SpołeczeństwoWiadomości

Mao: Góra złota na 120 urodziny

Zadziwiające są formy upamiętniania tych, którzy odeszli. Jedną z najświeższych i niezwykle zaskakujących ciekawostek z tej kategorii jest rzeźba Przewodniczącego Mao Zedonga stworzona z okazji 120 urodzin twórcy Chińskiej Republiki Ludowej. Cała ze złota.

Chińska Republika Ludowa powstawała jako państwo ludu i dla ludu. Po wielu historycznych wstrząsach Chiny Ludowe z pozycji silnie zacofanego i zaniedbanego państwa Trzeciego Świata wysforowały się na drugie miejsce światowych potęg gospodarczych. Być może ten skok gospodarczy zainspirował twórców pomnika Mao Zedonga, który został odsłonięty 13 grudnia w Shenzhen z okazji 120 rocznicy urodzin Przewodniczącego. Rzeźba przedstawia Mao ubranego w charakterystyczny "mundurek", siedzącego w rattanowym fotelu. Pomnik wykonano z 50 kilogramów złota, drogich kamieni i cenionego w Chinach jadeitu. Dwudziestu rzemieślników pracowało w pocie czoła nad tym dziełem ponad 8 miesięcy. Pomnik odsłonięto podczas zimowych targów Art Shenzhen. Po wystawie dzieło stworzone przez zespół rzeźbiarzy i jubilerów pod kierownictwem mistrzów Zhang Mingjuana i Zeng Yibinga zostanie przetransportowane do Shaoshan, miejsca urodzenia Przewodniczącego, gdzie mieści się rzecz jasna muzeum jego pamięci.

Jest coś kuriozalnego w tej formie przywołania pamięci Przewodniczącego Mao przez Chińczyków A.D.2013. Z punktu widzenia chińskiej cenzury dzieło to powinno byc traktowane jako jawna prowokacja. Czyż nie jest to nawiązanie do obyczaju tworzenia złotych pomników Buddy, a zatem nadawanie Przewodniczącemu cech boskich, w sposób oczywisty drwiące sobie z poglądów największego marksisty wśród Chińczyków?

Z drugiej strony pomnik "Złotego Mao" doskonale ilustruje jak w niezwykle krótkim czasie ulegają deformacji wszelkie idee. Wszak Przewodniczący postulował (choć sam nie praktykował) skromność, umiarkowanie w jedzeniu i piciu, brak zainteresowania gromadzenia dóbr doczesnych, Mao zmarł w 1976 roku. Jego myśl jest podstawą Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej. W praktyce – jak się okazuje – nikt już nie pamięta szczegółów tej myśli, ani owych głoszonych kiedyś deklaracji.

Ciekaw jestem reakcji Mao Zedonga na widok siebie samego całego ze złota.

Źródło: China Daily, Want China Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button