Wiadomości

Gwałtowne ulewy w centralnych Chinach

CHANGSHA – Po wielomiesięcznym okresie suszy, która spowodowała między innymi wysychanie wielu dopływów Jangcy, straty w uprawach rolnych, braki wody pitnej przez centralne Chiny przetaczają się obecnie gwałtowne, długotrwałe ulewy, które na wysuszone wsie i miasta sprowadzają powodzie.

Już we wtorek stolica prowincji Hunan, Changsha, znalazła się pod wodą. Wielkość opadów przekroczyła wydolność miejskich systemów kanalizacyjnych co spowodowało, że miejskie ulice zamieniły się w rozlewiska i rzeki. Woda na ulicach miasta spowodowała chaos komunikacyjny, ponieważ w efekcie powodzi zablokowany został cały transport miejski. Meteorolodzy ostrzegają, że opady nad środkowymi Chinami mogą trwać jeszcze wiele dni.

Sytuacja w Hunan niepokoi władze innych wielkich chińskich miast, w tym Szanghaju. Specjaliści odpowiedzialni za systemy kanalizacyjne tej metropolii oświadczyli, że ze względu na skomplikowaną i rozbudowana infrastrukturę podziemną Szanghaju nie ma możliwości powiększenia systemu odprowadzania wody deszczowej z jego ulic. A to oznacza, że opady takie jak w Changsha mogą dotknąć miasto w znacznie większym stopniu niż to ma miejsce w stolicy prowincji Hunan.

 

 

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button