Wiadomości

Nie ma żadnego tajnego porozumienia z Japonią

PEKIN – Chiny i Japonia nie zawarły żadnego tajnego porozumienia w sprawie Wysp Diaoyu / Senkaku, powiedział rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ma Zhaoxu.

Komentarz Ma był następstwem wiadomości w mediach azjatyckich powołujących się na wiarygodne źródła z rządu japońskiego, wedle których Chiny i Japonia osiągnęły tajne porozumienie w sprawie  Wysp Diaoyu / Senkaku w czasie kiedy premierem rządu japońskiego był Junichiro Koizumi.

Źródła związane z rządem tokijskim twierdzą, że Japonia zgodziła się nie internować obywateli chińskich przybywających na wyspy, w zamian za co Chiny miały powstrzymać się od wysyłania w okolice Wysp jednostek pływających podróżujących tam w celu “ochotniczej obrony” tego terytorium.

Nie ma jakiegokolwiek tajnego porozumienia w tej sprawie, powiedział rzecznik. W informacjach tych nie ma nic oprócz oszczerczych plotek, które nie tylko dezorientują opinię publiczną, ale również zagrażają politycznym relacjom pomiędzy Chinami a Japonią. Strona japońska musi wziąć na siebie konsekwencje rozprzestrzeniania tego typu plotek, powiedział Ma. Ma powiedział na zakończenie, że Wyspy Diaoyu są i od setek lat były integralną częścią chińskiego terytorium, podważanie tego historycznie potwierdzonego faktu jest poważną próbą naruszenia suwerenności Chińskiej Republiki Ludowej.

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button