TechnologieWiadomości

Nowy chiński superkomputer

Chiny przystąpiły do budowy superkomputera nowej generacji. Superkomputer ten ma być 10 razy szybszy niż obecny rekordzista, Sunway TaihuLight. Nowy „mózg elektroniczny” ma bazować wyłącznie na technologiach rozwijanych samodzielnie przez ChRL.

Jak poinformował Meng Xiangfei, dyrektor National Super Computer Tianjin Center prototyp urządzenia będzie ukończony i gotowy do testów na początku 2018 roku. W bieżącym roku zaś Chińczycy pewni są przełomu w swoich badaniach nad procesorami wysokiej wydajności, jak również innymi technologiami, które staną się bazą rekordowych osiągów maszyny. Tianhe-3, bo tak ma się nazywać nowy superkomputer, będzie urządzeniem klasy „exascale”. Oznacza to, że zaledwie w ciągu jednej sekundy będzie zdolny przeprowadzać trylion (1 i 18 zer!) operacji. To co najmniej 10 razy więcej niż wydajność obliczeniowa Sunway TaihuLight, obecnego championa wśród superszybkich komputerów na świecie. Sunway jest również konstrukcją bazującą na procesorach i rozwiązaniach opracowanych w Chinach. Maszyna ta pracuje z szybkością 125 kwadrylionów (1 i 15 zer) na sekundę.

– Moc obliczeniowa naszego nowego komputera będzie potwierdzeniem pozycji Chin jako światowego lidera w tworzeniu i produkcji komponentów do budowy superkomputerów, – oświadczył Meng. Dodał, że komputer Tianhe-3 będzie „dostępny publicznie”, ponieważ ma zostać wykorzystany między innymi do różnego rodzaju badań naukowych, czy analiz statystycznych, aby umożliwić zmierzenie się „z najpoważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed światem nauki” z większą szybkością, precyzją i w szerszym zakresie niż to ma miejsce do tej pory.

Tianhe-3 będzie urządzeniem w całości zaprojektowanym i skonstruowanym na bazie chińskich technologii i podzespołów: począwszy od procesorów, a skończywszy na systemie operacyjnym. Zgodnie z założeniami National Super Computer Tianjin Center Tianhe-3 powstanie w Tianjin, gdzie osiągnie pełną sprawność operacyjną nie później niż w 2020 roku. To zaś oznacza – jak oznajmił dyrektor Meng, – że Chiny wyprzedzą USA i ich projekt uruchomienia superkomputera klasy „exscale”.

Czas życia” każdej kolejnej generacji superszybkich komputerów określa się na 6 do 8 lat. Prace nad kolejnymi, szybszymi generacjami trwają mniej więcej tyle samo. Dlatego też zespoły takie jak ten z National Super Computer Tianjin Center pracują nieustannie nad nowymi rozwiązaniami. Po co? Tianhe-1, chiński pierwszy komputer zdolny przeprowadzać kwadrylion operacji na sekundę może analizować dane dotyczące zagrożeń smogowych na obszarze jednej gminy. Tianhe-3 będzie w stanie przetwarzać na bieżąco dane dotyczące zagrożeń smogowych w skali całych Chin.

Sunway TaihuLight realizuje dziennie ponad 1400 różnych zadań. Tianhe-3 podejmie ich około 10 razy więcej. Ma dzięki temu przynosić profity przekraczające 1,49 miliarda dolarów rocznie.

Źródło: Xinhua Agency

Zdjęcie wykonano 16 lipca 2013 roku. Przedstawia superkomputer Tianhe-2 opracowany przez Chiński Uniwersytet Narodowy Technologii Obronnych (people.cn)

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button