Wiadomości

Odszkodowanie dla rodziny Qiana Yunhui

PUQI – Rodzina Qiana Yunhui, mieszkańca wioski w prowincji Zhejiang, który zginął w kontrowersyjnym wypadku samochodowym, otrzyma łącznie 1,05 miliona yuanów odszkodowania (500 tysięcy złotych).

Kwota jest sumą odszkodowań otrzymanych przez rodzinę ofiary od kierowcy ciężarówki, pod której kołami zginął Qian oraz zarządów kopalni i kamieniołomu, gdzie pracował.

Fei Liangyu, kierowca, został obciążony kwotą 300,000 yuanów, resztę wypłaciły obydwie firmy, chociaż ani rodzina, ani nikt w jej imieniu nie wysunął wobec nikogo żadnych roszczeń finansowych.

Mieszkańcy wioski, gdzie mieszkał Qian, podejrzewają, że został on zamordowany, ponieważ sprzeciwiał się wywłaszczeniom i oskarżał urzędników o nadużywanie władzy. Znany był z częstego wysyłania petycji i protestów do władz prowincjonalnych oraz centralnych w Pekinie. Policja twierdzi jednak, że był to nieszczęśliwy wypadek samochodowy.

Qian Chengxu, syn ofiary, powiedział, że kazano mu zwrócić się o odszkodowanie do władz miasta Puqi i że nie wie, w jaki sposób je naliczono. Jego żona, Qian Shuangping, powiedziała, że nigdy wcześniej nie płacono odszkodowań za kogoś, kto zginął w “wypadku samochodowym”.

Na pytanie, czy rodzina jest zadowolona z sumy odszkodowania, jej członkowie odpowiedzieli, że “odszkodowanie i tak niczego nie zmieni”.

Źródło: SCMP, opracował: m.p., l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button