Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (37/18),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

政治上有什么新鲜事  Co nowego w polityce

Media światowe skupiły swoją uwagę na rozmowach pokojowych w sprawie zakończenia 18-letniej wojny w Afganistanie, prowadzonej tam przez siły USA i NATO przeciwko islamskim ekstremistom. Tymczasem, bez rozgłosu, Chiny prowadzą w Afganistanie swoje negocjacje. W Islamabadzie (Pakistan) odbyła się trzecia runda trójstronnych rozmów Chiny, Pakistan, Afganistan (reprezentowany przez Talibów) dotyczących pokojowego rozwiązania sytuacji w państwie nękanym wojnami od dziesięcioleci. W tym samym czasie odwołano planowane spotkanie przedstawicieli Talibów z administracją USA z przewidywanym udziałem prezydenta Trumpa. Droga do nastania pokoju w Afganistanie wiedzie być może przez Chiny, które – czy tego chcemy, czy nie – są już niekwestionowanym globalnym graczem. Można dyskutować czy są tym „dobrym”, czy „złym”. Ale nie ulega wątpliwości, że skutecznie stosującym argumenty finansowe zamiast siłowych. Z jakim skutkiem dla swojej przyszłości i przyszłości państw takich jak Afganistan dowiemy się za jakiś czas. Chiny

W dniach od 16 do 18 września premier 李克强 Li Ke Qiang złożył kolejną wizytę w Rosji. Z uwagi na specjalne (zwłaszcza w ostatnim czasie) relacje polityczne i ekonomiczne między oboma państwami, będzie ona istotnym wydarzeniem, nie tylko w wymiarze lokalnym. Obie strony mają wiele wzajemnych interesów do załatwienia, a nic ich tak w dotychczasowej historii relacji dyplomatycznych nie zbliżało, jak aktualna polityka Stanów Zjednoczonych.

Li KeQiang witany przez rosyjskich gospodarzy

Swoją rolę na arenie międzynarodowej będzie miał do odegrania również prezydent习近平Xi Jin Ping. W połowie listopada udaje się on do Brazylii na kolejny szczyt krajów BRICS (Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Południowej Afryki), a przy tej okazji złoży wizytę państwową w państwie – organizatorze szczytu. Piątka BRICS będzie szukała nowej formuły rozwoju (ostatnio doświadcza wyraźnej zadyszki), mimo sporej liczbie sprzecznych interesów.

W czasie wizyty prezydenta Kazachstanu w ChRL podpisano nową umowę o rozwoju stałego, kompleksowego partnerstwa strategicznego, które jest rozwinięciem ustanowionego wcześniej, skromniejszego partnerstwa kompleksowego. Kolejne państwo wyprzedziło Polskę w konkurencji „poziom formalnych relacji z Chinami”. Ale zdaje się, że w obliczu spraw o wiele ważniejszych niż jakieś tam Chiny (wybory, wybory, wybory), nikt nie zwraca uwagi na jakikolwiek udział w tego rodzaju współzawodnictwie. No bo i po co? Lepiej wszystko postawić na jedną kartę.

经济  Gospodarka

Pojawiły się pierwsze oznaki ocieplenia relacji między USA, a Chinami. Pierwszy gest dobrej woli wykonały Chiny. Chińskie firmy rozpoczęły rozmowy w sprawie wznowienia importu amerykańskich produktów rolnych (w tym soi oraz wieprzowiny). Kolejnym gestem stało się zawieszenie od 17 września na okres jednego roku (do 16 września 2020) wyższych taryf celnych na 16 amerykańskich produktów (głownie to pasze dla zwierząt, smary oraz wizerunkowo ważne dla USA – soja i mięso). Decyzje te mają stworzyć dobrą atmosferę wrześniowych rozmów zespołów roboczych oraz październikowych negocjacji z udziałem szefów delegacji obu stron. W odpowiedzi na sygnały z Chin prezydent Trump zawiesił (ale tylko na dwa tygodnie) wprowadzenie wyższych ceł (z 25% na 30 %), co pierwotnie miał zamiar uczynić 1 października, na chiński import wartości 250 mld USD (ok. 976.17 mld PLN). Jak zwykle, w swoim stylu, ogłosił, że przyspieszył decyzję na prośbę wicepremiera 刘鹤Liu He (szefa chińskiego zespołu negocjacyjnego), a także chcąc sprawić, aby Chińczycy w dobrej atmosferze mogli świętować 70 rocznicę proklamowania中华人民共和国 Chińskiej Republiki Ludowej. Co za troska! Trump ogłosił również, że jest gotów do zawarcia umowy z Chinami (nawet o charakterze „pomostowym”) kończącej spór. Na ile są to wiążące deklaracje nie wie nikt. Nawet chyba sam prezydent Trump, który już wielokrotnie zmieniał zdanie z dnia na dzień. Kto bogatemu zabroni?

Bardzo trudno o optymizm jeśli chodzi o stan chińskiej gospodarki, szczególnie w obliczu sprzecznych informacji i danych ekonomicznych. 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki poinformowało, że ceny produktów konsumpcyjnych (tzw. wskaźnik CPI, czyli inflacji) w sierpniu wzrosły o 2.8% (w lipcu poziom inflacji był taki sam), przy zakładanym na 2019 rok 3% wzroście. Pozornie zatem wszystko mieści się w przewidywanej normie. Ale w istocie to największy wzrost cen odnotowany na przestrzeni ostatnich 17 miesięcy. Głównym czynnikiem wzrostu inflacji są rosnące ceny żywności, które w sierpniu były wyższe o 10 % w porównaniu z sierpniem zeszłego roku. Jeśli pominąć ceny żywności, to dla wszystkich pozostałych mierzonych grup towarowych inflacja wyniosła zaledwie 1.1%. Stale rosną ceny wieprzowiny, co ma związek z afrykańskim pomorem świń uderzającym w chińskich producentów. W sierpniu były one wyższe aż o 46.7% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku (w lipcu o 27% rok do roku). To z kolei największy wzrost cen od lipca 2011. Rosną również ceny owoców: w sierpniu o 24 % (w lipcu 39%). Równolegle, jakby mało było niepokojących informacji, rosną również ceny produkcji, co powoduje, iż główny wskaźnik dochodowości firm PPI spadł w sierpniu o 0.8% (lipiec 0.3%). Wskaźnik ten spada już drugi miesiąc z rzędu osiągając poziom najniższy od 3 lat. Przedsiębiorcy stają wobec słabnącego popytu w kraju i za granicą, który zmusza ich bądź do obniżania cen, bądź zmniejszenia wielkości produkcji. A do tego spadają ceny surowców, szczególnie energetycznych i metali uderzając w sytuacje finansową największych firm związanych z wydobyciem i przetwarzaniem tych surowców. Sytuacja nie do pozazdroszczenia: ceny konsumpcyjne rosną, ceny produkcji spadają.

Nadal nie ma dobrych informacji z rynku samochodowego. Sierpień był kolejnym miesiącem spadku sprzedaży samochodów. Tym razem o 6.9% w porównaniu z sierpniem 2018 roku. To 14 miesiąc spadkowy z rzędu – ogłosiło中国汽车工业协会Chińskie Stowarzyszenie Producentów Aut. W ciągu 8 miesięcy bieżącego roku sprzedaż aut zmniejszyła się już o 11% (do 16.1 mln szt.). Wszyscy najwięksi producenci samochodów ogłaszają duży spadek zysków. 长城汽车股份有限公司Great Wall Motor Co., Ltd. za pierwsze półrocze odnotował zyski mniejsze o 59% niż rok wcześniej. Największy w branży 上海汽车集团股份有限公司SAIC Motor Corp. przewiduje, że w tym roku po raz pierwszy od 14 lat doświadczy spadku sprzedaży. Nawet 浙江吉利控股集团有限公司Zhejiang Geely Automobile Holdings Ltd. (znany z przejęć Volvo i Lotusa) sprzedał o 19% mniej samochodów niż w tym samym okresie 2018 roku. Drugi miesiąc z rzędu zmniejsza się sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych. W sierpniu sprzedano aż o 16% mniej takich aut niż rok wcześniej (w lipcu o 4.7%).

Auta marki Hongqi na targach motoryzacyjnych Frankfurt 2019 (10 września)

W kraju działa ponad 500 producentów tego typu samochodów. 工业和信息化部 Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej wydało zarządzenie sprzyjające łączeniu się tych firm poprzez tworzenie większych korporacji, lub grup. Konsolidacja, jako panaceum na rozdrobienie rynku producentów. 商务部 Ministerstwo Handlu od ponad pół roku konsultuje z producentami i specjalistami od rynku motoryzacyjnego rozwiązania, które mogłyby odwrócić obecny trend spadkowy sprzedaży aut w Chinach. Urząd ma czas, rynek nie czeka.

Pomimo turbulencji i zawirowań Chiny nie tracą na atrakcyjności jako cel inwestycji zagranicznych. W okresie styczeń – sierpień 2019 roku wartość tych inwestycji wzrosła o 6.9% w przeliczeniu na RMB, a o 3.2% biorąc pod uwagę USD. Inwestycje osiągnęły wartość 89.26 mld USD (ok. 348.54 PLN). Zaskakujące dane biorąc pod uwagę nastroje na światowych rynkach. Chiny

16 września rozpoczyna pracę terminal numer 3 na lotnisku上海浦东国际机场 Shanghai Pudong International Airport. Jest to największy na świecie pojedynczy terminal pasażerski o powierzchni 622,000 m2. Pasażerowie wsiadający do samolotów będą tu mogli skorzystać aż z 90 bram (gates).  Oba szanghajskie lotniska, czyli Pudong International Airport oraz 虹桥国际机场Hongqiao International Airport obsłużyły w zeszłym roku 118 milionów pasażerów. To daje Szanghajowi 4 miejsce w kategorii największych portów lotniczych świata. Ambicje są jednak większe.

技术和科学  Technologie i Nauka    

Jeden z prezesów华为荣誉在俄罗斯市场份额排名第Huawei oświadczył, że to Stany Zjednoczone bardziej potrzebują chińskiej korporacji, niż Huawei potrzebuje USA. Podaje przy czym proste fakty. Wśród zagranicznych dostawców komponentów firmy amerykańskie stanowią tylko 30% kontrahentów Huawei. Chińczycy kupili od tych dostawców (130 amerykańskich firm) w 2018 roku towary o wartości blisko 11 mld USD. I to te firmy odczują utratę takiego odbiorcy jak Huawei w przypadku zerwania współpracy. A ponieważ od 10 lat Huawei prowadzi politykę bezpiecznej dywersyfikacji dostawców (która uniemożliwia uzależnienie koncernu od pojedynczego dostawcy, lub jednego państwa jako źródła importowanych produktów i usług), firma jest przygotowana na różnego rodzaju turbulencje. Ile w tym propagandy, a ile prawdziwych informacji? Cóż, bez względu na odpowiedź na to pytanie, rzecz warta przemyślenia przez członków administracji Trumpa. Nie tylko w kontekście samego Huawei. Chiny

Najlepiej sprzedającym się smartfonem na rynku rosyjskim jest 华为Huawei Honor 20. Posiada 27.1% udziałów w rynku. Na całym świecie Huawei pozyskał już ponad 120 mln użytkowników swoich telefonów. A to jeszcze nie koniec. Chiny

 

字节跳动ByteDance zakończyło przejęcie互动百科 Baike.com, platformy będącej odpowiednikiem Wikipedii. Podobny serwis proponuje w Chinach 百度公司Baidu, zwana chińskim Google. To kolejny krok ByteDance na drodze budowania pozycji konkurencyjnej właśnie wobec dominującego ten rynek Baidu. Uzurpator ma własną wyszukiwarkę 头条Toutiao, która działa od czerwca br. Tu – wśród przeglądarek funkcjonujących w ChRL – Baidu posiada 70.3% rynku. ByteDance dziś nie ma szans zagrozić liderowi. Ale Baidu musi przyglądać się rosnącej konkurencji, bowiem ta w Chinach rozwija się w niespotykanym nigdzie indziej tempie. Baidu powstało w 2000 roku, ByteDance w 2012, a Baike.com w 2006. Chiński rynek technologiczny jest jak magma. Wciąż wrze i tworzy nowe struktury. Chiny

Z trudem, powoli, rozwija się w Chinach rynek sprzedaży rzeczy używanych. Rzeczy z drugiej ręki przez dziesięciolecia nie interesowały Chińczyków, nawet tych relatywnie ubogich. Jednak i tu nastąpiły zmiany. Używane, dla sporej części, zwłaszcza młodych Chińczyków, nie jest już synonimem czegoś bez wartości, czegoś wręcz nieczystego, upokarzającego. A ta zmiana nastawienia do rzeczy używanych natychmiast została wychwycona przez chiński biznes, Notowana na giełdzie w Nowym Jorku chińska strona internetowa 58.com uruchomiła platformę handlu rzeczami używanymi 转转 Zhuanzhuan. Przygląda się jej uważnie 腾讯公司 Tencent Corp., który w pierwszej rundzie (kwiecień 2017) finasowania zainwestował w nią 200 mln USD (ok. 780.94 mln PLN). Właściciel WeChat zdecydował się na kolejne dofinasowanie platformy, tym razem w wysokości 300 mln USD (ok. 1.18 mld PLN). Tencent widzi przyszłość w handlu „second hand”, a 58.com nie zamierza wypuszczać z rąk kontrolnego pakietu akcji. Chiny

Apple przedstawił nowe modele swoich smartfonów: iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max. Świat poznał specyfikacje techniczne tych urządzeń. Świat nie słyszał zbyt wiele o planach Apple dla tych telefonów jeśli chodzi o rynek chiński. A to ciekawe plany. Nowe iPhony mają być o od 10.5 do 23 procent tańsze w Chinach niż na rynku amerykańskim: iPhone 11 kosztować będzie 5499 RMB (ok. 3,031 PLN), iPhone 11 Pro- 8699 RMB (ok.4,795 PLN), iPhone 11 Pro Max – 9599 RMB (ok.5,291 PLN), a w najmocniejszej konfiguracji 12699 RMB (ok. 6,999.7 PLN). To w porównaniu z konkurencją lokalną i tak ceny z kosmosu. Podczas prezentacji nowych modeli iPhonów szef Apple porównywał je pod względem możliwości i konfiguracji do telefonów Huawei. Był to bez wątpienia ukłon w stronę konsumentów chińskich. Ale czy wystarczający? Proponowane ceny przebijają te panujące na chińskiej półce premium. Co więcej modele Apple nie są dostoswane do pracy w systemie 5G, który już w przyszłym roku będzie powszechny wszędzie tam, gdzie mieszkają największe grupy potencjalnych chińskich nabywców iPhonów. System 5G w różnym tempie powstaje również w Południowej Korei, Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii czy Monako. Czy w tych okolicznościach nowe iPhony powtórzą sukces swoich poprzedników?  Chiny

Przy tej okazji jedna uwaga: tutejsze media połączyły naruszenie praw pracowniczych w zakładach montujących iPhony w Chinach z firmą Apple. Tymczasem całkowitą winę za naruszenia praw i wszelką za to odpowiedzialność ponosi tajwańska firma 富士康科技集团 Foxconn Group Co., która od lat realizuje – poprzez swoje fabryki w Chinach – zlecenia Apple. Foxconn uruchomił swoją pierwsza fabrykę w Chinach w 2010 w 郑州市Zhengzhou (stolica 河南省 prowincji Henan, środkowe Chiny). Później powstały kolejne. Obecnie produkują one m.in. 500,000 iPhonow dziennie (!!!), zatrudniając w okresach sezonowego natężenia produkcji, bagatela,  350,000 pracowników. Ciekawostką jest fakt, że za wykryciem naruszeń praw pracowniczych przez Tajwańczyków stoi amerykańska organizacja pozarządowa 中国劳工观察China Labor Watch. Odpowiedzialne urzędy władz lokalnych nie interesowały się kontrolą warunków pracy w zakładach dających tak duże zatrudnienie (i płacących tak duże podatki). Media z kolei nie będą kalać własnego gniazda pisząc krytycznie o firmie, może z Tajwanu, ale przecież jednak chińskiej. Lepiej zatem zrzucić winę na Amerykanów z Apple. Zwłaszcza, że szef Foxconn zamierza wystartować w wyborach prezydenckich na Tajwanie, pod hasłami większego zbliżenia, a nawet zjednoczenia z macierzą. Zatem mamy tu do czynienia z problemem natury politycznej, w obliczu którego kwestia naruszeń prawa pracy po prostu blednie. Wiadomo: polityka zawsze najważniejsza.

银行, 金融, 股票交易所  Banki > Finanse > Giełdy

Giełda w Hong Kongu złożyła propozycję przejęcia giełdy w Londynie. Oferowana suma to 36.6 mld USD (ok. 142.91 mld PLN). W wyniku takiej transakcji powstałby (w połączeniu z giełdami chińskimi) największy na świecie rynek finansowy. Propozycja mało realna w obecnych warunkach wewnętrznych Hong Kongu. Sytuacja, w której Chiny rządziłyby globalnymi finansami również nie znajdzie wielu fanów. Ale co się odwlecze…. Giełdy w Szanghaju i Londynie już teraz działają w ograniczonym wprawdzie, ale połączeniu. Obwąchiwanie trwa. Póki co Londyn odrzucił propozycję. Nawet zaręczyn (na razie) nie będzie. Ale pożyjemy, zobaczymy. Jeśli spełnią się czarne scenariusze, Wielka Brytania będzie zmuszona do wyprzedaży imperialnych sreber. Londyńska giełda może podzielić los londyńskich taksówek. Bo te już od paru lat są własnością szanghajskiego Geely. Charakterystyczne londyńskie taksówki są Made in China.

中国外汇管理局公布Państwowa Administracja Wymiany Walut znosi limity kwot dla zagranicznych funduszy na zakup chińskich akcji i obligacji. Trwa stopniowe otwarcie rynku finansowego ChRL dla kapitału zagranicznego. Szansa dla obu stron.

央行数字货币研究所Instytut Badawczy Waluty Cyfrowej należący do banku centralnego ma nowego szefa. Został nim dotychczasowy zastępca dyrektora departamentu płatności i rozliczeń Ludowego banku Chin Changchun Mu. Przypuszcza się, że zmiana na stanowisku ma związek z przyspieszeniem prac nad chińską walutą cyfrową, która ma zostać wprowadzona szybciej niż opracowywana przez Facebook Libra. Chiny wyprzedzając Facebook chcą wykorzystać szansę zdominowania rynku elektronicznego pieniądza. Changchun Mu zdradził, że opracowywany przez Instytut pieniądz, będzie odpowiednikiem drukowanego juana. Do przekazywania pieniędzy cyfrowych przez ich posiadacza innym osobom nie będzie potrzebne konto bankowe, sieć internetowa, ani komórkowa. W przypadku rozliczeń gotówkowych wystarczy fizyczne dotkniecie dwóch aparatów telefonicznych, nawet nie podłączonych do sieci. Chiny wprowadzając swoje rozwiązanie cyfrowe chcą nadać zdigitalizowanym pieniądzom wartość gwarantowaną przez bank centralny i sprawić, aby korzystanie z nich było dziecinnie proste.

Giełdy

Mimo wahań na rynku – nadal wzrosty. Pomimo sprzecznych informacji gospodarczych. Z jednej strony mało optymistyczne wskaźniki cenowe CPI i PPI, z drugiej jednak budzące nadzieję ustępstwa w negocjacjach USA z Chinami. Pozytywny impuls dał też中国人民银行 Centralny Ludowy Bank Chin, obniżając po raz siódmy od początku 2018 roku stopę rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych. Prawdopodobnie bank ten podejmie kolejne kroki w celu zmniejszenia kosztów kredytów dla firm. Zapowiadane są też nowe działania rządu mające na celu utrzymanie tempa rozwoju gospodarki. Giełda w Hong Kongu odnotowała największy wzrost od 6 tygodni. Wraca hossa? Oby. (Tydzień „krótki” bo święto 中秋节 Zhōngqiūjie).

                                                                                                  Czwartek (12.09.)   Tydzień (09. -12.09.)

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                            3,031.24  +0.75%        1.52%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                           2,999.56  +1.43%        1.48%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                          3,972.38  +1.08%        1.20%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                 5,242.61  +0.49%        2.03%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                            9,919.80  +0.67%        1.39%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                     1,710.57   +0.41%       1.27%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq.创业板指 GEM Index Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                      1,681.23    +0.58%       1.79%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                               5,557.25    +0.94%       0.83%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index –                                6,238.59   +0.64%        1.33%

SZSMEPI中小板创新指数  Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

HongKong Hang Seng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数                  27,352.691  +0.98%       2.48%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                     3,672.61    +1.02%        2.32%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数)           10,687.750   +0.90%        2.46%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指 4,312.060   +0.75%        1.93%

Red Chip. Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index– TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数. 10,827.55   +0.34%        0.66%                

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.          

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (czwartek,12.09.2019

100英镑GBP = 875.95人民币 RMB              

100欧元EUR = 781.73 人民币 RMB           

100美元US$ = 708.46人民币 RMB             

100 港HG$ = 90.42 人民币 RMB             

100 澳门元MOP$ = 87.95人民币 RMB       

100 新台币NT$ = 22.81 人民币 RMB              

100 波兰兹罗提 PLN = 180.27人民币 RMB  

100人民币 RMB = 55.87波兰兹罗提 PLN   

W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia RMB w niewielkim stopniu umacniał się do głównych walut.

社会 Społeczeństwo

Niewątpliwie 37 tydzień br. zdominowało jedno z najważniejszych świąt w Chinach, czyli 中秋节 – Zhōngqiūjie – znane na świecie jako święto księżycowego ciasteczka. Wolę to określenie od tego formalnego – święta środka jesieni.  Do jesieni daleko, temperatura waha się od 25 do 30 (a nawet więcej) stopni Celsjusza, słonecznie, niebo bezchmurne, deszczy się nie przewiduje. Do zimnej zimy daleko. Jemy, pijemy, odwiedzamy się, obdarowujemy się (obowiązkowo) nadziewanymi, okrągłymi ciasteczkami 月饼w kształcie księżyca.

Familia i bliscy spotykają się razem na kolacji, bo to dzień jedności rodziny. Wieczorem wspólnie podziwiamy księżyc w pełni, księżycowa buzia jest w ten dzień największa w całym roku. Myślimy również o bliskich tych daleko i tych, którzy odeszli, o tych wszystkich, którzy nie mogą być razem z nami. Zapraszając do obejrzenia załączonego video w j. angielskim życzę wszystkiego najlepszego i smacznego księżycowego ciasteczka!

Rolnictwo 农业

Według zapowiedzi z pola doświadczalnego w 长沙Changsha (湖南prowincja Hunan, płd. Środkowe Chiny) uzyska się zbiory 1,200kg z jednego亩mu ryżu odmiany hybrydowej. Mu to tradycyjna i do tej pory powszechnie używana jednostka miary powierzchni gruntów rolnych w Chinach: 1亩 mu = 666.67 m2, lub 1 mu = 0.06667 ha. Spodziewane są zatem rekordowe zbiory 18 ton ryżu z 1 ha. Odmianę hybrydową ryżu opracował prof. 袁隆平 Yuan Long Ping i ciągle pracuje nad jej udoskonaleniem. Ryż tej odmiany zaczęto uprawiać niektórych krajach Azji Płd. – Wsch. i Afryce.

Duński producent wieprzowiny Danish Crown otworzył przetwórnię mięsa w  平湖Pinghu (prowincja 浙江Zhejiang, wsch. Chiny, 100 km od Szanghaju). Fabryka będzie produkowała rocznie 14 tys. ton różnych wyrobów z mięsa, w tym bekony i kiełbasy. Surowiec na potrzeby produkcji (m.in. wieprzowina) w części będzie importowany z Danii. Danish Crown swoje produkty będzie sprzedawać najpierw poprzez internetowe platformy Alibaby oraz należące do niej supermarkety盒马鲜生 Hema, w cenach o 10-15% wyższych niż oferowane przez lokalną konkurencję. Spółka planuje również wprowadzenie na rynek chiński żywności wytwarzanej przez inne firmy z Danii, przede wszystkim artykułów spożywczych posiadających certyfikaty zdrowej żywności „bio”. Procedury wprowadzenia produktów rolniczych na rynek chiński są skomplikowane i kosztowne, wymagają nie tylko ponoszenia kosztów certyfikacji, ale również m.in. płacy chińskich inspektorów kontrolujących jakość produktów w miejscach ich wytwarzania. To ogromne i ryzykowne wyzwanie, zwłaszcza dla firm małych i średnich. Szef Danish Crown przyjął inną i prostą strategię bazująca na fakcie, że władze chińskie uznały duński certyfikat żywności organicznej. Rozwiązanie proste, co do zasady podobne do różnicy pomiędzy towarami określanymi jako „leki”, a tymi nazwanymi „suplementami diety”. Duńczycy są pewnie zawarcia odpowiedniej umowy w najbliższym czasie, sprzyjać temu będzie zrealizowana przez nich konkretne inwestycja. Droga do chińskiego rynku dla duńskich rolniczych, łatwiejsza i tańsza niż obierana przez innych, stanie otworem.

A mnie w takich sytuacjach aż coś dusi, ściska i rzuca. Dlaczego tak nie zadziała jakieś polskie przedsiębiorstwo? W Polsce są duże firmy mięsne skutecznie konkurujące z europejskimi, w tym z Danish Crown. Ale chyba mają zamknięte umysły i oczy. Nie mają wizji rozwoju. Wolą przyjeżdżać na wycieczki biznesowe do Chin w ramach promocji unijnej, czy przy okazji jakiejś ministerialnej wyprawy. Nic z nich nie wynika. Inni działają. Nie czekają. No i wygrywają. Patrzymy na to samo, a widzimy inaczej.

党建中国共产党行动纲领  Z życia KPCh

Na łamach 求是杂志 QiuShi (Szukając Prawdy), dwumiesięcznika KC KPCh opublikowano artykuł, przedrukowany natychmiast przez wszystkie chińskie media. Artykuł chyba ważny, stąd wypada o nim wspomnieć. Już sam tytuł jest mocny: „中国稳健前行:理想信念坚定是中国共产党人的政治优势” – „Chiński nieustanny marsz ku postępowi: pełne determinacji ideały i polityczne pryncypia stanowią o przewadze chińskich komunistów”. Teza artykułu jest prosta i oczywista: w ciągu 70 lat istnienia nowych Chin, pod silnym kierownictwem KPCh kraj dokonał niebywałego rozwoju gospodarczego i społecznego, stał się areną wielkich i niezwykłych osiągnieć. Nic dodać, nic ująć. Można polemizować z językiem, ale fakty widziane własnymi oczami potwierdzają jej prawdziwość. Nie będę się rozpisywał, bo w Polsce mogę zostać uznany za propagatora ideologii komunistycznej. Tymczasem 70 rocznica proklamowania ChRL coraz bliżej, zatem i takich tekstów będzie coraz więcej.

军事 中国人民解放军  Armia Ludowo – Wyzwoleńcza

Ministerstwo Obrony Serbii podało do wiadomości publicznej decyzję o zakupie 9 wojskowych dronów typu Pterodactyl 1 (z opcją na dalsze 15) produkcji 成都飞机工业集团Chengdu Aircraft Industry Group. Pomimo tego, iż chińscy producenci profesjonalnych dronów cywilnych dominują rynek globalny (firma DJI Technology Co., Ltd. z Shenzhen, posiada 74% udziałów w tym rynku), to umowa zawarta z Serbią jest formalnie premierą chińskiej branży producentów dronów na rynku europejskim. Co więcej dotyczy dronów przeznaczonych dla celów wojskowych. Pterodactyle z Chengdu do tej pory były eksportowane m.in. do Uzbekistanu, Arabii saudyjskiej i Rosji. Drony tego typu są zdolne do przenoszenia ładunków o wadze do 200 kg. Mają zasięg do 4000 km, mogą unosić się w powietrzu przez 20 godzin non stop. Drony mogą zostać uzbrojone w pociski rakietowe typu BA-7/9/21, TL-2 lub HJ-10, bomby LS-6-50 (o wagomiarze 50 kg), GB-7, LS-9 lub GB3 (o wagomiarze 250 kg) czy rakiety typu powietrze-powietrze TY-90.

Foto: CCTV

Amerykanie nie kryją zaskoczenia, że i w tej dziedzinie wyrosła im konkurencja.

在事件的边缘 Na marginesie zdarzeń

Nie najlepsze informacje dla pasażerów chińskich linii lotniczych. Otóż 中国民用航空局 Administracja Cywilnego Lotnictwa Chin wydala zarządzenie umożliwiające liniom lotniczym swobodne decydowanie o wydawaniu (lub nie) zarówno posiłków dla pasażerów, jak i ich formy. Teraz przed podróżą samolotem należy ugotować kilka jajek na twardo, przygotować kanapeczkę i rybkę w puszcze, ważne, by puszka nie przekroczyła zalecanej przepisami bezpieczeństwa pojemności. I frrrruuu….

W香港 Hong Kongu odbyła się konferencja „Pasa i Drogi”. Jak przystało na to miasto była ona bardzo praktyczna, czyli skoncentrowana na kojarzeniu partnerów oraz projektów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 5,000 biznesmenów i ekspertów, w tym przedstawiciele rządów z 80 państw (co najmniej w randze wiceministra). Byli zatem obecni przedstawiciele ministerstw handlu, finansów, funduszy inwestycyjnych, banków, dużych korporacji, itp. Liczna była – co oczywiste – reprezentacja Chin. Na sesji plenarnej wystąpił między innymi wiceminister finansów Węgier. Odbyły się również liczne dyskusje panelowe, dające możliwość rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów, przechodzenia od rozmów ogólnych do ustaleń szczegółowych. A kto reprezentował Polskę? Konsul Generalny w Hong Kongu, reprezentacja biura inwestycyjnego z Pomorza, przedstawiciele portu w Gdańsku, pracownicy magistratu miasta Zabrze… Bez urazy i z pełnym szacunkiem: konferencja w Hong Kongu nie była właściwym miejscem dla takiej reprezentacji, która nie miała ani właściwych kompetencji, ani odpowiedniej rangi. Konsul, przedstawiciele firm i miast (niedużych w skali globalnej) mogliby stanowić trzon polskiej delegacji na imprezie o charakterze roboczym w jakiejś gminie chińskiej (bez urazy gminy), ale nie na evencie o charakterze, jakby to dobrze określić, dyplomatyczno-strategicznym. W Hong Kongu powinni pojawić się członkowie polskiego rządu, przedstawiciele banku centralnego, decydenci w skali makro, a nie przedstawiciele symboliczni, lub reprezentanci bardzo lokalnych firm i władz. Z kolei podczas imprezy mającej miejsce w Szanghaju, a związanej z podpisaniem umowy o promocji turystycznej i kulturalnej między zaprzyjaźnionymi miastami i regionami w ramach inicjatywy „Pasa i Drogi” byliśmy w ogóle nieobecni. Tymczasem Pomorze ze stolicą w Gdańsku, jest partnerem Szanghaju od 1985 roku. I to była – jak się wydaje – okoliczność pasująca do kompetencji przedstawicieli portu w Gdańsku, czy biura inwestycyjnego z Pomorza. Mam nieprzeparte wrażenie, że polskie instytucje i urzędy (w tym ministerstwa) są mistrzami świata w kategorii „traconych szans”. Z pewnością tych kreowanych przez chińską rzeczywistość. Narzekam, wiem, ale w obliczu tego typu wydarzeń, coś tam we mnie w środku, pyta mnie samego: dlaczego inni mogą, a my nie?  Dlaczego jest zawsze jak u Kieślowskiego, że wciąż gonimy ten pociąg, który już odjeżdża, zamiast wsiąść do niego jak trzeba, z biletami, bagażami, za to bez zadyszki i perlistego potu na czole. Wiadomo nie od dziś, że zawsze i wszędzie liczą się pierwsi, którzy będą ostatnimi w innym zupełnie życiu. W tym, ci którzy przegapiają swoje szanse zawsze będą tylko tłem.

Przy tej okazji muszę złożyć samokrytykę. Zbyt emocjonalnie podchodzę do relacji chińsko-polskich, powinienem spoglądać na nie z oddali, zza Wielkiego Muru. Powinienem dbać o równowagę w życiu i oderwać się od emocji, tak jak Konsulat RP w Szanghaju oderwał się od relacji ze mną. Czas naprawić swoje winy. Od teraz będę starał się wychwalać każde działanie władz polskich, jak również polskich przedsiębiorstw w Chinach, choćby były bez sensu.

梁老爷 洞察力 Liang Lao Ye – spostrzeżenia  

Jeden kraj – dwa systemy. Formuła, w oparciu o którą najpierw 香港Hong Kong, a później 澳门Makao powróciły do macierzy, czyli do Chin. No i dobrze. Tylko, czy wróciły rzeczywiście, czy tylko w rozumieniu politycznym. Bo w praktyce wciąż tu wiele niejasności i utrudnień. Ot, weźmy pierwszy z brzegu przykład. Oba te regiony autonomiczne mają własną walutę ok. Zwłaszcza w przypadku Hong Kongu to zrozumiałe. Ale czemu ta waluta jest bezużyteczna w Chinach Kontynentalnych? Zarówno pataka z Makao, jak i dolary z Hong Kongu w Chinach Kontynentalnych trzeba zanieść do banku i wymienić na juany, jedyną słuszną walutę Chin Ludowych. Z zagranicznym paszportem (z polskim również) wjedziesz do Hong Kongu bez wizy, na granicy dostaniesz pozwolenie 90 dniowego pobytu. Ale chcąc wjechać do Chin musisz wizę załatwić. Krótkoterminową na granicy w Shenzhen, ale taką „poważniejszą” już wyłącznie przez placówki konsularne. Taka sytuacja rodzi pytanie: czy Hong Kong i Makao są w istocie częścią Chin, czy nie? Odrębna waluta, odrębne przepisy, odrębne regulacje wizowe, również dla Chińczyków Kontynentalnych (muszą mieć specjalną kartę wjazdową).  Nie dziwię się młodym, którzy protestują pod hasłem, że Hong Kong to nie Chiny. Nie mają świadomości jedności, zamiast niej – widzą to przecież właściwie codziennie – utwierdzani są w poczuciu zakorzeniającej się coraz silniej odrębności. Jeden kraj – dwa systemy. To był niewątpliwy sukces polityczny Deng XiaoPinga. Ale, co dziwne zwłaszcza w tym konkretnym środowisku „okołodengowskim” zapomniano o marksizmie. A Marks kładł do głowy: tam, gdzie baza, tam i nadbudowa. W Hong Kongu bazę stworzono, biorąc pod uwagę nastroje w 1997 roku można uznać, że zacną. Ale zapomniano o nadbudowie, szczególnie dla i wśród młodych.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= 仁+义+礼+智+信}

贫居闹市无人问,富在深山有远亲. Jeśli jesteś biedny, nawet mieszkając w zatłoczonym mieście będziesz sam. Ale jeśli jesteś bogaty, wiedz, że żyjąc nawet w odludnych górach, możesz spodziewać się odwiedzin najodleglejszych krewnych nawiedzających cię falami.

教授梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych  上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

®2019 Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone.

źródło: www.chiny24.com.    

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji).

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button