Wiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (06/22)

14 - 20 lutego 2022

Z prac rządu (来自政府工作)

Krajowe centra obliczeniowe

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) zatwierdziła budowę czterech krajowych zintegrowanych centrów obliczeń komputerowych. Zlokalizowane będą w rejonach:

  • BeiJing-TianJin-HeBei (同意京津冀地区),
  • Delta Rzeki ChangJiang /Jangcy (长三角地区),
  • ChengDu-ChongQing (成渝地区) oraz
  • Greater Bay Area (粤港澳大湾区).

To formujące się 4 główne ośrodki rozwoju kraju. Koszt całkowity stworzenia centrów obliczeniowych wyniesie min. 400 mld RMB (ok. 253 mld PLN).

Sport to zdrowie…

Komisja postanowiła również przeznaczyć w ramach budżetu centralnego kwotę 2,1 mld RMB (ok. 1,318 mld PLN) na 185 projektów związanych z popularyzacją aktywnego trybu życia i sportu. Są to mi.in. projekty budowy sieci ogólnodostępnych centrów fitness, „parków sportowych”, otwartych stadionów lekkoatletycznych i boisk do piłki nożnej, ścieżek zdrowia itp., które powstaną w wielu miastach kraju. Wedle komisji decyzja ta jest odpowiedzią państwa na rosnące społeczne potrzeby w zakresie uprawiania sportu.

Aborcjom nie

Chińskie Stowarzyszenie Planowania Rodziny (中国计划生育协会) rusza z szeroką kampanią uświadamiającą, która skierowana jest przeciwko zachodzeniu młodych kobiet w niepożądane ciąże, a co za tym idzie – aborcjom traktowanym jako środek antykoncepcyjny. Celem kampanii są nastoletnie dziewczyny i kobiety niezamężne. Zgodnie z deklaracją stowarzyszenia podejmowane będą wszelkie możliwe metody, aby zmniejszyć liczbę aborcji, a zarazem poprawić dzietność. To działanie konieczne w sytuacji, gdy społeczeństwo starzeje się w takim tempie. Stowarzyszenie stawia na uświadamianie, szkolenia i prewencję, a nie na aborcje.

System oceny dyrektorów szkół

Ministerstwo Edukacji (教育部) wprowadza jednolite zasady kompleksowego systemu nadzoru i oceny kierowników, dyrektorów

  • przedszkoli,
  • szkół podstawowych i
  • średnich

podsumowujących ich kadencje urzędowania (stanowisko może być zajmowane przez 5 lat). System ten obejmować będzie również przedszkola i szkoły będące inicjatywą partnerów chińskich i zagranicznych (nie ma placówek edukacyjnych prowadzonych wyłącznie przez podmioty zagraniczne).

W ramach systemu oceniane będą: pomoc organizacjom partyjnym, przestrzeganie linii partii w zakresie edukacji, zarządzanie szkołą, postawa moralna kierownika/dyrektora, praca z nauczycielami, wprowadzone i realizowane standardy prowadzenia placówki, zasady bezpieczeństwa i higieny itp.

Wyniki oceny będą podstawą do przyznania wyróżnień, podwyższenia wynagrodzenia, przedłużenia kontraktu, czy mianowania na stanowisko kierownicze w innej (kolejnej) placówce edukacyjnej. System wprowadzono w bieżącym roku w wyselekcjonowanych prowincjach jako pilotaż. Program zostanie rozszerzony na całe Chiny (po ewentualnym usprawnieniu) i obejmie w sumie 23 mln szkół podstawowych i średnich oraz 29 mln przedszkoli.

Podnoszenie poziomu wyższych uczelni

Ministerstwo Edukacji (教育部) wraz z Ministerstwem Finansów (财政部) oraz

Państwową Komisją Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) opublikowało listę uczelni i projektów drugiego etapu inicjatywy rozwijania najwyższej klasy uniwersytetów i szkół wyższych (147) oraz dyscyplin akademickich.

Pierwszy etap ogłoszony w 2016 roku zakończono w roku 2020. Aktualny etap będzie realizowany do końca 2025 roku. Działanie ma na celu pobudzenie tworzenia oraz rozwoju szkolnictwa wyższego na najwyższym międzynarodowym poziomie. Drugi etap ma poprowadzić uniwersytety do osiągnięcia najwyższego standardu w dziedzinach, w których mają przewagę konkurencyjną i skupienie się na badaniach oraz budowaniu systemów rozwoju w danych kategoriach. Placówki biorące udział w działaniu mają być zachęcane do większej innowacyjności w wybranych dyscyplinach nauki i dokonywać w nich zasadniczego przełomu. Na liście projektów znajduje się 59 z dziedziny matematyki, fizyki, chemii, biologii i innych nauk podstawowych, 180 z zakresu inżynierii oraz 92 z obszaru nauk społecznych.

W 2023 roku ministerstwo dokona kontroli stanu i zaawansowania projektów. Tym, które nie otrzymają pozytywnej oceny cofnięte zostanie finasowanie.

Walka z fake news i nie tylko…

W styczniu br. Centrum Zgłaszania Informacji Nielegalnych i Niepożądanych (违法和不良信息举报中心) przy Administracji Cyberprzestrzeni Chin (中国国家互联网信息办公室) oraz właściciele platform mediów społecznościowych przyjęli 14,737 mln zgłoszeń dotyczących wpisów szkalujących, rozpowszechniających nieprawdziwe informacje, podżegających do nienawiści, czy tak zwanych fake newsów. To wzrost o 16,9% miesiąc do miesiąca oraz aż o 31,5% rok do roku. 72,3% wszystkich zgłoszeń dotyczyło wpisów umieszczonych na wiodących stronach internetowych należących do firm (marek) takich jak: WeiBo (微博), BaiDu (百度), ZhiHu (知乎), Alibaba (阿里巴巴), KuaiShou (快手), Tencent (腾讯), TouTiao (头条), DouBan (豆瓣) czy Sina (新浪).

Zgłoszenia wpisów które wedle uznania użytkowników stanowią złamanie norm, przepisów, prawa dokonywać w Chinach można m.in. poprzez bezpłatną infolinię ogólnokrajową (12377) oraz stronę internetową (www.12377.cn).

Konsolidacja producentów nawozów

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部) w najbliższej pięciolatce planuje wzmocnienie, reorganizację i konsolidację istniejących producentów nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin. Cel: do roku 2025 ma działać w Chinach co najmniej 10 wyspecjalizowanych przedsiębiorstw (korporacji), których wartość produkcji rocznej ma przekraczać pułap 5 mld RMB (ok. 3,137 mld PLN), 50 firm o rocznej produkcji wartej ponad 1 mld RMB (ok. 627,372 mln PLN) oraz 100 fabryk produkujących nawozy i środki ochrony roślin o wartości ponad 500 mln RMB (ok. 313,638 mln PLN) rocznie.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Inflacja na niskim poziomie

Państwowe Biuro Statystyczne (国家统计局) poinformowało, iż w styczniu br. wskaźnik cen konsumenckich (CPI – 居民消费价格指数) wyniósł 0,9% r/r, gdy jeszcze w grudniu było to 1,5%. Drugi miesiąc z rzędu tempo wzrostu cen maleje i spadło do najniższego poziomu od września ub.r. Gospodarka chińska wchodzi w nowy rok z niskim poziomem inflacji. W 2021 roku nie przekroczyła ona 2,3% r/r (taki odczyt miał miejsce w listopadzie). To spory kontrast z wieloma innymi gospodarkami, które borykają się z rosnącą inflacją, z najwyższymi od dekad wzrostami cen towarów i usług konsumpcyjnych od dekad. W Chinach w odniesieniu miesiąc do miesiąca najbardziej wzrosły ceny żywności (o 1,4%, ale to typowy wzrost przed Chińskim Nowym Rokiem), ale w ujęciu rocznym (r/r) spadły o 3,8%.

Ceny usług zwiększyły się średnio o 0,3% m/m i 1,7% r/r.

Inflacja w Chinach utrzymuje się na niskim poziomie i wydaje się, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

PPI spada

Wskaźnik cen producentów PPI (工业生产者出厂价格指数), spadł w styczniu do poziomu 9,1% (r/r) w porównaniu z grudniowym odczytem 10,3% (r/r). To najniższy odczyt tego wskaźnika od lipca 2021 roku. W odniesieniu miesięcznym (m/m) wskaźnik ten uzyskał nawet wartości ujemne (grudzień -1,2%, styczeń -0,2%). Najbardziej rosną ceny środków produkcji 11,8% r/r, co jest zgodne z trendami na światowych rynkach surowcowych.

Chiny importują za mało z USA

Jak podał w swoim raporcie amerykański think tank Instytut Gospodarki Międzynarodowej Peterson, Chiny nie wywiązały się z pierwszego etapu porozumienia handlowego zawartego w 2020 roku, którego celem było zmniejszenie deficytu w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a także zapobieżenie wojnie ekonomicznej między tymi państwami.

Porozumienie przewidywało m.in., że w okresie 2020-2021 Chiny zwiększą import towarów z USA o minimum 200 mld USD (ok. 800,116 mld PLN) w porównaniu z rokiem 2017. Oznacza to, że Chiny powinny były w latach 2020-2021 zakupić w USA towary i usługi wartości 502,4 mld USD (ok. 2,01 bln PLN). W rzeczywistości amerykański eksport do Chin w tym okresie wyniósł 288,8 mld USD (ok. 1,155 bln PLN), czyli o 213,6 mld USD (ok. 856 mld PLN) mniej niż wynosiło zobowiązanie strony chińskiej. Ostatecznie wartość towarów zakupionych przez Chiny od USA w wyznaczonym czasie stanowiła ok. 57,48% wielkości zakładanej w porozumieniu.

Realizacja postanowień porozumienia przez Chiny napotkała – paradoksalnie – problemy będące wynikiem działania strony amerykańskiej. Stany Zjednoczone nie posiadają tak wielkich ilości produktów rolnych, których wartość równałaby się tej wskazanej w porozumieniu. Gdyby nawet Chińczycy wykupili wszystkie produkty rolnicze jakie mają Stany Zjednoczone do zaoferowania to i tak nie zlikwidowano by różnicy. Problem mógłby rozwiązać chiński import amerykańskich produktów technologicznych. No, ale tu USA opracowała listę towarów i usług, a także „czarną listę” chińskich firm, którym nie wolno sprzedawać amerykańskich produktów technologicznych, czy bazujących na amerykańskich technologiach.

Czy dojdzie do negocjacji na ten temat? Jeśli tak, nie będą one łatwe. Chiny z pewnością nie będą kupować towarów, których nie potrzebują, lub które maja w nadmiarze.

Maskotka żyłą złota

Wszelkie przewidywania, nawet te najśmielsze, przekroczyła gorączka „Bing Dwen Dwen” (冰墩墩). To oficjalna maskotka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, której zapragnęli wszyscy Chińczycy, dzięki czemu stała się najpopularniejszą maskotką w całej historii nowoczesnych igrzysk. Jej wyłączny producent, spółka FuJian JinJiang HengSheng Toys Co., Ltd. (福建晋江恒盛玩具有限公司), musiał wezwać załogę z przerwy świątecznej z okazji Chińskiego Nowego Roku do powrotu do pracy i to na min. dwie zmiany. Firma otrzymała ponadprogramowe zamówienie na maskotki w liczbie ponad (bagatela!) 1 mln szt. Wszystkie dostępne na rynku maskotki wykupiono zaledwie w kilka pierwszych dni trwania igrzysk. Bing Dwen Dwen, który oficjalnie kosztował 100 RMB (ok. 62. 30 PLN) za sztukę, „chodził” w sieci nawet po 1000 RMB (ok. 623 PLN) i więcej (!).

Przed sklepami z maskotkami igrzysk ustawiały się gigantyczne kolejki, przyjmowano nawet zapisy na ich zakup (limit jedna maskotka na osobę). Policja rozpoczęła ściganie zarówno oszustów niewywiązujących się z transakcji internetowych, jak również „przedsiębiorców” reagujących na zapotrzebowanie społeczne produkowanymi przez siebie „replikami” maskotki. Co ciekawe – nic nie zapowiadało wybuchu „szału” na maskotkę. Przed igrzyskami sprzedawała się umiarkowanie, do czasu, gdy jeden z japońskich dziennikarzy nie pochwalił się nią w sieci, dzieląc się ze światem swoim zachwytem nad pandą w kombinezonie łyżwiarza szybkiego. Nagranie zyskało gwałtownie popularność w chińskiej sieci, no i się zaczęło…

Surowce drożeją

W ostatnim czasie szybko rosną ceny strategicznych surowców. Nie tylko ropy naftowej, ale aluminium, metali ziem rzadkich (niezbędnych do produkcji elektroniki, komputerów, smartfonów komponentów dla NEV, OZE, etc.), czy węglanu litu (jeden z głównych surowców do produkcji baterii do samochodów).

Cena aluminium na początku roku wynosiła w Chinach średnio 21 600 RMB/t (ok. 13 660 PLN). Wystarczyły dwa tygodnie, aby podskoczyła do poziomu 23 300 RMB/t (ok. 14 735 PLN). Jest to cena najwyższa od 8 lat.

Metale ziem rzadkich odnotowują z początkiem lutego największy skok cenowy od 10 lat. Na dzień 11.02.2022 trzeba było zapłacić 1,1 mln RMB za tonę takiej rudy (ok. 695 675 PLN). Ostatnio takie ceny odnotowywano w czerwcu 2011 roku (1,275 mln RMB, ok. 806 381 PLN). Węglan litu kosztował w połowie lutego br. od 366 000 RMB do 400 000 RMB za tonę (od ok. 231 476 PLN do ok. 252 979 PLN). Ten surowiec podrożał od początku roku o 43%.

Motoryzacja (汽车)

BYD wyeksportowało 70 tys. autobusów

BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司) świętowało pod koniec stycznia wyeksportowanie 70-tysięcznego autobusu elektrycznego. Ten konkretny autobus został wysłany do Szwecji, gdzie BYD działa na rynku autobusów miejskich od 2015 roku. Aktualnie autobusy elektryczne BYD jeżdżą ulicami 300 miast w 50 krajach całego świata. Autobusy elektryczne BYD eksportowane są nie tylko do Europy (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy), ale również do Stanów Zjednoczonych, Korei Południkowej, Japonii, czy Australii. BYD produkuje autobusy elektryczne od 2003 roku.

BMW inwestuje

Tymczasem BMW zwiększa swoje zaangażowanie na rynku chińskim. Niemiecki koncern przejmuje kontrolę nad spółką Brilliance BMW Automobile Co., Ltd. (华晨宝马汽车有限公司), w której do tej pory posiadał 50%, a w której lokalnym partnerem jest Brilliance Automobile Group Holding Co., Ltd. (华晨汽车集团控股有限公司). BMW podjęło decyzje o przedłużeniu umowy spółki joint venture do roku 2040, a zarazem wykupuje kolejne 25% akcji, które wyceniono na sumę 3,7 mld EUR (ok. 16,758 mld PLN). Po zamknięciu tej transakcji BMW będzie miało 75% udziałów w spółce założonej w 2003 roku, a zatrudniającej ogółem ponad 20 000 pracowników. W następnym kroku BMW planuje wybudowanie kolejnej fabryki w Chinach. Będzie ona produkowała samochody elektryczne, hybrydy i pojazdy z silnikami spalinowymi. W II kwartale 2022 roku planowane jest uruchomienie w Chinach produkcji modelu X5, który do tej pory jest importowany z Europy. Chińska spółka BMW w ub.r. wyprodukowała 700 tysięcy samochodów, a zaimportowała 846 237 aut BMW i Mini. To o 9% więcej niż w roku 2020.

Pierwsza fabryka Audi w Chinach

W tym roku Audi planuje rozpoczęcie produkcji we własnej chińskiej fabryce. Przedsięwzięcie będzie prowadzone przez spółkę Audi z First Automobile Group Co., Ltd. (FAW第一汽车集团有限公司) założoną w marcu 2021 roku z kapitałem zakładowym 5,267 mld RMB (ok. 3,332 mld PLN) z siedzibą w ChangChun 长春 (północno-wschodnia prowincja JiLin 吉林). 55% akcji spółki należy do Audi, 40% do FAW i 5% do Volkswagen (China) Investment Co., Ltd. (大众汽车中国投资有限公司).

Volkswagen już od dawana produkuje samochody Audi w swoich tutejszych zakładach. Teraz produkcja odbywać się będzie w fabryce dedykowanej wyłącznie marce Audi. Z linii produkcyjnych nowego zakładu zjeżdżać ma 150 000 aut elektrycznych rocznie. Całkowity koszt inwestycji to 20,93 mld RMB (ok. 13,237 mld PLN).

Tesla tworzy centrum R&D w Szanghaju

Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司), kontynuuje swój rozwój w Chinach. Jeszcze w tym roku planowane jest utworzenie centrum projektowego w Pekinie. To kolejny po otwarciu w ubiegłym roku centrum badawczo-rozwojowego w Szanghaju krok ku zrealizowaniu deklaracji Elona Muska, który zapowiadał, że kolejne nowe modele Tesli będą projektowane, konstruowane i produkowane w Chinach.

Tesla sprzedała w ubiegłym roku w Chinach ponad 320 000 samochodów elektrycznych, wyeksportowała zaś 160 000 aut do 10 krajów.

Chiny są od wielu lat największym globalnie rynkiem motoryzacyjnym. W 2021 roku auta elektryczne i hybrydowe stanowiły 14,8% wszystkich sprzedanych tutaj samochodów. W tym roku prognozuje się, że wielkość ta wzrośnie do 25%.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Zastępcy dyrektorów ds. prawa…

Od 1 maja br. zacznie obowiązywać nowe zarządzenie Ministerstwa Edukacji (教育部) dotyczące struktury administracji szkół podstawowych i średnich. We wszystkich tych placówkach wprowadzony zostanie obowiązek ustanowienia właściwej liczby zastępców dyrektorów (od min. 2 do maks. 5 – w zależności od wielkości placówki). Mają to być osoby rekomendowane lub zajmujące stanowiska w sądach ludowych (sędziowie), prokuraturze ludowej (prokuratorzy), organach bezpieczeństwa publicznego, sądach administracyjnych, które następnie będą zatrudniane przez wydziały edukacji lokalnej administracji lub bezpośrednio przez szkołę. Mogą to być emeryci, ale tacy, którzy nie ukończyli 65 roku życia (w Chinach wiek emerytalny zaczyna się od 55 roku życia). Głównym zadaniem tych zastępców dyrektorów placówek oświatowych będzie pomoc we wdrażaniu zasad praworządności, ochrona praw i obowiązków uczniów oraz nauczycieli, zarządzanie bezpieczeństwem szkoły, zapobieganie przestępczości, niedopuszczanie do naruszenia prawa oraz interesów uczniów i personelu placówki.

Zastępcy będą odpowiedzialni za wspomaganie szkoły w zakresie tworzenia mechanizmów zapobiegania wypadkom, usuwania zagrożeń mogących skutkować wypadkami, organizowanie lub uczestniczenie w negocjacjach/mediacjach dotyczących wypadków, do których doszło w szkole.

Ten nowy mechanizm ma to zapobiegać aktom naruszeń prawa i/lub regulaminu szkoły przez uczniów oraz nauczycieli.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Rezerwy walutowe

Z końcem stycznia br. rezerwy walut zagranicznych Chin wynosiły 3,2216 bln USD (ok. 12,885 bln PLN), co oznacza spadek o 28,5 mld USD (ok. 113,993 mld PLN) w porównaniu do grudnia 2021 roku. Według Państwowej Administracji Wymiany Walut Zagranicznych (国家外汇管理局) nie ma w tym nic nadzwyczajnego, a chiński rynek walutowy jest stabilny. Duży wpływ na wahania wartości rezerw ma kurs dolara amerykańskiego, bowiem wszystkie rezerwy walutowe Chin są denominowane w tej walucie.

Limity przelewów dla osób fizycznych

Od 1 marca br. Ludowy Bank Chin (中国人民银行) oraz Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部) wprowadzają zasadę, iż każdy indywidualny transfer pieniędzy, wpłaty czy wypłaty z konta bankowego powyżej 50 000 RMB (ok. 31 622 PLN), a także walutowy o wartości powyżej 10 000 USD ma podlegać ewidencji. Oznacza to, że każda osoba fizyczna zamierzająca dokonać operacji przekraczającej wspomniane limity będzie musiała być poddana przez oddział banku weryfikacji tożsamości, rejestracji wszystkich danych osobowych, podania źródła pochodzenia pieniędzy oraz celu na jakie środki przelewane mają być przeznaczone, jak wykorzystane.

To początek kampanii, która trwać będzie do grudnia 2024 roku, a mającej na celu zwalczanie tzw. prania brudnych pieniędzy. W ostatnich latach, wraz ze zmianami form i rodzajów produktów finansowych i modeli biznesowych, pojawiły się nowe wyzwania w zakresie przeciwdziałania takim przestępstwom, zauważono konieczność usprawnienia systemu nadzoru w tym zakresie. Działanie to ma również zapobiec uchylaniu się od płacenia podatków i innych nielegalnych aktywności, które zagrażają porządkowi gospodarczemu oraz finansowemu kraju. Nowym przepisom podlegać będą wszystkie banki komercyjne, wiejskie, gminne, spółdzielnie kredytowe, oraz wszelkie inne instytucje finansowe.

Zyski sektora bankowego

Według danych Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Bankowości i Ubezpieczeń (中国银行业保险监督管理委员会) zyski netto sektora bankowego w 2021 roku wzrosły o 12,6% r/r do 2,2 bln RMB (ok. 1,392 bln PLN). Dla porównania w 2019 roku osiągnęły one poziom 1,9 bln RMB (ok. 1,201 bln PLN) i były większe o 2,7% od tych uzyskanych w 2018 roku. Wartość nieściągalnych kredytów w bankach komercyjnych (non-performing loan NPL) na koniec 2021 roku osiągnęła poziom 2,847 bln RMB (ok. 1,8 bln PLN) i zwiększyła się o 13,5 mld RMB (ok. 8,54 mld PLN) w stosunku do końca III kwartału ubiegłego roku. Wskaźnik NPL wyniósł w tym okresie 1,73% – spadek o 0,02% w relacji do III kwartału 2021 roku. Natomiast nieściągalne aktywa za 2021 roku osiągnęły wartość 3,1 bln RMB (ok. 1,96 bln PLN). To drugi rok z rzędu, kiedy ta wartość przekracza granicę 3 bln RMB.

Kredyty mieszkaniowe – ułatwienie dostępu

Banki w poszczególnych miastach starają się stosować różne instrumenty finansowe, aby pomóc sektorowi nieruchomości wyjść na prostą. I tak np. banki w Szanghaju obniżyły oprocentowanie kredytów na zakup pierwszego mieszkania do 4,95% (rynek pierwotny) i do 5,65% (rynek wtórny). W HangZhou (杭州) z kolei oprocentowanie obniżono odpowiednio do 5,65% i 5,85%. Do podobnego poziomu zredukowano oprocentowanie kredytów w większości chińskich miast z pierwszego i drugiego kręgu. Obniżono też próg minimalnego wkładu własnego z poziomu 30% do 20%.

Stopniowa sprzedaż papierów USA

Chiny redukują portfel obligacji rządu Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2021 roku ubyło ich o 12,2 mld USD (ok. 48,801 mld PLN), co zmniejszyło wartość amerykańskiego długu w chińskich rękach do poziomu 1,0687 bln USD (ok. 4,275 bln PLN). Oznacza to, że Chiny wciąż pozostają drugim co do wielkości wierzycielem USA na świecie po Japonii. Oznacza to też, że Chiny wciąż w poważnym stopniu kredytują Stany Zjednoczone.

Zadłużenie rządów lokalnych

Ministerstwo Finansów (财政部) podało, iż na koniec 2021 roku zadłużenie lokalnych rządów wynosiło 30,47 bln RMB (ok. 19,270 bln PLN). Po raz pierwszy przekroczyło 30 bln RMB. Jednocześnie jest ono mniejsze niż zakładano w centralnym budżecie na ubiegły rok (33,28 bln RMB ok. 21,048 bln PLN). Zadłużenie to uległo podwojeniu od roku 2016 kiedy wynosiło ok. 15 bln RMB (ok. 9,664 bln PLN).

RMB w SWIFT

W styczniu chińska waluta (RMB) umacniała swoją pozycję na międzynarodowych rynkach. Jak informuje raport SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) chiński juan stosowany był w styczniu br. w 3,2% globalnych transferów walutowych, kiedy w grudniu było to 2,7%. Styczniowy wynik jest najlepszy od 2015 roku. Udział RMB/CNY (Chinese Yuan) w międzynarodowych płatnościach rośnie nadspodziewanie szybko, od dwóch lat wyprzedza japońskiego jena (JPY) jako czwarta najczęściej używana waluta na świecie. W 2012 roku juan klasyfikowany był na 12 miejscu. Od tego czasu wyprzedził między innymi hongkońskiego dolara (HKD), szwajcarskiego franka (CHF) i kanadyjskiego dolara (CAD). Ustępuje (znacznie, bardzo znacznie) amerykańskiemu dolarowi (USD), euro (EUR) i funtowi szterlingowi (GBP). W styczniu za pomocą USD dokonano 39,9% międzynarodowych operacji walutowych (w grudniu 2021 40,5, w EUR 36,56% (najniżej od 9 miesięcy).

Według danych firmy SWIFT Hong Kong zachowuje dominującą pozycję w międzynarodowych rozliczeniach transakcji RMB (70,5%). Kolejne miejsca zajmują Singapur i Londyn z przypadającymi udziałami wynoszącymi odpowiednio 24,7% i 21,8%. Nie, nie ma tu błędu. W tym przypadku suma udziałów w transakcjach wynosi 200%, ponieważ stronami każdej płatności są dwa kraje.

Znakomita większość międzynarodowych płatności RMB dotyczy obrotów handlowych. Używanie tej waluty w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest wciąż marginalne.

Społeczeństwo (社会)

Korupcja w Chinach i na świecie

Najnowszy, coroczny Corruption Perception Index opracowywany przez Transparency International wskazuje, że Chiny są postrzegane jako miejsce, gdzie korupcja wciąż się trzyma, ale stopniowo słabnie. W skali, gdzie 100 pkt oznacza, że w danym państwie nie ma korupcji a 0, iż jest ona powszechna, Chiny otrzymały w roku 2021 45 pkt. To o trzy punkty więcej niż w 2020 roku. To zarazem przekroczenie (w pozytywnym znaczeniu) średniej światowej, która wynosi 43 pkt. Można wnioskować, że walka z korupcją w Chinach przynosi efekty, ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Chiny znalazły się w rankingu na 66 miejscu na 180 ocenianych państw. Znalazły się też w grupie, które w ostatnim roku, jak i w ostatnich 10 latach dokonały największych postępów jeśli chodzi o walkę z korupcją, ale także w obszarze… demokratyzacji życia społecznego.

Od lat twórcy rankingu wskazują na zależność pomiędzy korupcją, a swobodami obywatelskimi (w tym w zakresie możliwości sygnalizowania – skutecznego – przypadków korupcji). Polska z 56 punktami znalazła się w tym roku w grupie państw, które wykazują gwałtowny wzrost poziomu korupcji, ale także wśród tych, które „zaliczyły” najniższe wyniki od początku swego udziału w rankingu (1995 rok).

Zdrowie  (健康)

Omikron w Hong Kongu

Od końca grudnia 2021 roku Hong Kong doświadcza kolejnej fali epidemicznej, tym razem spowodowanej gwałtownym rozprzestrzenianiem się odmiany Omikron. Skala zachorowań przebija wszystkie wcześniejsze doświadczenia miasta z chorobami zakaźnymi począwszy od SARS z 2002 roku. Dzienna ilość zakażeń przekracza 4000 przypadków, 17 lutego zarejestrowano ich aż 6116 w ciągu jednej doby. Tego też dnia łączna liczba zidentyfikowanych przypadków zarażenie Omikronem wyniosła 46 763 osób. W Chinach kontynentalnych tymczasem zarejestrowano kilkaset przypadków zakażenie Omikronem.

Hong Kong ponownie objęty został lockdownem.

Lokalne służby sanitarne są zaniepokojone nie tyle liczbą przypadków, co ciężkimi zachorowaniamii zgonami osób młodych, lub bardzo młodych. Wśród zmarłych znalazła się m.in. 3 letnia dziewczynka. 17% hospitalizowanych pacjentów to osoby w wieku poniżej 17 lat. System opieki zdrowotnej w Hong Kongu znalazł się na granicy wydolności. Z braku miejsc w budynkach zorganizowano strefy dla pacjentów obłożnie chorych wokół budynków szpitalnych. Zaczęto przekształcać niektóre hotele w oddziały szpitalne – głównie jako miejsca izolacji (kwarantanny). W Hong Kongu problemem jest niski poziom zaszczepieni w grupie wiekowej 70-79 lat (ok 66%) i tej powyżej 80 lat (32,5%). Z tych grup rekrutuje się największa liczba ciężkich przypadków.

Sytuacja epidemiologiczna w Hong Kongu mocno zaniepokoiła Pekin. Dlatego też sam Xi JinPing 习近平 publicznie poinstruował władze miasta, aby podjęły wszelkie niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia mieszkańców oraz dla jak najszybszego wygaszenia epidemii zagrażającej choćby sąsiadującemu z Hong Kongiem Shenzhen. Najlepsi eksperci i najbardziej doświadczeni lekarze z kontynentu zostali wysłani do Hong Kongu, by miejscowym służbom służyć radą i pomocą. W Hong Kongu, podobnie jak w całym kraju, obowiązuje strategia „zero COVID”, ale władze miasta poturbowanego ekonomicznie przez doświadczenia ostatnich 3 lat bronią się przed wprowadzeniem „ciężkiego lockdownu” (na wzór tego w Wuhan), ponieważ takie rozwiązanie sparaliżowałoby miasto, a w konsekwencji dodatkowo zaszkodziło gospodarce miasta. W marcu przeprowadzone zostaną testy wszystkich mieszkańców miasta (7,5 mln). Osoby unikające testów zostaną ukarane grzywną w wysokości 10 000 HKD (ok. 5 128 PLN).

Społeczeństwo (社会)

Poczta uruchamia kawiarnie

Poczta Chińska uruchamia kawiarnie w pomieszczeniach większych urzędów pocztowych. Przy okazji wysyłania przesyłki, paczki czy dokonywania płatności można wypić kawę czy herbatę (20-40 RMB, ok. 12,65-25,30 PLN) i zjeść ciastko. Na początek pocztowe kawiarnie uruchamiane są w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i ShenZhen.

Kawiarnie mają przyciągnąć większą liczbę klientów zainteresowanych załatwieniem swoich spraw na poczcie, a nie online, pomóc w optymalizacji wykorzystania przestrzeni urzędów pocztowych i ich pracowników. Ci bowiem oprócz wypełniania tradycyjnych zadań „w okienku”, mogą zaparzyć kawę, herbatę, podać ciastko w kawiarni. I to nie jest ostatnie słowo Poczty Chińskiej w tej materii. China Post Group Co., Ltd. (中国邮政集团有限公司) planuje otwieranie kawiarni poza urzędami pod marką „Post Coffee”, z logo i w kolorystyce chińskiej poczty.

Wiadomości lokalne (当地新)

ZheJiang 浙江

ShaoXing 绍兴 jest kolejnym chińskim miastem, które włącza się w konkurencję polegającą na przyciąganiu do siebie talentów. Chodzi oczywiście o osoby z tytułami naukowymi, ale przede wszystkim te z osiągnieciami naukowymi, jak i z obszaru własności intelektualnej, czy biznesowej (startupy, spinoffy, etc.).

W zależności od wykształcenia i tych osiągnięć miast oferuje subsydia w wysokości:

  • od 90 000 RMB do 1 mln RMB (od ok. 56 898 PLN do ok. 632 208 PLN) na pokrycie kosztów przeprowadzki
  • od 350 000 RMB do 5 mln RMB (od ok. 221 273 PLN do ok. 3 161 044 PLN) na zakup mieszkania lub
  • od 15 000 RMB do 100 000 RMB (od ok. 9 483 PLN do ok. 63 220 PLN) rocznie przez okres 10 lat na koszty wynajęcia mieszkania.

Pekin / BeiJing / 北京

Pekińska Komisja Edukacji wydała nakaz zamknięcia wszystkich aplikacji mobilnych prowadzących zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Aplikacje te z zasady zawierały dużą ilość reklam, a także „podrzucały” użytkownikom linki do gier. Zgodnie z przepisami lokalnymi aplikacje związane z edukacją nie mogą zawierać negatywnych treści, linków do gier i reklam. Uruchomienie aplikacji wymaga uzyskania zgody rodziców, lub opiekunów niepełnoletniego użytkownika na gromadzenie oraz wykorzystywanie jego danych w procesie edukacyjnym. Te dane nie mogą być ujawniane, sprzedawane ani przekazywane innym osobom (fizycznym, prawnym). Naruszenie tych zasad stanowi przestępstwo zagrożone surowymi karami.

Specjalny Region Administracyjny HongKong / 中国香港特别行政区

Od początku roku szkolnego 2021/2022 Biuro Edukacji Hong Kongu zorganizowało 22 kursy i szkolenia z zakresu wiedzy o konstytucji ChRL, praw podstawowych miasta oraz ustawy o bezpieczeństwie narodowym dla tego regionu. Od początku roku szkolnego 2020/2021 szkolenia i kursy w tym zakresie odbyło 5 500 nauczycieli. Projekt, którego elementem są szkolenia zakłada m.in. 4 dniowe wyjazdy studyjne do placówek w Chinach kontynentalnych. Kursy te są obowiązkowe dla wszystkich nowo zatrudnionych nauczycieli oraz tych, którzy są kandydatami do promocji na wyższe stanowiska. Od ukończenia szkoleń zależą też losy podwyżek wynagrodzeń.

Chiny i Świat (中国和世界)

Umowy o wolnym handlu

Ministerstwo Handlu (商务部) poinformowało, iż z końcem 2021 roku posiadały 19 podpisanych umów o wolnym handlu z 26 państwami i organizacjami ekonomicznymi.

Obroty handlowe z nimi stanowią 35% całego chińskiego handlu zagranicznego. W 2021 roku wyniosły ogółem 10,8 bln RMB (ok. 6,827 bln PLN) i zwiększyły się o 23,6% r/r. Trwają negocjacje o przyjęciu Chin do Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP – umowa o wolnym handlu 11 krajów Azji i Pacyfiku) oraz Digital Economy Partnership Agreement (DEPA). Kontynuowane są rozmowy zmierzające do zawarcia umowy o wolnym handlu z Izraelem, Norwegią, Ekwadorem, Gulf Cooperation Council, Japonią i Korea Południową, Sri Lanką, Mołdawią, Panamą, Palestyną i Peru.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 06/2022 www.chiny24.com

Andrzej Liang

Andrzej Z. Liang (梁安基): prawnik, wykładowca, biznesmen. Od 1988 roku Chiny stały się jego domem. Posiada duże doświadczenie w zakładaniu oraz zarządzaniu firmami czy projektami inwestycyjnymi, zarówno na rzecz inwestorów zagranicznych, jak i chińskich. Wprawdzie ma korzenie, wychowanie i wykształcenie zachodnie, ale już większa część jego życia upływa w Państwie Środka niż w Europie. Stąd coraz głębsze przywiązanie i więzi z Chinami, nie tylko rodzinne. Wciąż odkrywa tutejsze życie społeczne, gospodarcze i sam doświadcza zmian zachodzących w chińskiej rzeczywistości. Być może jego obserwacje czy opinie - choć wielu mogą wydawać się kontrowersyjne - pozwolą na szersze spojrzenie oraz zrozumienie tego, co dzieje się w rosnących globalnie Chinach - drugiej globalnej potęgi ekonomicznej i wiodącego aktora światowego systemu.

Related Articles

Back to top button