GospodarkaWiadomości

HSBC: chińskie PMI ciągle w górę

Z opublikowanych dziś nad ranem przez HSBC i Markit Economics wstępnych  listopadowych danych PMI dla Chin wynika, że produkcja w tamtejszym sektorze przemysłowym rosła w mijającym miesiącu w umiarkowanym stopniu. Wstępny odczyt wskaźnika PMI dotyczącego wielkości produkcji w tym sektorze ukształtował się na poziomie 51,3 wobec 51,1 w październiku. Wstępny listopadowy odczyt tego wskaźnika jest najwyższy od 8 miesięcy.

Wstępny odczyt głównego wskaźnika PMI ukształtował się natomiast na poziomie 50,4 wobec 50,9 w październiku. To najniższy odczyt od 2 miesięcy.

Komentując wstępne listopadowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, napisał:
"Tempo chińskiego wzrostu uległo niewielkiemu osłabieniu w listopadzie. Pogorszeniu uległy również wtępne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, w związku ze słabością w obszarze nowych zamówień eksportowych i spadającym tempem odbudowywania zapasów. Mimo tego, nadal jest to drugi najlepszy odczyt wskaźnika PMI w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Przytłumione presje inflacyjne powinny umożliwić Pekinowi utrzymanie względnie akomodacyjnej polityki w celu wspierania wzrostu".

Kto nadąży za zmianami? Jest dobrze, ale jednocześnie nie do końca. Wprawdzie rośnie, ale generalnie spada. Magia. Wiedza tajemna. Pod koniec listopada nie ma sensu tworzyć zapasów. Za chwilę grudzień, potem styczeń i chiński nowy rok. Nawet gdyby dzisiaj złapać zamówienie od najlepszego klienta na świecie, to nie ma szans na jego realizację wcześniej niż w marcu. Ot tak.

Świetnie tu widać jak gospodarka chińska zależna jest od eksportu. Bo gdyby eksport mógłby być równoważony przez rynek wewnętrzny, to powinniśmy mieć wręcz skok PMI w górę. Chińskie firmy powinny produkować jak szalone dla Chińczyków właśnie nie dla obcych. A nie ma szału. Nie ma.

Czy zamówienia pojawią się w pierwszym kwartale przyszłego roku? A jesli się pojawią, to jak duże? Oto jest pytanie.

 

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button