Wiadomości

Pierwsze informacje po aresztowaniu Ai Weiwei

Według informacji Informacyjnej Agencji Radiowej po 43 dniach w areszcie, jednemu z najbardziej znanych chińskich artystów Ai Weiweiowi pozwolono zobaczyć się z najbliższą rodziną. Chińskie władze wciąż jednak nie ujawniają oficjalnych informacji dotyczących oskarżeń wobec tego artysty.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek żonie Ai Weiweia – Lu Qing – pozwolono na krótkie spotkanie z przebywającym w areszcie od prawie półtora miesiąca artystą. Nie jest jednak jasne, gdzie doszło do spotkania i w jakim miejscu jest on przetrzymywany. Lu Qing została przewieziona na spotkanie z mężem w eskorcie policji. Według informacji przekazanych przez siostrę artysty – Gao Ge – Ai Weiwei jest w dobrej kondycji fizycznej.


Lu Qing, żona Ai Weiwei

Podczas pobytu w areszcie zagwarantowano mu dostęp do przyjmowanych przez niego wcześniej leków.

Wbrew pojawiającym się w internecie doniesieniom, artysta nie był też torturowany – wynika z relacji jego siostry.

Według wcześniejszych informacji publikowanych w chińskich mediach władze oskarżają Ai Weiweia o przestępstwa gospodarcze, rozpowszechnianie pornografii w internecie, czy nawet bigamię. Artysta był jednym z najlepiej słyszalnych poza granicami Chin krytyków chińskich władz, co w opinii wielu obrońców praw człowieka, stało się główną przyczyną jego aresztowania.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button