Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (46/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

15 – 21 listopada 2021

Z prac rządu (来自政府工作)

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会)

Opublikowała listę 22 miast i regionów wyznaczonych do współpracy ze swoimi odpowiednikami w Unii Europejskiej. To jedno z działań w ramach trzeciej rundy współpracy regionalnej między Chinami i Unią Europejską. Lista ta obowiązywać będzie w latach 2021-2023. Projekt ten ma na celu aktywizację w przestrzeni międzynarodowej chińskiej administracji niższego szczebla, sprowokowanie wzajemnych wizyt, wymiany doświadczeń, rozwinięcia współpracy gospodarczej dla wsparcia procesu otwierania się Chin na świat, internacjonalizacji nie tylko na szczeblu centralnym, ale również na niższych poziomach chińskiej administracji.

Pierwszą taką umowę na szczeblu centralnym podpisano w 2006 roku. W 2013 roku przybrała ona formę bezpośredniej współpracy między regionami. Regiony podpisują stosowne umowy o współpracy w wielu obszarach, takich jak gospodarka, handel, nauka, technologia, czy kultura. Istotą działania – jej kluczowym aspektem dla strony chińskiej – jest możliwość wymiany doświadczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie i implementowanie rozwiązań w zakresie polityki regionalnej. Komisja podkreśla, że to szczególnie cenne w realiach mnożących się wyzwań w zakresie innowacyjności, ekologicznego rozwoju i produkcji, gospodarki cyfrowej. Niezbędne jest więc wzmacnianie komunikacji, współpracy przemysłowej, promowanie wzajemnego uznawania i interoperacyjności norm przemysłowych, poprawy kompatybilności łańcuchów dostaw i sieci logistycznych oraz wspólnego promowania współpracy dla rozwoju wysokiej jakości. Tym właśnie zainteresowane są Chiny.

Cele projektu będą realizować:

 • Pekin / BeiJing / 北京,
 • TianJin 天津,
 • HuHeHaoTe 呼和浩特,
 • DaLian 大连,
 • SuZhou 苏州,
 • YangZhou 扬州,
 • HangZhou 杭州,
 • WenZhou 温州,
 • HeFei 合肥,
 • NanChang 南昌,
 • JiNan 济南,
 • QingDao 青岛,
 • ZhengZhou 郑州,
 • WuHan 武汉,
 • HuNan XiangJiang New Area 湖南湘江新区,
 • GuangZhou Development Zone 广州开发区,
 • LiuZhou 柳州,
 • HaiKou 海口,
 • ChengDu LiangJiang New Area 重庆两江新区,
 • ChongQing 成都,
 • KunMing 昆明,
 • Xi’An 西安.

Komisja – co widać – wybrała do uczestnictwa w projekcie ośrodki prowincjonalne.

Komisja Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń Chin (中国银行业保险监督管理委员会)

Według danych zebranych przez Komisję od stycznia do końca października br. wartość udzielonych w Chinach kredytów wyniosła 17,9 bln RMB (ok. 11,67 bln PLN). To o 8,2% więcej niż w zeszłym roku. Wolumen kredytów mieszkaniowych wzrósł o 65% r/r. 90% tych kredytów przeznaczono na zakup pierwszego mieszkania. Komisja bazując na danych uzyskanych w wyniku ankietowania stwierdziła, iż 107 mln obywateli Chin w wieku powyżej 60 lat posiada dodatkowe, komercyjne ubezpieczenie na życie. Oznacza to, że 41% Chińczyków w wieku 60+ korzysta z tej formy zabezpieczenia na starość.

Specjalny Instytut Badania i Rozwoju ds. Szczepionek, Grupa Mechanizmu Zapobiegania i Kontroli Epidemii Rady Państwa (国务院联防联控机制科研攻关组疫)

Prof. Cheng Zhong Wei 长忠伟, szef Instytutu oświadczył, iż 13 nowych chińskich szczepionek przeciwko Covid-19 weszło w końcowy, III etap testów klinicznych. 7 z tych szczepionek zostało już zatwierdzonych do próbnego stosowania.

Państwowy Urząd Antymonopolowy (国家反垄断局)

Pani Gan Lin 甘霖 była wicedyrektor Państwowej Administracji Nadzoru Rynku (国家市场监督管理局) została mianowana dyrektorem Państwowego Urzędu Antymonopolowego. nowego organu administracji centralnej. Do niedawna, na podstawie prawa antymonopolowego zadania w zakresie zwalczania monopoli były podzielone między trzy instytucje:

 • Biuro Antymonopolowe Ministerstwa Handlu (商务部反垄断局),
 • Biuro Nadzoru Cen, Inspekcji i Antymonopolu, Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (国家发改委价格监督检查与反垄断局) oraz
 • Biuro Antymonopolowe i Zwalczania Nieuczciwej Konkurencji Państwowej Administracji Przemysłowej i Handlu (家工商行政管理总局反垄断与反不正当竞争执).

Teraz w miejsce trzech powstał jeden silny organ, który ma się przeciwstawiać wszelkim formom monopolu i naruszania zasad uczciwej konkurencji.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部)

Zatwierdzono nową rotę przysięgi dla funkcjonariuszy podejmujących pracę w policji. Brzmi ona:

“Jestem członkiem Chińskiej Policji Ludowej i przysięgam zdecydowanie stać na straży absolutnego przywództwa Komunistycznej Partii Chin, poświęcić się szlachetnej sprawie bezpieczeństwa publicznego ludu, być lojalnym wobec Partii, służyć ludowi, bezstronnie egzekwować prawo, być zdyscyplinowanym i odważnie walczyć w obronie bezpieczeństwa politycznego, utrzymać stabilność społeczną i zagwarantować pokój ludu!”.

(“我是中国人民警察,我宣誓:坚决拥护中国共产党的绝对领导,矢志献身崇高的人民公安事业,对党忠诚、服务人民、执法公正、纪律严明,为捍卫政治安全、维护社会安定、保障人民安宁而英勇奋斗!”)

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部)

Ministerstwo w 11 wybranych miastach Chin sprawdza pilotażowo działanie systemu szybkiej wymiany baterii w samochodach elektrycznych. Projekt ten pozwoli na zamienienie powszechnego obecnie, długotrwałego ładowania baterii, na trwającą kilka minut wymianę baterii rozładowanej na w pełni naładowaną. To bardzo ważne, zwłaszcza dla taksówek. Tylko w Pekinie na 70 tysięcy zarejestrowanych taksówek już ponad 10 tysięcy to auta elektryczne.

Ministerstwo Edukacji (教育部) i Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych (人力资源和社会保障部)

Oba te resorty oceniają, że w 2022 roku chińskie szkoły wyższe opuści 10,76 mln absolwentów. Oznacza to wzrost o 1,67 mln w porównaniu z bieżącym rokiem. To oczywiście oznacza nowe zadania dla regionalnych wydziałów zatrudnienia, a także nowe możliwości biznesowe dla firm headhunterskich.

Ministerstwo Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Wsi (住房城乡建设部)

19 listopada był… światowym dniem toalet. Z tej okazji ministerstwo opublikowało raport na temat stanu toalet w Chinach. Zgodnie z informacjami zawartymi w tym dokumencie w miastach i gminach na terenie całych Chin funkcjonuje ponad 370 000 publicznych toalet. W tej liczbie 165 000 to szalety miejskie, co oznacza wzrost o 21,3% w porównaniu z rokiem 2017. 52 000 toalet, to „toalety bez barier”, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wzrosła proporcja liczby toalet damskich w stosunku do męskich: z 2:3 w roku 2016, do 1:1, a nawet 2:1 w największych miastach w bieżącym roku.

Państwowa Administracja Energii (国家能源局)

Na koniec października br. całkowita moc energii generowanej w kraju wynosiła 2,30 mld kW. To więcej o 9% niż w zeszłym roku. Moc wszystkich elektrowni wiatrowych to 300 mln kW – wzrost o 30,4% r/r, a elektrowni słonecznych to 280 mln kW – wzrost o 23,7% r/r.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Inwestycje zagraniczne

Chiny są wciąż atrakcyjnym celem inwestycji dla inwestorów zagranicznych. Od stycznia do października br. zainwestowali oni w sumie 147,662 mld USD (ok. 614,774 mld PLN), nie licząc sektora bankowego, papierów wartościowych i ubezpieczeń. Według danych Ministerstwa Handlu (商务部) to wzrost o 23,4% r/r. Inwestorów interesowały takie projekty jak wysokie technologie (w tym usługi w tym zakresie) i produkcja wysokiej jakość. Najwięcej inwestorów pochodziło z krajów inicjatywy „Pasa i Szlaku” oraz z ASEAN (państw Azji Południowo Wschodniej). Inwestycje trafiły przede wszystkim do centralnych regionów kraju (wzrost o 29,8% r/r), a następnie wschodnich (17,5% r/r) i zachodnich (9% r/r).

Robotyzacja w Chinach przyspiesza

Międzynarodowa Federacja Robotyzacji opublikowała swój najnowszy raport na temat rozwoju robotów przemysłowych (The World Robotics 2021 Industrial Robots). Wynika z niego jasno, że liderem w tej dziedzinie stały się Chiny. W 2020 roku zainstalowano w Chinach ogółem 168,4 tys. robotów przemysłowych, co daje wzrost o ponad 20% r/r. Na drugim miejscu znalazła się Japonia (38,7 tys.), Stany Zjednoczone (30,8 tys.), Korea Południowa (30,5 tys.) oraz Niemcy (22,3 tys.). Chiny stały się tez głównym ośrodkiem produkcji robotów przemysłowych.

KUKA w górę

Największy na świecie producent robotów przemysłowych, KUKA Group AG, opublikował swoje wyniki finansowe za trzy pierwsze kwartały tego roku. Globalne dochody grupy ze sprzedaży wzrosły o 26,8% r/r. W samych Chinach wzrost ten wyniósł 47,2%, co pozwoliło firmie wygenerować na tym rynku przychód w wysokości 405 mln EUR (ok. 1,902 mld PLN).

Wyniki grupy ogłosił właściciel KUKA Group AG, czyli Midea Group Co., Ltd. (美的集团股份有限公司), producent sprzętu AGD, klimatyzatorów i systemów automatyki. W 2017 roku Midea nabyła 94,55% akcji tej niemieckiej firmy za blisko 5 mld USD (ok. 20,813 mld PLN). Od tego czasu postępuje proces lokalizacji produkcji części i podzespołów. Osiągnął on już blisko 80%. Z jednej strony wzrosła konkurencyjność cenowa robotów KUKA, z drugiej firma coraz bardziej uniezależnia się od dostaw z importu.

Nieruchomości (房地產)

Ceny mieszkań w górę, choć w dół

Jak wynika z danych Państwowego Biura Statystycznego (国家统计局) w październiku br. średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Chinach spadła poniżej 10 000 RMB (ok. 6 519 PLN) do 9 749 RMB (ok. 6 355 PLN). To najniższy poziom od końca 2019 roku. Z końcem 2020 roku cena ta wynosiła 9 860 RMB/m2 (ok. 6 424 PLN).

Dane: Państwowe Biuro Statystyki国家统计局 

W okresie styczeń – wrzesień br. sprzedano w Chinach 143,041 mld m2 powierzchni mieszkalnych. To wzrost o 7,3% r/r. Ich całkowita wartość to 14,718 bln RMB (ok. 9,589 bln PLN) – wzrost o 11,8% r/r.

21 miast wprowadziło limity cenowe na mieszkania (LiaoCheng 聊城, YongZhou 永州, YangZhong 扬中, ShenYang 沈阳, YueYang 岳阳, KunMing 昆明, TangShan 唐山, JiangYin 江阴, GuiLin 桂林, ZhuZhou 株洲, HaErBin / Harbin / 哈尔滨, ZhangJiaKou 张家口, NanTong 南通, EZhou 鄂州, Huizhou 惠州, Huzhou 湖州, Xuzhou 徐州, Anqing 安庆, Xiaogan 孝感, YangZhou 扬州, XiangYang 襄阳). Ceny zaś najbardziej wzrosły na rynku pierwotnym Pekinu / BeiJing / 北京, HangZhou 杭州, Xi’An 西安, XiaMen 厦门, ChangSha 长沙, ChangChun 长春, Szanghaju / ShangHai / 上海, SanYa 三亚 oraz Yinchuan 银川. Największe spadki cen mieszkań odnotowano w miastach tzw. trzeciego kręgu i głównie położnych na zachodzie, bądź północnym wschodzie kraju: ShaoGuan 韶关, ShiJiaZhuang 石家庄, DaLi 大理, LuZhou 泸州, QinHuangDao 秦皇岛.

Jednocześnie w 90% miast Chin spadają ceny mieszkań na tynku wtórnym, również w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i ShenZhen. To rezultat zacieśniania lokalnej polityki kredytowej banków. Stopy procentowe tych kredytów rosły, ale od października polityka dotycząca stóp procentowych została poluźniona, zatem należy spodziewać się zmiany sytuacji na rynku mieszkań wtórnych z końcem roku.

Tylko w minionym miesiącu banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o ogólnej wartości 37,7 bln RMB (ok. 24,567 bln PLN). To o 101,3 mld RMB (ok. 66,013 mld PLN) więcej niż we wrześniu br.

Ceny mieszkań spadają przede wszystkim  miejscowościach o niepewnej sytuacji ekonomicznej. W okresie 10 miesięcy tego roku wzrosły inwestycje deweloperów. O 7,2%  w porównaniu z zeszłym rokiem, a o 14,0% w porównaniu z rokiem 2019.

Należy spodziewać się ożywienia na chińskim rynku nieruchomości.

Klimat (气候)

Fundusz na rzecz transformacji energetycznej

Rada Państwa (国务院) wyraziła zgodę, aby bank centralny uruchomił specjalny fundusz i mechanizm pożyczkowy, który pozwoli na realizację strategii transformacji energetycznej oraz umożliwi wsparcie projektów związanych z technologiami czystego wykorzystania węgla. Wielkość tego funduszu to 200 mld RMB (ok. 130,377 mld PLN).

Transport (交通运输)

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Wskaźnik frachtu skonteneryzowanego w Chinach pokazuje kierunki chińskiego exportu i nasilenie bądź spowolnienie na tych kierunkach w okresie tygodnia.

Technologie (技术)

5G w Szanghaju

Z końcem września w Szanghaju pracowało ponad 40 000 stacji przekaźnikowych telekomunikacyjnego sytemu 5G. Urząd Komunikacji w Szanghaju (上海市通信管理局) od stycznia do końca września br. zainwestował w budowę tej sieci 2,68 mld RMB (ok. 1,747 mld PLN).

HuaWei nie spowalnia

HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) nie spowalnia.

17 listopada HuaWei zaprezentował niezwykle szeroką gamę nowych produktów: od najdroższego i najbardziej zaawansowanego smartfona, poprzez laptopa „dwa w jednym”, smartwatch nowej generacji, po – jak je się nazywa „słuchawki szminki. Ale po kolei:

elastyczny, składany, pełnoekranowy smartfon Mate X2, który jest ulepszoną wersją określoną mianem „kolekcjonerskiej”. 12 GB RAM, pamięć wbudowana 512 GB, system operacyjny Harmony OS2, procesor Kirin 9000, pracuje w systemie 5G. Cena to do 18 999 RMB (ok. 12 382 PLN) do 19 699 (ok. 12 840 PLN). Obudowę smartfona powleka niezwykle cienka naturalna skóra.

Smartwatch – dwa modele HuaWei WATCH GT3

oraz HuaWei WATCH GT Runner.

Oba zegarki mogą pracować na jednym ładowaniu przez 14 dni.

Pierwszy z zegarków posiada ogromną ilość funkcji, oprócz tych związanych z pomiarem czasu umożliwia mierznie i monitorowanie tętna, snu, ciśnienia, zawartości tlenu we krwi na wysokości, pozwala na połączenie go z aplikacjami szpitalnymi i lekarskimi.

GT Runner to profesjonalny zegarek treningowy. Pracuje w systemie 5G, pozwala na pozycjonowanie na bazie podwójnej częstotliwości. W efekcie precyzyjnie określa zmiany pozycji użytkownika, zarówno jeśli chodzi o odległość, jak i wysokość. Ta precyzja z kolei, wraz z wszystkimi funkcjami kontrolującymi i monitorującymi pozwala precyzyjnie śledzić postępy w treningach, daje tez pole do popisu trenerowi bazującemu na sztucznej inteligencji, który może układać i kontrolować przebieg treningów skrojonych według potrzeb i możliwości użytkownika.

latop HuaWei mateBook E 2-in-1: to pierwszy komputer przenośny tej firmy z 12,6 calowym ekranem OLED z jasnością do 6 000 nit. Ekran pracuje w oparciu o technologię Low Blue Light. Stosunek obudowy do ekranu to 90%. Waga tylko 709 gr. Grubość 7,99 mm. Jakość urządzenia jest certyfikowana przez niemiecką firmę TÜV Rheinland. Sercem komputera jest procesor Intel Core 11 generacji, posiada kartę graficzną Intel Iris X, pamięć Ram 16 GB, pamięć wbudowaną 512 GB. Laptop może zostać uzbrojony w ołówek HuaWei M-Pencil drugiej generacji z czułością nacisku na poziomie 4096 z opóźnieniem reakcji 2 milisekund. Laptop w zależności od konfiguracji oferowany będzie w Chinach w cenie od 5 999 RMB (ok. 3 910 PLN) – 8GB + 256 GB do 8 699 RMB (ok. 5 670 PLN).

„słuchawki szminki” – HuaWei FreeBuds Lipstick – bezprzewodowe, opakowane w etui przypominające wzorniczo korpusy ekskluzywnych szminek. Same słuchawki wykonano ze specjalnie polerowanej stali nierdzewnej. Zapewniają dźwięk najwyższej jakości przy wykorzystaniu technologii audio bazującej na AI. Cena: 1 699 RMB (ok. 1 107 PLN).

HuaWei MateStation X all-in-one, to samodzielny komputer stacjonarny „zawarty” w obudowie monitora. Łączy się bezprzewodowo z dowolnymi urządzeniami, jak smartfony, tablety i laptopy. Mate Station wyposażono w dotykowy ekran 4K+ z procesorem ADM Ryzen.

Cena: 11 999 RMB (ok. 7 819 PLN).

HuaWei VR Glass 6DoF Game Set, to najnowsza wersja okularów VR firmy, która oprócz samych okularów proponuje dostęp do gier mobilnych VR i tysięcy gier VR na PC na platformie Steam.

Zestaw ten jest wyposażony w zupełnie nowy system chłodzący HuaWei, który wykorzystuje 9-łopatkowy wentylator o prędkości do 5000 obr./min. Okulary zasilane są baterią 4100 mAh pozwalającą na 17 godzin pracy na jednym ładowaniu. Baterię można ładować szybka ładowarką 18 W. Waga całego zestawu to tylko 188g. Cena: 3 999 RMB (ok. 2 605 PLN).

Oferta obfita i wybór duży, ale trudno się dziwić. Cóż, wkrótce Boże Narodzenie, a potem Chiński Nowy Rok.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Chińska Akademia Nauk (中国科学院) oraz Chińska Akademia Inżynieryjna (中国工程院) wybrały 149 nowych członków, w tym 11 kobiet. Zespół Akademii Nauk powiększył się o 65 osób, a Inżynieryjna o 84. Najmłodszy z nowych członków ma 45 lat.

Społeczeństwo (社会)

A dzieci coraz mniej

Jak podaje Rocznik Statystyczny Chin 2021 《中国统计年鉴2021》wskaźnik urodzeń w 2020 roku spadł poniżej 10‰ i wyniósł 8,52‰.

W 2019 roku zmarło w Chinach 9,8 mln osób. W 2020 roku urodziło się 12 mln dzieci. Jeśli w roku bieżącym liczba ta spadnie poniżej 10 mln, oznaczać to będzie, iż Chiny wchodzą w okres ujemnego wskaźnika wzrostu ludności. Pierwotnie demografowie oceniali, że Chiny wejdą w ten etap w latach 2027-2030. Eksperci zgadzają się, że przy aktualnej strukturze ludności bardzo trudno będzie utrzymać dodatni wskaźnik wzrostu ludności. Dlatego też część ekspertów jest zdania, iż rząd powinien całkowicie zrezygnować z polityki kontroli urodzin i pozostawić w tej kwestii całkowitą swobodę rodzicom.

W 2016 roku rząd zakończył politykę jednego dziecka i wprowadził możliwości posiadania dwojga dzieci. Od maja 2021 roku można już mieć trójkę dzieci.

HaiYang 海阳 (200,000 mieszkańców), we wschodniej prowincji ShanDong 山东 jest pierwszym miastem w Chinach, którego mieszkańcy korzystają z ogrzewania domów zasilanego przez pobliską elektrownię atomową.

Sport (运动)

Chińczycy w F1

Robert Kubica nie jest już kierowcą zespołu F1 Alfa Romeo i nie będzie się ścigać w tej formule. Zastąpił go Zhou GuanYu 周冠宇, pierwszy w historii Chin kierowca, który będzie się ścigać na torach F1. Zhou to 22-latek urodzony w Szanghaju. Do nie dawna świetnie radził sobie w Formule 2. Zhou wnosi do zespołu Alfa Romeo swój talent, jak również grono chińskich sponsorów, którzy wesprą Alfę kwotą ok. 30 mln USD (ok. 124,902 mln PLN).

Klub ShenZhen ZhongSai Volleyball Club Co., Ltd. (深圳中塞排球俱乐部有限公司) postanowił zmienić nazwę na ShenZhen China Serbia Women’s Volleyball Club (深圳中塞女排球俱乐部). W skład zespołu weszło niedawno kilka zawodniczek z Serbii. W drużynie nie ma ani jednej rodowitej mieszkanki ShenZhen. Chińskie siatkarki grające w tym klubie pochodzą z Szanghaju, JiangSu, TianJin i ShanDong.  Zespól z nowym sezonie rozpocznie swoje zmagania w superlidze chińskiej siatkówki kobiet.

 

Zdrowie / Koronawirus Covid-19 (健康 / 冠状病毒Covid-19)

W Szanghaju rozpoczęto szczepienia przeciwko wirusowi Covid-19 dzieci w grupie wiekowej od 3 do 5 lat. Od września trwają szczepienia dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Szczepienia w tym przypadku organizowane są przez szkoły. Stosowane są szczepionki trzech producentów:

 • BeiJing Institute of Biological Products Research Institute Co., Ltd. (北京生物制品研究所有限责任公司),
 • WuHan Institute of Biological Products Research Institute Co., Ltd. (武汉生物制品研究所有限责任公司) oraz
 • Beijing KeXing ZhongWei Biotechnology Co., Ltd. (北京科兴中维生物技术有限公司).

Zgodnie z danymi z dnia 17 listopada br. dwie dawki szczepionki przyjęło w Chinach ponad 1,074 mld osób. Zaszczepiono 74% całej populacji, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie.

Wszystko wskazuje na to, że Chiny pokonały kolejną falę wirusa Covid. W ciągu miesiąca od 17 października do 17 listopada zachorowało ponad 1 300 osób w 21 prowincjach i miastach. W ciągu ostatnich 18 miesięcy odnotowano tylko 4 przypadki zgonów, przy czym w ostatnich 10 miesiącach nie zarejestrowano żadnego zgonu spowodowanego zakażeniem koronawirusem.

Wedle danych na dzień 19 listopada wykryto w kraju tylko 23 nowe przypadki zachorowań. Strategia „zero covid”, lokalne lockdowny, blokady, okresowe wstrzymanie komunikacji, masowe kilkukrotne (3-4 razy) testy i surowe środki kwarantanny (2-3 tygodnie) przynoszą efekty. To działa.

Od początku epidemii (styczeń 2020 r.) do 19.11. zachorowało w kraju 98 450 osób. Zmarło 4 636 (4,7% zakażonych). Dla porównania – Polska: zakażeń od początku epidemii 3 303 046, zmarło 80 399 (2,43% zakażonych).

Rolnictwo – Wieś (农业-乡村)

Stabilizują się ceny mięsa wieprzowego na rynku po drastycznym ich spadku. Na początku października kilogram wieprzowiny kosztował 15 RMB/kg (ok. 9,77 PLN), a już na początku listopada cena wzrosła do 21,80 RMB/kg (ok. 14,21 PLN). To wzrost prawie o 45% m/m.

Dane: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部)

Najwyższa (historycznie) cenę mięso wieprzowe osiągnęło w połowie lutego br., kiedy wynosiła 59,60 RMB/kg (ok. 38,85 PLN). Później, od czerwca do sierpnia cena spadła nawet poniżej kosztów produkcji. Dopiero od polowy października ponownie stopniowo wzrasta.

W październiku średnia cena wieprzowiny na podstawie danych z 16 prowincji wynosiła 19,20 RMB/kg (ok. 12,51 PLN), o 12,1% więcej m/m i o 48,5% mniej niż r/r. Wpłynęła na to okresowa nadwyżka podaży nad popytem. Produkcja trzody chlewnej zajęli się w Chinach nie tylko rolnicy. Jeszcze w zeszłym roku była to prawdziwa żyła złota.

Dane: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部)

 

W tym roku znacznie wzrosło pogłowie tuczników. Zachowanie równowagi i stabilizacji cen stało się ważnym wyzwaniem dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部). Po okresie drożyzny, nadszedł czas, by nie dopuścić do nieopłacalności tej hodowli przy jej cykliczności.

Z trzeciej strony (从第三面)

Życie chińskie jest niezwykle ciekawe, pełen niespodzianek i zaskakujące. Wydaje mi się, że przywykam do czegoś, że coś staje się jakąś normą, a tutaj… uuups i pojawia się coś nowego.

I tak zdarzyło się przy okazji szczytu internetowego prezydenta Xi JingPinga i prezydenta Joe Bidena. Na zdjęciach tego pierwszego z konferencji zauważyłem, że na stole chińskiego przywódcy stoi tradycyjny kubek z przykrywką na herbatę, a obok… filiżanka kawy, cukiernica i naczynie do śmietanki… Szok i niedowierzanie. Taki obrazek zobaczyłem po raz pierwszy w swoim chińskim życiu. Ot, dysonans poznawczy.

A w Hong Kongu już od 17 listopada obowiązują Święta Bożego Narodzenia. W sensie dekoracji. I rozlicznych promocji, które pozwolą wybrać i nabyć świąteczne prezenty. Na pewno.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 46/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button