Wiadomości

Pekin : Stolica Chin pod wodą

PEKIN – Przez stolicę Chin cierpiącą na permanentny brak wody pitnej, przeszła z soboty 21 lipca na niedzielę 22 lipca największa ulewa w ciągu ostatnich 61 lat. Deszcz padał na Pekin nieprzerwanie niemal 20 godzin, powodując śmierć wielu osób i poważne zniszczenia samochodów, budynków oraz infrastruktury miejskiej.

Według najnowszych informacji ulewa spowodowała śmierć co najmniej 50 osób, a 1 milion 900 tysięcy osób poniosło różnego rodzaju szkody zarówno na zdrowiu jak i na majątku. Gwałtowność opadu spowodowała wstrzymanie pracy lotniska pekińskiego. W efekcie ponad 80 tysięcy pasażerów zostało fizycznie uwięzionych na lotnisku odciętym od miasta przez rwące strumienie wody

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 5

Do chwili obecnej mieszkańcy Pekinu zgłosili 11900 przypadków poważnego uszkodzenia aut. W większości przypadków samochody zostały uniesione przez gwałtownie rwące strumienie, a właściwie rzeki deszczówki, w które zamieniły się ulice stolicy Chin.

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 1

Municypalne biuro przeciwpowodziowe poinformowało, że średnia opadu deszczu w ciągu feralnej doby wyniosła 170 milimetrów, a zanotowany maksymalny opad wyniósł aż 460 milimetrów, czyli niemalże pół metra wody na metr kwadratowy.

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 2

Władze Pekinu przekazały wiadomość, że wstępnie straty wynikające z ulewy ocenia się na około 10 miliardów yuanów (5 miliardów złotych), ale są to bardzo wstępne szacunki. Wczoraj w nocy, po opadnięciu wód na ulicach rozpoczęto pierwsze prace porządkowe.

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 3

Zapewne w wyniku tych prac będzie można dokonać bardziej precyzyjnych szacunków. Dotyczy to również zgłoszeń ze strony osób prywatnych poszkodowanych przez żywioł. W chwili obecnej wiadomo jedynie, że ilość wniosków składanych firmom ubezpieczeniowym o oszacowanie szkód wielokrotnie przekracza standardowe liczby, powoduje też, że firmy te muszą pracować na kilka zmian, aby uporać się z przyjęciem ogromnej i wciąż rosnącej liczby petentów.

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 4

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 0

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 9

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 8

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 7

pekin pod woda, chiny, leszek slazyk, 6

Informacja o tym, że Pekin miał do czynienia z największą ulewą w ostatnich 61 latach nie jest do końca prawdziwa. Ponieważ Chiny rozpoczęły naukowe obserwacje pogody w 1951 roku nie istnieją żadne weryfikowalne źródła, które świadczyłyby, że takie wydarzenie dotknęło stolicę Państwa Środka kiedykolwiek w XX jak i w XIX, czy we wcześniejszych stuleciach.

Wiadomo jedynie, że pogoda w Pekinie jest coraz mniej przewidywalna i coraz bardziej dotkliwa dla jego mieszkańców, którzy na co dzień muszą znosić na przemian smog i burze piaskowe….

Źródło: Xinhua News Agency, China Daily, WCT, BBC, Morning Whistle

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button