińczycy nie kojarzą na razie marek luksusowych z Polską, ale mamy pewien potencjał, jeśli chodzi o wyroby z bursztynu – dodaje Tomasz Wiśniewski, Partner i współautor raportów o rynku dóbr luksusowych w Polsce.

 

Badanie KPMG wykazało, że coraz większą rolę odgrywają w Chinach media cyfrowe. Blisko 70% potencjalnych konsumentów wyszukuje luksusowe marki w Internecie przynajmniej raz w miesiącu. Odnotowano również znaczący wzrost zainteresowania Chińczyków zakupem dóbr luksusowych za pośrednictwem tego medium – w 2012 roku taką chęć wyraziło 40% respondentów, o 18% więcej niż w roku poprzednim.

Źródło: KPMG News

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button