Wiadomości

Nie ma żadnego tajnego porozumienia z Japonią

PEKIN – Chiny i Japonia nie zawarły żadnego tajnego porozumienia w sprawie Wysp Diaoyu / Senkaku, powiedział rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ma Zhaoxu.

Komentarz Ma był następstwem wiadomości w mediach azjatyckich powołujących się na wiarygodne źródła z rządu japońskiego, wedle których Chiny i Japonia osiągnęły tajne porozumienie w sprawie  Wysp Diaoyu / Senkaku w czasie kiedy premierem rządu japońskiego był Junichiro Koizumi.

Źródła związane z rządem tokijskim twierdzą, że Japonia zgodziła się nie internować obywateli chińskich przybywających na wyspy, w zamian za co Chiny miały powstrzymać się od wysyłania w okolice Wysp jednostek pływających podróżujących tam w celu “ochotniczej obrony” tego terytorium.

Nie ma jakiegokolwiek tajnego porozumienia w tej sprawie, powiedział rzecznik. W informacjach tych nie ma nic oprócz oszczerczych plotek, które nie tylko dezorientują opinię publiczną, ale również zagrażają politycznym relacjom pomiędzy Chinami a Japonią. Strona japońska musi wziąć na siebie konsekwencje rozprzestrzeniania tego typu plotek, powiedział Ma. Ma powiedział na zakończenie, że Wyspy Diaoyu są i od setek lat były integralną częścią chińskiego terytorium, podważanie tego historycznie potwierdzonego faktu jest poważną próbą naruszenia suwerenności Chińskiej Republiki Ludowej.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button