Wiadomości

Pierwszy dzień wizyty Prezydenta RP w Chinach

SZANGHAJ – Dzisiaj rano do Szanghaju przyleciał samolot, na którego pokładzie znajdowała się polska delegacja z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele. W pierwszym dniu swojej wizyty w Chinach Prezydent spotkał się z kierownictwem – jak to ujął – „najbardziej znanej polsko-chińskiej firmy Chipolbrok, która funkcjonuje od początku lat 50-tych, a więc (pochodzi) z zupełnie innej epoki i realiów, ale która sobie dzisiaj dobrze radzi na rynkach zewnętrznych i w dalszym ciągu pełni funkcję wizytówki współpracy polsko-chińskiej”.

Chipolbrok to Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, które powstało jako pierwsze przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego w Chinach.

Prezydent zaznaczył, że bardzo zależy mu na tym, by „ta dobra współpraca stała się źródłem działania także w innych obszarach”.

"Z tą samą intencją spotkałem się dzisiaj z najważniejszymi przedstawicielami gospodarki i biznesu chińskiego z regionu Szanghaju” – powiedział Komorowski. Będzie z nimi rozmawiał również w ramach poniedziałkowego forum inwestycyjnego.

Jak poinformowała kancelaria Prezydenta, Polsce zależy na „aktywizacji współpracy gospodarczej z Chinami poprzez przyciąganie chińskich inwestycji, zachęcanie (Chińczyków) do udziału w polskim programie prywatyzacji oraz wspieranie eksportu polskich produktów w celu zmniejszenia rosnących dysproporcji w wymianie handlowej”.

Po udziale w szanghajskim forum inwestycyjnym Komorowski uda się do Pekinu, gdzie spotka się z przedstawicielami najwyższych władz – we wtorek z prezydentem Hu Jintao, a w środę z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo oraz premierem Wen Jiabao.

Chińskie media tej wizycie nie poświęciły wiele uwagi. W serwisie Xinhua News Agency była to dzisiaj 5 w kolejności wiadomość w dziale Chiny i Świat.

 

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button