Wiadomości

Rząd walczy z wywłaszczeniami

PEKIN – Chińska Rada Państwa zakazała samorządom lokalnym wykorzystywania zatwierdzonej w 2008 roku reformy przepisów zagospodarowania gruntów wiejskich do przeprowadzania przymusowych rozbiórek i wywłaszczeń wbrew woli rolników.


Wprowadzona trzy lata temu reforma proponowała mieszkańcom terenów wiejskich przeprowadzkę do nowo wybudowanych budynków mieszkalnych, podczas gdy ich poprzednie domy i mieszkania zostałyby wyburzone w celu zwiększenia powierzchni ziemi uprawnej i działek budowlanych.

Celem reformy było zarówno rozwiązanie problemu deficytu gruntów, które z jednej strony pożerane są przez gwałtowną urbanizację, a z drugiej przez ciągłe zwiększanie powierzchni upraw w poszczególnych prowincjach, jak również próba podniesienia standardu życia mieszkających na prowincji rolników, z których wielu żyje w nędzy.

Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie dochodziło jednak do sytuacji, w której na podstawie  zmian w przepisach zawłaszczano grunty i sprzedawano je deweloperom za pokaźne kwoty, które trafiały do kieszeni władz.

Rada Państwa dobitnie podkreśliła, że celem reformy jest przede wszystkim polepszenie sytuacji rolników i że korzyści z zagospodarowania gruntów w pierwszej kolejności należą się właśnie im.

 

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button