GospodarkaWiadomości

HSBC zrywa z Markit Economics

Jak informuje agencja Reuters bank HSBC nie będzie sponsorował szacowania przez firmę Markit wskaźników PMI Chin i gospodarek wschodzących.

O decyzji banku agencja została poinformowana w piątek. HSBC sponsorował szacowanie wskaźników przez pięć lat. Niektórzy twierdzą, że w przypadku PMI Chin na decyzji banku mogła zaważyć chęć uniknięcia potencjalnego konfliktu z władzami tego kraju. Inni twierdzą, że sponsoring mógł okazać się zbyt drogi. HSBC tnie mocno koszty, na początku czerwca ogłosił zamiar zredukowania 50 tysięcy miejsc pracy.

Markit zapowiada, że wkrótce ogłosi nowego sponsora wskaźników PMI. Bank HSBC jest odpowiedzialny za projekt umiędzynarodowienia chińskiej waluty, juana.

Decyzja HSBC została podana do wiadomości publicznej w dniu, w którym uległa załamaniu koniunktura na giełdach w Szanghaju i Shenhen. W coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej Chin trudno byłoby HSBC zachować odpowiedni, obiektywny dystans do danych zbieranych przez Markit. Złe wiadomości z Chin bez wątpienia nie wzmacniają działań Pekinu i HSBC mających na celu uczynić z juana walutę wymienialną. Albo przynajmniej szeroko stosowaną w rozliczeniach handlowych.

Na szczęście Markit Economic zamierza kontynuować badania chińskiego PMI. My zaś zamierzamy je nadal publikować.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button