Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (29/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 29 (15.07. – 21.07.2019)

政治 Polityka – Sprawy Bieżące

Tradycyjnie, jak co roku w połowie lipca, najważniejsze figury chińskiej polityki spotykają się w nadmorskim ośrodku 北戴河Beidaihe (秦皇岛市Qinhuangdao, prowincja 河北省Hebei, nad morzem 渤海Bohai, ok. 200 km od  北京Beijing, płn. 中国Chiny), gdzie przebywają aż do 18 sierpnia. Na ten okres miasteczko jest zamknięte dla zwykłych śmiertelników, a o tym, kto spędza czas w Beidaihe najlepiej świadczą nadzwyczajne środki ostrożności (policja, patrole, szlabany, etc.) i ograniczenia dostępu w pobliże kompleksu rządowego ośrodka wypoczynkowego, które obowiązują tu w czasie letniego wypoczynku przedstawicieli najwyższych władz ChRL. Choć obyczaj letniego wypoczynku w Beidaihe, wprowadzony w czasach 毛泽东Mao Zedonga, wiadomy jest wszystkim Chińczykom, to chińskie media milczą na ten temat niczym zaklęte. Autocenzura nie dotyczy rzecz jasna zagranicznych mediów takich jak na przykład Bloomberg, który informuje, że podczas letniej kanikuły w Beidaihe zawsze zapadają kluczowe dla polityki państwa decyzje. Te spotkania, zainicjowane w roku 1958, odbywają się z udziałem członków Biura Politycznego KC KPCh, rządu i najważniejszych instytucji centralnych, a także sekretarzy partii i szefów rządów wszystkich chińskich prowincji. W ostatnich latach zapraszani są też tu eksperci think-tanków rządowych. Podczas narad i spotkań zostają omówione wszelkie problemy bieżące i wypracowane odpowiednie plany działania państwa na kolejne miesiące. W tym roku z pewnością jest o czym dyskutować. Gorącymi tematami są m.in.: finałowa treść umowy porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie sporu handlowego, niepokoje społeczne w Hong Kongu, zbliżająca się rocznica 70-lecia powstania中华人民共和国 Chińskiej Republiki Ludowej, czy sytuacja gospodarczo – finansowa (zagrożenia i szanse) Państwa Środka. Rezultaty ustaleń w Beidaihe poznawane będą stopniowo od września. Bez pośpiechu. Z rozwagą. Cierpliwość jest chińską cnotą.

商业与经济Biznes & Gospodarka

Opublikowano wyczekiwane z niecierpliwością dane ekonomiczne za czerwiec i pierwsze półrocze br.  

{wszystkie dane}

Tak jak się powszechnie spodziewano, potwierdzone zostało spowalnianie gospodarki. W drugim kwartale PKB Chin urosło tylko o 6.2% rdr (w pierwszym kwartale 6.4%). Według 国家统计局Państwowego Biura Statystyki w pierwszym półroczu tego roku średni wzrost PKB wyniósł 6.3%, mieszcząc się w zeszłorocznych projekcjach zakładających wzrost PKB w 2019 roku w granicach 6.0% – 6.5%. Widoczne są oznaki spowolnienia, ale są też oznaki stabilizacji wskazujące na poprawę koniunktury. I tak na przykład produkcja przemysłowa, inwestycje w aktywa stałe, czy sprzedaż detaliczna wzrosły więcej niż oczekiwano. Zwłaszcza ożywienie inwestycyjne uznano za potwierdzenie skuteczności działań stymulacyjnych podjętych przez rząd.  W czerwcu br. produkcja przemysłowa wzrosła o 6.3 % (w maju o 5 %). Inwestycje w dobra trwałe wzrosły w pierwszym półroczu o 5.8%. Rządowe inwestycje infrastrukturalne wzrosły o 4.1%. W czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 9.8% (maj – o 8.6%), a w całym półroczu średnio o 8.4%. To są najlepsze dane dotyczące sprzedaży od marca 2018. Sektor usług stanowi obecnie 54.9% całego PKB (wzrost o 7% w I półroczu), a konsumpcja przyczynia się do wzrostu PKB w 60.1%. Inflacja jest na stabilnym poziomie 2.2% (w I półroczu – zakładano do 3%). Średnio ceny mieszkań w Chinach w czerwcu wzrosły o 0.6% (maj 0.7%). W 70 największych miastach zaliczonych do bazowego wskaźnika cen mieszkań, ceny od początku roku wzrosły o 10.3% w porównaniu z zeszłym rokiem (w maju było to 10.7%). Zatem teoretycznie wszystko pod kontrolą. W pierwszym półroczu inwestycje w sektorze nieruchomości wyniosły 10.9%. Tu Chińczycy wciąż trzymają się mocno. I jeszcze jedne dane obrazujące stan gospodarki chińskiej: handel zagraniczny w I półroczu br. wzrósł o 3.9% rdr osiągając wartość 14.67 bln 人民币RMB (ok .8.08 bln PLN). Eksport wzrósł o 6.1%, import o 1.4%. Dodatni bilans handlowy osiągnął wartość 1.23 bln 人民币RMB (ok. 677 mld PLN). Ale trzeba odnotować, iż w czerwcu eksport chiński spadł o 1.3% (w maju wzrost o 1.1%). Znacznie też spadł import – o 7.3% (w maju spadek o 8.5%). Niespodzianką jest to, że po raz pierwszy od 1997 r. drugim największym partnerem handlowym Chin stały się państwa ASEAN – Azji Południowo-Wschodniej (po Unii Europejskiej, a przed Stanami Zjednoczonymi).

Państwowe Biuro Statystyki podało znacznie więcej szczegółowych danych. Na ich podstawie formułowane są bardzo różne tezy mające być odpowiedzią na pytanie na ile obecny stan gospodarki chińskiej jest efektem prowadzonych reform strukturalnych, na ile amerykańskimi sankcjami gospodarczymi, wieloletnimi programami infrastrukturalnymi, a na ile globalnym spowolnieniem. Dyskutować można w nieskończoność. Czasy dwucyfrowego wzrostu PKB (do czego Chiny przyzwyczaiły świat) minęły bezpowrotnie. To już nie ten etap rozwoju ekonomicznego. Obecnie wzrost jest wolniejszy, ale utrzymuje się na stabilnym poziomie. Rozwój gospodarczy na poziomie ponad 6% rok do roku to nie powód do obaw (są inne, znacznie poważniejsze). Chińska gospodarka wciąż pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się ekonomii świata. Faktem jest jednak to, że wzrost w Chinach spowalnia, a to szkodzi też gospodarce globalnej. Lipcowe posiedzenie Biura Politycznego KC KPCh (organu zarządzającego państwem) określi w jakim kierunku kraj będzie zmierzał w drugiej połowie roku. Wiadomo, że Państwo Środka amerykańskie sankcje przetrzyma, ale co dalej?

Tak się zdarzyło, że nie pisałem o rolnictwie chińskim, a to przecież ważna dziedzina gospodarki. Na swoje usprawiedliwienie mam jedno: media chińskie sporadycznie piszą o tutejszym rolnictwie. Ale obiecuje poprawę. Przy okazji informacji o wynikach osiągniętych w I półroczu 国家统计局Państwowe Biuro Statystki podało dane dotyczące zbioru zbóż. W tym roku letnie zbiory zbóż wyniosły 141.74 mln ton, o 2.1% więcej niż w ub.r. Problemem chińskiego rolnictwa jest zmniejszająca się nieustannie powierzchnia ziemi uprawianej – w ostatnich 12 miesiącach o.1.3 % (do 26.354 mln ha). Szczęśliwie o 3.5% wzrosła wielkość zbiorów zbóż z jednego hektara.

Z powodzeniem swoją rewitalizację przechodzi pierwsza chińska marka luksusowych limuzyn (kiedyś wyłącznie na użytek rządowy, dziś dostępna dla wszystkich), czyli 红旗Hongqi – Czerwona Flaga. To ikona przemysłu motoryzacyjnego Chin. Auta pod tym znakiem produkowane są od 1958 r. przez pierwszy w Chinach zakład motoryzacyjny 中国第一汽车集团有限公司 (ang. China First Automobile Works Group Corporation – FAW w Changchun 长春, prowincja Jilin 吉林省, płn.-wsch. Chiny; powstała w 1953). W salonach sprzedaży pojawił się właśnie nowy model Czerwonej Flagi: to SUV klasy C Hongqi HS7. Panowie z Grand Tour będą znów mieli o czym mówić w swoim programie (Jeremy Clarckson jeździł w Chongqing sedanem Hongqi, którego cena wynosiła dwa lata temu prawie 900 tysięcy funtów, czyli ponad 4.5 miliona złotych…)

Foto: FAW

Cena nowego modelu odzwierciedla status marki. Za SUV HS7, w zależności od wyposażenia zainteresowani muszą zapłacić od 349,800人民币RMB {ok. 192,530 PLN} do 459,800人民币RMB {ok. 253.074 PLN}.  Podstawowa wersja auta wyposażona jest w silnik 3.0L V6. W pierwszej połowie br. sprzedano 33,242 rożnych modeli Hongqi, co oznacza wzrost o…. 255% w stosunku do ubiegłego roku. Do 2025 roku grupa wprowadzi na rynek kolejnych 17 nowych modeli, w tym oczywiście elektryczny i hybrydowy. Przyszłość Hongqi rysuje się różowo. Eee, przepraszam – czerwono!

Według 中国电动汽车充电基础设施促进联盟 Electric Vehicle Charging Infrastructure Promotion Alliance, pod koniec czerwca br. w całym kraju było już ponad 1 mln punktów ładowania samochodów elektrycznych. To wzrost o 69.3% rok do roku. Sprzedaż samochodów elektrycznych wciąż rośnie (w pierwszym półroczu o 49.6%). Jest infrastruktura, zakup „elektryków” ma sens.

Największym chińskim graczem na europejskim rynku autobusów elektrycznych 比亞迪股份有限公司 BYD Company Limited, posiadająca 1/5 tego rynku.  Autobusy marki BYD jeżdżą w 70 miastach ponad 20 europejskich państw, m.in. w: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Francji, Holandii, czy na Węgrzech. We Francji BYD jest niemal monopolistą. Znajduje się tu fabryka autobusów elektrycznych BYD. Inną montownię BYD stworzono na Węgrzech, w Niemczech powstała fabryka baterii dla pojazdów BYD. Koncern planuje zbudowanie trzeciej fabryki w Europie i stworzenie tutaj sieci serwisowej, koniecznej dla spopularyzowania aut wśród odbiorców indywidualnych. BYD jest jedyną firmą na świecie, która posiada cały zestaw technologii i kompletne zaplecze techniczne (produkcja baterii, silników, stacji ładowania, wszystkich kluczowych podzespołów dla autobusów elektrycznych), pozwalające produkować zarówno tabor autobusów elektrycznych, jak też infrastrukturę dla ich eksploatacji. Firma jest w niewielkim stopniu uzależniona od dostawców zewnętrznych. Czas życia (eksploatacji) najnowszych baterii samochodowych produkcji BYD to 12-15 lat. Auta na tych bateriach mogą pokonać co najmniej 250 km na jednym ładowaniu.

Solaris ma z kim konkurować i… przegrać.

科学技术与大数据Nauka-Technologie-Internet   

华为技术有限公司  Huawei  Technologies Co., Ltd. jak inne tego typu korporacje dywersyfikuje obszary swej aktywności biznesowej. Firma nie tylko produkuje smartfony, infrastrukturę 5G, kable podmorskie, laptopy, głośniki, smartwatche, etc., ale za przykładem Xioami i Samsunga zapowiada rozpoczęcie produkcji własnych modeli smart TV (telewizory z funkcjami komputera osobistego). Co ciekawe koncern dotychczas zaprzeczał informacjom, iż rozpocznie produkcję inteligentnych odbiorników TV. Jednak okazuje się, iż na początku sierpnia wypuści na rynek odbiornik TV zintegrowany z innymi urządzeniami Huawei. Żaba błota też się wypierała. Rynkiem smart TV gardzić nie można.

Foto: IC

Ta informacja zbiegła się z wiadomością opublikowaną przez oddział Huawei we Włoszech. Korporacja zamierza zainwestować w tym kraju 3.1 mld USD (ok. 11.75 mld PLN) w ciągu najbliższych 3 lat oraz dać zatrudnienie kolejnym 1,000 pracownikom. Cóż…. Każdy kraj ma szanse pozyskać takie, lub większe inwestycje Huawei. Od poszczególnych państw zależy, czy są w stanie wykorzystać nadarzające się możliwości. Aresztowanie pracowników i oskarżanie firmy o szpiegostwo z pewnością nie jest najlepsza metodą przyciągania życzliwej uwagi chińskiego koncernu.

社会  Społeczeństwo

Dane ekonomiczne za pierwsze półrocze 2019 nie byłyby pełne bez danych społecznych. Wśród tych uwagę zwracają dwie pozycje:

  1. Przeciętny dochód na osobę wyniósł 15,294 人民币RMB (ok. 8,418 PLN), o 8.8% więcej niż w ub.r. Wzrost jest szybszy od przyrostu dochodu narodowego. W miastach dochód ten osiągnął średni poziom 21,342 人民币RMB (ok. 11,747 PLN), na wsi – 7,778人民币RMB (ok. 4,281 PLN) – prawie trzykrotnie mniej. Nie zaskakuje, iż mieszkańcy 上海Szanghaju mają największe w Chinach możliwości konsumpcyjne. Na drugim miejscu jest 北京Pekin, na trzecim 广州Guangzhou. Ta trójca utrzymuje się na swoich pozycjach od ponad 30 lat, od początku reform i otwarcia Chin.
  2. Bezrobocie utrzymuje się w miastach na poziomie 5% (w czerwcu – 5.1%, w maju – 5.0%). W pierwszej połowie 2019 utworzono 7.37 mln nowych miejsc pracy, co stanowi 67% całego rocznego planu. Praca musi być, choć nie każdy jej chce. Przeciętny chiński zatrudniony pracował w tym roku 45.7 godzin tygodniowo.

Wakacje, wakacjami, ale教育部 Ministerstwo Edukacji nie próżnuje. Wydało ono zalecenia dla wszystkich instytucji i firm prowadzących zajęcia internetowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Wakacje letnie dla chińskich dzieci to okres intensywnego udziału w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych pozaszkolnych. W tym obecnie głównie dostępnych poprzez Internet. Ministerstwo w trosce, aby dzieci nie były nadmiernie obciążane zajęciami zaleca m.in., aby żadna pojedyncza lekcja online nie była dłuższa niż 40 minut. Zawartość merytoryczna danej lekcji nie może wykraczać poza program klasy, którą przed wakacjami ukończyli uczniowie korzystający z kursu – często w trakcie tych zajęć przerabia się materiał następnej klasy, aby przygotować dzieci do zajęć szkolnych po wakacjach. Ministerstwo zapowiada ogólnokrajową kontrolę realizacji zaleceń. Poważna sprawa.

Ministerstwo Edukacji,  tym razem wspólnie z 国家发展和改革委员会 Państwową Komisją Rozwoju i Reform oraz  财政部Ministerstwem Finansów wydało inne, wspólne ważne zalecenie. Mówi ono o obligatoryjnej redukcji ilości uczniów w klasach szkół podstawowych i średnich poniżej… 66 dzieci w jednej klasie. Rzecz ma zostać ostatecznie wprowadzona w życie we wszystkich chińskich prowincjach z początkiem roku szkolnego 2020/2021. Od tego momentu maksymalna liczba uczniów w klasie nie będzie mogła przekraczać 56 dzieci, przy czym w danej szkole tak licznych klas nie może być więcej niż 5% ich ogólnej liczby w placówce edukacyjnej. Obecnie standardem w chińskich szkołach są klasy liczące 35-40 uczniów. I nie po raz pierwszy Ministerstwo Edukacji stara się zmienić tę sytuację. Oby tym razem działanie przyniosło zakładane efekty z korzyścią dla uczniów i nauczycieli.

Według najnowszych informacji 国家统计局Państwowego Biura Statystyki oraz  民政部 Ministerstwa Spraw Cywilnych w 2018 roku w Chinach zawarto najmniej małżeństw na przestrzeni ostatnich 10 lat! Statystycznie zawarto w minionym roku 7.2 małżeństw na 1,000 osób, przy czym znacznie więcej zawierano ich na wsi, niż w miastach. Dla przykładu wskaźnik ten wyniósł 4.4 w 上海 Szanghaju, 5.9 w prowincjach 浙江省 Zhejiang i 广东省 prowincji Guangdong, w  北京Pekinie i nieodległym od niego 天津Tianjin. Eksperci upatrują przyczynę malejącej liczby zawieranych małżeństw w sytuacji ekonomicznej młodych ludzi i rosnących kosztach życia współczesnych Chińczyków. Średnia wieku kobiety zawierającej związek małżeński w Szanghaju wyniosła w ub.r. 28.4 lat, a dla mężczyzny 30.3 lat. To o ok. 5.5 lat więcej niż 10 lat temu. Aż 7% wszystkich kobiet w Chinach w wieku od 30 do 35 lat to kobiety stanu wolnego. To 10 razy więcej niż 20 lat temu. Społeczeństwo chińskie się bogaci, znacząco przesuwa się granica wiekowa decyzji o założeniu rodziny. Zupełnie jak na Zachodzie. Jak widać globalizacja i tutaj dotarła.

Może to być uznane za żart, lecz to jest fakt z chińskiego życia wzięty. 1 lipca w 台州 Taizhou (浙江省 prowincja Zhejiang, wsch. Chiny) otwarto uroczyście pierwszą nie tylko w Chinach, ale chyba na całym świecie, szkołę…. sortowania śmieci i odpadków. Problem właściwego gospodarowania śmieciami jest poważny i lokalne władze doszły do wniosku, że wymaga on naukowego i edukacyjnego podejścia. Ciekaw jestem zasad rekrutacji uczniów i nauczycieli do tej szkoły. Ot, inwencja chińska. Niech ktoś powie, że władze lokalne nie mają pełnej swobody w podejmowaniu inicjatyw. I od razu inny przykład. W Szanghaju niektóre zarządy osiedlowe (te bogatsze) i władze dzielnicowe przyjęły inna strategię. Przy śmietnikach zainstalowano kamery uzbrojone w system rozpoznawania twarzy. Dzięki technologii łatwo można wyłapać takiego obywatela, który wyłamuje się z obowiązku sortowania domowych śmieci. Niesubordynowanej jednostce natychmiast naliczone zostaną punkty karne w systemie oceny socjalnej. W konsekwencji niesubordynowany obywatel nie będzie mógł kupić biletu na szybki pociąg, samolot, nie mówiąc w ogóle o otrzymaniu kredytu na nowe mieszkanie. Chiński „Wielki Brat” czuwa nawet przy śmietniku. Należy wykazywać się czujnością na każdym kroku… i już prawie wszędzie.  

Zbliża się nieuchronnie 70 rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (dla przypomnienia 1 października). Każdy ma pomysł na jej uczczenie. 中国花卉协会 Chińskie Stowarzyszenie Miłośników Kwiatów z tej okazji przeprowadziło ankietę internetową na wybór kwiatu, który powinien zostać uznany za narodowy symbol Chin. W tej konkurencji zdecydowanie wygrała piwonia. Stowarzyszenie wyjaśniło ignorantom, że to jak najbardziej racjonalny wybór miłośników kwiatów, ponieważ piwonia jest kwiatem, który tu w Chinach objawił się światu, jest ściśle powiązana z 唐朝dynastią Tang (618-906 A.D.; „złoty” czas w historii kraju; symbol tej dynastii), stała się symbolem narodowej stabilności, integralności (jeden kraj – jeden kwiat), pomyślności i dobrobytu. O gustach nie dyskutujemy, ale w tym przypadku wybór nie budzi wątpliwości, bo kwiat piękny.

Foto: Xinhua

 金融,股票交易所Banki > Finanse > Giełdy  

Amerykański Departament Skarbu podał informacje o sprzedaży obligacji skarbowych rządu USA w maju br. Pośród wszystkich państw świata Chiny posiadają najwięcej amerykańskich papierów skarbowych o wartości 1.11bln USD (ok. 4.206 bln PLN). Oznacza to najniższy poziom od dwóch lat. I jest to trzeci miesiąc z rzędu, w którym Chiny wyprzedają amerykańskie obligacje. W maju Pekin sprzedał obligacje o wartości 2.8 mld USD (ok. 10.61 mld PLN). Wg amerykańskich ekspertów Chiny nie wykorzystają długu USA w wojnie handlowej. Ale kłóci się to z obserwowaną tendencją. Zgadzam się, że Chiny mają inne „rodzaje broni” w starciu handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Lecz przecież wysyłają jednoznaczne sygnały. Fakty swoje, amerykańscy eksperci swoje. Według starej zasady: „Jeśli fakty nie zgadzają się z opiniami, to tym gorzej dla faktów”. A być może to taka zwykła reakcja obronna, znana pod pojęciem wypierania. Konsekwencje dużej wyprzedaży amerykańskiego długu przez Chiny byłyby dla gospodarki USA katastrofalne. Chiny również by ucierpiały, ale zdaje się, że mają bogatsze doświadczenie praktyczne jak przetrwać naprawdę trudne czasy.

Amerykański Institute of International Finance szacuje, iż zadłużenie Chin jest już trzykrotnie wyższe niż dochód narodowy tego kraju. Chiński PKB od lat rośnie w szybkim tempie, nieosiągalnym dla innych państw. Razem z nim rośnie zadłużenie, głównie władz lokalnych, przedsiębiorstw i w mniejszym stopniu gospodarstw domowych. Instytut ocenia, że zadłużenie to na koniec 1 kw. 2019 roku osiągnęło ponad 300 % PKB Państwa Środka. W swojej analizie Instytut wskazuje na niebezpieczne tendencje szybkiego zwiększania zadłużania się gospodarstw domowych i władz lokalnych. Mniejszy problem stanowi zadłużanie się przedsiębiorstw, które jeszcze kilka lat temu dominowały w tym zakresie. Instytut wyliczył również, że Chiny odpowiadają już za 15% globalnego zadłużenia. Nie muszę dodawać, że oficjalne dane chińskie różnią się od tych przedstawionych przez Institute of International Finance. Jednak nie jest to różnica ogromna. Pamiętać jednocześnie trzeba o „chińskiej specyfice” – niejasne granice między władzami, sektorem państwowym i prywatnym, niski udział dochodów gospodarstw domowych w PKB, mało przejrzysty sektor finansowy. Należy również zwrócić uwagę, że wprawdzie ważna jest sama wielkość długu, ale kluczowym staje się cel na jaki zostają przeznaczone i w jaki sposób wydane środki. Tu dobrym przykładem może być porównanie ze strukturą długu amerykańskiego. Zatem – bez paniki.

Ministerstwo Finansów poinformowało, iż w czerwcu rządy lokalne wyemitowały obligacje o wartości 717 mld RMB (ok. 394.64 mld PLN), najwięcej w br. W pierwszej połowie 2019 roku wartość wszystkich wyemitowanych papierów dłużnych (długoterminowych, specjalnych, ogólnych) przekroczyła kwotę 2.1765 bln RMB (ok. 1.198 bln PLN). To stanowi 70. 7% limitu zadłużenia na ten rok określonego przez ministerstwo. Fundusze pozyskane z obligacji specjalnych rządów lokalnych w 64.8% przeznaczone są na projekty infrastrukturalne. 国家发展和改革委员会Państwowa Komisja Rozwoju i Reform w pierwszym półroczu zatwierdziła 94 projekty inwestycyjne „znacznej wielkości” na sumę 471.5 mld RMB (ok. 260 mld PLN). Stymulacja gospodarki trwa.

Z pewnością stymulacji nie potrzebują firmy maklerskie i brokerskie. Ten sektor w Chinach jest wyceniany na 14 bln RMB (ok. 7.71 bln PLN). Aż za 43% wszystkich dochodów w tej branży odpowiada zaledwie piątka największych firm, spośród 131 posiadających odpowiednie licencje państwowe. W pierwszym półroczu br. „Wielka Piątka” – wedle informacji wewnętrznych – odnotowuje ponad 50% zyski. Tymczasem przewidywania 中信证券股份有限公司CITIC Securities Company Limited (największej firmy maklerskiej w kraju) są “skromne”. Przedstawiciele tej instytucji oceniają, że w pierwszym półroczu 2019 roku CITIC odnotował wzrost dochodów o 9% do wysokości 21.9 mld RMB (ok. 12.06 mld PLN), przy 16% wzroście zysku – do 6.4 mld RMB (ok. 3.5 mld PLN). Nie ma powodów do narzekań.

Działający od stycznia 2016 r. z inicjatywy chińskiej亚洲基础设施投资银行 Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych po przyjęciu w tym miesiącu Beninu, Dżibuti i Rwandy liczy sobie 100 państw członkowskich. Stanowią one 78% ludności świata oraz 63% globalnego PKB. Od początku istnienia bank zatwierdził finansowanie 45 projektów w 18 krajach członkowskich na sumę 8.5 mld USD (ok. 32.2 mld PLN), głównie w zakresie szeroko pojętej infrastruktury. Polska jest jednym z 57 państw założycieli ABII i wciąż czeka na swoją szansę zarobienia pieniędzy w ramach tego projektu.

Giełdy

Wśród inwestorów wciąż dominuje niepewność. Sygnały z Chin i zagranicy są niejednoznaczne, jak dane gospodarcze za pierwsze półrocze. Pojawia się nadzieja co do pozytywnego rozwiązania starcia handlowego Chin z USA. Najlepsze (od kilku miesięcy) wyniki w tygodniu miała giełda w Hong Kongu. Jest szansa na przełamanie nastrojów inwestorów. 22 lipca ruszają długo wyczekiwane transakcje na rynku innowacyjno-technologicznym giełdy w Szanghaju, zwanym Star Market.

 

                                                                                                                    Piątek 19.07.   Tydzień 15.-19.07.

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)     2,924.20  0.79%      -0.22%                               

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                     2,895.62  1.28%      -0.22%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指                                      3,807.96  1.05%      -0.02%

(000300.SH/399300.SZ)300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH)                   4,878.69  0.71%       0.35%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)  9,228.55  0.81%      0.16%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                          1,541.98  1.15%      1.58%

(399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                           1,560.27  0.75%      0.22%

(399106.SZ/SZZZ) (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                5,206.73  0.87%      -0.13%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                 28,765.402  1.07%       1.03%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                     3,822.62   1.02%        1.06%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数                       10,909.409  1.16%         1.12%

(HSCEI.HK/GQZS) Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)     4,454.560   0.62%       -0.04%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI)10,873.19   0.68%       0.45%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (12.07.)  

100美元USD = 686.35人民币 RMB                           

100欧元EUR = 772.72 人民币 RMB                          

100 港HGD = 87.84 人民币 RMB                           

100 澳门元MOP = 85.44人民币 RMB                       

100 新台币NTD = 22.16 人民币 RMB                                

100 波兰兹罗提 PLN = 181.61人民币 RMB               

100人民币 RMB = 55.04波兰兹罗提 PLN         

中国人民解放军Armia Ludowo – Wyzwoleńcza

Równouprawnienie nie zna granic. Kobiety nie tylko opanowały traktory, czy autobusy komunikacji miejskiej. Przyszedł czas na wojsko. Internet jest pełen komentarzy odnoszących się do relacji ze szkolenia pierwszej grupy 10 kobiet – operatorów czołgów. I to do tego najnowszych, najnowocześniejszych typ 99A.

Foto: CCTV7

Czterej pancerni mają poważną chińską konkurencję.

事件评论Na marginesie zdarzeń  

Znana amerykańska firma konsultingowa McKinsey and Company w swoim najnowszym raporcie stwierdza, że świat współczesny jest bardziej zależny od Chin, niż Chiny od świata.  Same Chiny zaś stały się w coraz większym stopniu zależne od konsumpcji wewnętrznej. Raport McKinsey wskazuje na rosnące znaczenie konsumentów w stymulacji wzrostu gospodarczego ChRL, a spadek zależności gospodarki od eksportu. Podkreśla jednocześnie zwiększenie zależności świata od Chin, czy to przez handel (import), czy przez inwestycje Państwa Środka. Jaki to dziwny świat, że nawet do potwierdzenia powszechnie wiadomych i oczywistych faktów potrzeba uznanych autorytetów, firm konsultingowych lub… przynajmniej KPCh (中国共产党Komunistycznej Partii Chin).

Na 42 World Congress of Vine and Wine w Genewie, zorganizowanym oczywiście przez International Organization of Vine and Wine podano kilka ciekawych informacji dotyczących Chin. Są one już drugim krajem na świecie pod względem wielkości powierzchni uprawy winorośli, po Hiszpanii, ale już przed Francją i Włochami. Chiny są też największym globalnym producentem winogron i odpowiadają za 15% globalnej produkcji tych owoców. Pod względem konsumpcji wina Chiny są obecnie na 5 miejscu na świecie (17.9 mln hektolitrów). Mają wciąż ogromny potencjał wzrostu. W zakresie produkcji, jak i spożycia.

梁老爷意见 Mniemania Liang Lao Ye

Co widzicie Państwo na załączonym poniżej zdjęciu? To przykładowy letnio-wakacyjny harmonogramu zajęć 10-cio letniego dziecka mieszkającego w dużym chińskim mieście. Nie wnikając w szczegóły: 8:00 pobudka, poranna toaleta i śniadanie, 21:00 do łóżka marsz. Zajęcia od 9 rano z przerwą na lunch od 11:30 do 12:45. Jest też czas na zajęcia dowolne pomiędzy 14:15, a 15:30. 17:30-18:45 kolacja. W ramach wakacyjnych zajęć dziecko wykonuje zadania przekazane przez nauczycieli pod koniec poprzedniego roku szkolnego, które będą sprawdzane na początku kolejnego roku szkolnego, ma dodatkowe zajęcia z matematyki, musi przeczytać 2 książki po około 300 stron każda, odnotowując w zeszycie zdania, które spodobały się z jakiegoś powodu (powód wyjaśnić), brać udział w lekcjach kaligrafii, pianina, języka chińskiego (pisanie i nauka na pamięć), języka angielskiego. Połączenie zadań obowiązkowych, określonych przez szkołę i tych, które rodzice uznali za właściwe. W soboty jest czas na zajęcia z kaligrafii i dodatkowe do dodatkowych z matematyki, która stanowi najważniejszy po języku chińskim przedmiot na chińskiej maturze. W niedzielę pływalnia. W 4 klasie w szkole zaczynają się lekcje pływania, dziecko nie może się na nich przecież pojawić nie umiejąc pływać stylowo. Oto recepta na sukces chińskiego dziecka – jeśli ma takowy osiągnąć. A konkurencja w tym wyścigu jest duża. Dlatego też do edukacji dzieci przywiązuje się tu ogromną wagę. To widać.

Foto: AZL

中国谚语 Z chińskich powiedzeń   {五常= ++++}

老当益壮,穷当益坚Stary, ale energiczny – biedny, ale ambitny.    

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© Najbardziej autorytatywne informacje z Chin od 20 lat – www.chiny24.com.

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Materiały dostępne na Stronie, przekraczające dozwolony użytek osobisty, nie mogą być modyfikowane, powielane, przedstawiane publicznie, dystrybuowane, rozprowadzane lub wykorzystywane w celach publicznych lub komercyjnych, chyba że podmiot dostarczający treść lub materiał (dotyczy również odsyłaczy innych podmiotów) wydał na to wyraźną zgodę na piśmie.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button