Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (32/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 32/19 (05.08. – 11.08.2019.)

选择的Polityka – Wydarzenia Selektywne  

No i zaczęło się.

W Szanghaju były negocjacje, były uśmiechy, były bardzo dyplomatyczne oświadczenia. Prezydent Trump informował świat, że prezydent Xi wielkim przywódcą światowego formatu jest. A chwilę później, tuż po tym jak obie delegacje pożegnały się serdecznie, zapowiadając kontynuację pertraktacji (już nie wiadomo czy dotyczących kwestii handlowych, ekonomicznych, technologicznych, politycznych, czy wszystkiego po trochu), zaczęło się wzajemne okładanie. Prezydent Trump, zanim jeszcze jego przedstawiciele zdążyli przebrać się w Waszyngtonie po podróży, ogłasza wprowadzenie z dniem 1 września kolejnych, dodatkowych 10% ceł na chińskie towary eksportowane do USA o wartości 300 mld USD (ok. 1.158 bln PLN). Chiny w odpowiedzi wstrzymują import amerykańskich produktów rolnych. Tych, których miały nakupić takie mnóstwo. A wbrew twierdzeniom Donalda Trumpa o łamaniu przez Chińczyków ustaleń poczynionych podczas rozmów, strona chińska podpisała kontrakty na dostawy z USA m.in.130,000 ton ziarna soi, 120,000 ton sorgo, 60,000 ton zboża i 40,000 ton mięsa wieprzowego i jego przetworów. Nic to. Trump grozi podwyższeniem do 25% ceł na te 300 mld USD chińskiego importu. Chiny zaś w ciągu trzech dni obniżają wartość 人民币RMB do USD i kurs chińskiej waluty przekracza psychologiczną granicę 7 RMB za dolara. Po raz pierwszy od 11 lat. Departament Skarbu USA (po raz pierwszy od 1994 roku) włącza Chiny do listy państw, które manipulują kursem swojej waluty. W tym samym niemal momencie Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadcza, że kurs RMB odpowiada sytuacji gospodarczej Chin. Natomiast dolar amerykański – twierdzi Fundusz – jest o 6-12% przeszacowany.

Foto: The Economic Times

Obie strony konfliktu przystąpiły skwapliwie do obrzucania się insynuacjami, obelgami, oświadczeniami, itp. 人民日报 Dziennik Ludu (organ 中国共产党 Komunistycznej Partii Chin) w komentarzu redakcyjnym wzywa Amerykę do otrzeźwienia i zaprzestania niszczenia globalnego porządku świata. Dokładając jeszcze parę innych pikantnych określeń.

To wszystko przestaje mieć jakikolwiek racjonalny związek z ekonomią. No chyba, że z ekonomią polityczną. Amerykańsko-chiński kontredans będzie jeszcze z pewnością trwał. We wrześniu planowana jest kolejna runda negocjacji. Pytanie: czy delegacja chińska przyleci do USA w tej sytuacji? Ale w jakiej sytuacji? Przecież za chwilę prezydent Trump ponownie może zmienić zdanie. Jednym „twłitem”. Światowa gospodarka zaczyna trzeszczeć. PMI Niemiec świadczy o początku głębokiej recesji.Czy Trump chce winą za nią obarczyć Pekin? A może szuka jakiegoś sposobu odwrócenia uwagi „publiki” od kwestii gospodarczych? Niebawem się dowiemy!

业与经济Biznes & Gospodarka

Jak zwykle z początkiem miesiąca sypnęło statystyką. Państwowe Biuro Statystyki国家统计局 poinformowało, że wskaźnik wzrostu cen konsumenckich – inflacji (CPI) wzrósł w lipcu o 2.8% (w czerwcu 2.7%). Niby więc nie najgorzej, bo planowano inflację na ten rok w widełkach do 3%.  Ale przyglądając się sytuacji bliżej widzimy, że obraz nie jest taki kolorowy. Ceny żywności w Chinach wzrosły o 9.1% (w czerwcu o 8.3%). To najwyższy skok cen od 17 miesięcy. Szczególny udział we wzroście cen żywności miała oczywiście wieprzowina, która podrożała w lipcu o… 27%. Afrykański pomór świń w Chinach zaczyna trząść światowym rynkiem świniny. W związku z suszą w wielu regionach Chin ceny owoców w lipcu poszybowały niczym radziecki kosmonauta o 39.1%. Warzywa podrożały o 5.2%. Ceny żywności odpowiadały za 1.95 % z 2.8 % chińskiej inflacji w lipcu. Nic do śmiechu. Żywność to po kosztach zamieszkania (czynsz, kredyt, etc.) drugi najważniejszy element budżetu gospodarstwa domowego w ChRL. Budżetu bardzo ciasnego.

Na dodatek wskaźnik cen produkcji sprzedanej (PPI) po raz pierwszy od ponad 3 lat spadł w lipcu do poziomu 0.3%. Oznacza to, że producenci sprzedają swoje towary i usługi taniej niż w poprzednich miesiącach. Realne jest zagrożenie deflacją.  A to szczególnie jest niebezpieczne dla przedsiębiorstw silnie zadłużonych (tych nie brakuje). Już po raz drugi z rzędu wskaźnik aktywności w przemyśle (PMI) obniżył się poniżej granicy 50 pkt., która oznacza stagnację. Jest to bardzo wyraźny sygnał, że w gospodarce nie najlepiej się dzieje. PMI bowiem jest indeksem „wyprzedzającym”, mówi co się dziać będzie za 2 miesiące, za kwartał. Gospodarka chińska przeżywa niewątpliwe problemy. Ale to gospodarka chińska. Można zatem spodziewać się zaaplikowania kolejnego państwowego „lekarstwa” stymulacyjnego. Widzialna ręka państwa czuwa. Nie ma co popadać w czarnowidztwo. Jeszcze nie.

Tym bardziej, że eksport chiński w lipcu wzrósł o 3.3% (w czerwcu odnotowano spadek o 1.3%). Obecny wzrost jest największym od marca br. I to pomimo amerykańskich sankcji handlowych – jak ogłosiła w swoim komunikacie 中华人民共和国海关总署 Generalna Administracja Celna Chin. Import od 3 miesięcy spada, w lipcu o 5.6% (w czerwcu o 7.3%). Nadal utrzymuje się dodatni bilans handlowy ze Stanami Zjednoczonymi. W lipcu wyniósł 27.97 mld USD (ok. 108 mld PLN). Wprawdzie to mniej niż w czerwcu – 29.92 mld USD (ok.115.5 mld PLN), ale od początku roku nadwyżka chińska w handlu z USA osiągnęła poziom 168.5 mld USD (ok. 650.4 mld PLN). Tendencja w handlu z USA jest stała – spada eksport i import, ale import z USA spada znacznie szybciej, bo w tempie dwucyfrowym. W lipcu cały chińskich handel zagraniczny osiągnął nadwyżkę 45.06 mld USD (ok. 174 mld PLN) – w czerwcu 50.98 mld USD (ok. 196.8 mld PLN). Od początku 2019 roku handel zagraniczny Chin wzrósł sumarycznie o 4.2% do wartości 2.49 bln USD (ok. 9.611 BILIONA – tysiąca miliardów –  PLN). Eksport wzrósł ogólnie o 6.7%, natomiast import o 1.3%. Bilans dodatni wzrósł o 47.4% rok do roku, do kwoty 219.48 mld USD (ok. 847.08 mld PLN). Największym partnerem handlowym Chin w 2019 roku jest Unia Europejska (wzrost o 10.8% – bardzo ważny sygnał dla brexitowców!), kraje ASEAN (o 11.3%) i – na trzecim miejscu – USA (spadek o 8.1%). Choć analitycy przestrzegają, że w drugiej połowie roku tendencje wzrostowe wyhamują, to jednak w handlu zagranicznym Chin nie należy spodziewać się gwałtownego pogorszenia sytuacji. Chiny stopniowo dywersyfikują partnerów, aby uniezależnić się od biznesu z USA. I to powinno zaprzątać tęgie amerykańskie głowy. Serio.

Rośnie import węgla do Chin. W lipcu wzrósł on aż o 21% do 32.89 mln ton. Zapotrzebowanie na węgiel ma związek ze zwiększonym zapotrzebowania na energię ze strony chińskiego przemysłu i chińskich gospodarstw domowych. Tylko od stycznia do lipca 2019 roku sprowadzono do ChRL 187.36mln ton węgla. To o 7% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Chińskie kopalnie w czerwcu wydobyły 33.35 mln ton węgla – wzrost o 10.4%. Średnia cena za tonę węgla energetycznego na giełdzie transakcji terminowych w pierwszym tygodniu sierpnia wyniosła 577.8 RMB (ok. 315.77 PLN).

Zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie. Nie dziwi więc, że国家能源局 Państwa Administracja Energią zatwierdziła powstanie kolejnych 9 kopalń węgla. Tylko w pierwszym półroczu br. wydano zezwolenia na budowę kopalń o łącznym potencjale wydobycia 141 mln ton rocznie. W całym 2018 roku wydano zezwolenia na wydobycie zaledwie 25 mln ton. Zatwierdzone projekty dotyczą również modernizacji istniejących kopalń, co pozwoli zwiększyć ich wydobycie. 内蒙古 Region Autonomiczny Wewnętrznej Mongolii, 新疆维吾尔族 Autonomiczny Region Xinjiang, 山西 prowincje Shanxi oraz 陕西 Shaanxi – tam zlokalizowane są największe zagłębia węglowe Chin i tam zostaną przeprowadzone najpoważniejsze prace modernizacyjne. Choć rząd w Pekinie zmniejsza udział węgla jako źródła energii z 68.5% w 2012 roku, do 59% w roku 2018, to wydobycie węgla w Chinach wciąż rośnie. W pierwszej połowie br. chińskie kopalnie wydobyły 1.76 mld ton węgla (o 2.6% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym). Nie ma wyjścia. Potrzeby są coraz większe, zwłaszcza biorąc pod uwagę elektryfikacje transportu publicznego, szybkie koleje i projekt stworzenia największej na świecie floty samochodów elektrycznych.

Handel internetowy w coraz większym stopniu odpowiada za kondycję chińskiej konsumpcji wewnętrznej. Według danych 商务部Ministerstwa Handlu w pierwszym półroczu 2019 roku handel ten wzrósł on o 17.8% i osiągnął wartość 4.82 bln RMB (ok. 2.634 BILIONA PLN). Tradycyjna sprzedaż w sklepach wyniosła 3.82 bln RMB (ok. 2.087 bln PLN) i wzrosła o 21.6%. Koniec końców nie ma znaczenia forma sprzedaży, ważne, że wewnętrzna konsumpcja trzyma się mocno. To wzmacnia ekonomię.

Dla pełnego obrazu sytuacji powinniśmy dołożyć jeszcze wskazania wskaźnika aktywności PMI w sektorze usług. W lipcu wyniósł on 51.6 pkt. – w porównaniu z czerwcem – 52.0 pkt. Wprawdzie lekko się obniżył, ale jednak jest ponad poziom 50 pkt., świadcząc, iż sektor usług jest wciąż w fazie korzystnej koniunktury. Dla rzetelności trzeba jednak podkreślić, że wynik lipcowy jest najniższy od 5 miesięcy.

Bez względu na zawirowania wyrażane w liczbach i słowach porty chińskie  przeżywają okres prosperity. Według najnowszego raportu交通运输部Ministerstwa Transportu w pierwszym półroczu 2019 roku porty ChRL zwiększyły przeładunki towarów o 7.3%, w tym samych kontenerów o 5.1%. Najwięcej wszystkich ładunków masowych, drobnicowych, kontenerowych w okresie od stycznia do końca lipca br. przeładował port w 宁波- 舟山 Ningbo-Hausman (557.96 mln ton), następnie 上海 Shanghai (333.49 mln ton) i 唐山Tangshan – port w pobliżu stolicy 北京Pekin (317.60 mln ton). W kategorii przeładunków kontenerów nie do pobicia jest port w 上海 Szanghaju (21.54 mln TEU). Daleko w tyle pozostaje 宁波- 舟山 Ningbo-Zhoushan (13.91 mln TEU) i 深圳Shenzhen wraz z sąsiadującym portem w  香港 Hong Kongu (12.41 mln TEU). W portach jest ruch jak w ulu.

国务院Rada Państwa ChRL zatwierdziła kolejną ekspansję 中国(上海)自由贸易试验区Strefy Wolnego Handlu w Szanghaju (do tej pory 120.7 km2). Do 7 aktualnych oddziałów Stefy dołączy 8: 临港新区 LinGang Nowe Miasto, na południu Szanghaju, która docelowo obejmie pow. 120 km2. Zakłada się, że w okresie 2025-2035 strefa ta wraz z podstrefami uzyska odpowiednie warunki, aby wszelkie towary które do niej będą importowane lub z niej eksportowane były zwolnione z wszelkich ceł i innych podatków. Strefa w Szanghaju ma być pilotażową i wzorcową strefą, w której będą testowane nowe rozwiązania, nie tylko fiskalne. Po ich zweryfikowaniu w praktyce władze wprowadzą analogiczne zasady w pozostałych 12 chińskich strefach wolnego handlu na terenie kraju. W LinGang zlokalizowano między innymi fabrykę Tesli (inwestycja 5 mld USD, czyli ok.19.3 mld PLN). Po co tworzenie podstref? Jak mówili starożytni Rzymianie: „Verba docent, exempla trahunt”, czyli „Słowa uczą, a przykłady kształcą (dosł. Skłaniają do naśladowania). Chodzi o inwestowanie. Po pionierach inwestujących w strefach i podstrefach, pojawią się naśladowcy. Warunki trzeba tworzyć dziś, z myślą o jutrze, czy nawet pojutrze.

Wychodząc z tego właśnie założenia 中华人民共和国文化和旅游部Ministerstwo Kultury i Turystyki wyraziło zgodę na utworzenie kolejnej strefy w Szanghaju. Tym razem to 宝山邮轮旅游开发示范区 Boashan – Pokazowa Strefa Rozwoju Turystyki Wycieczkowców zlokalizowana przy 吴松口国际邮轮码头 Wusongkou – Międzynarodowym Terminalu Wycieczkowym. Aktualnie do Szanghaju zawijają wszystkie najważniejsze linie wycieczkowców Carnival, Royal Caribbean, Norwegian, MSC czy Genting.

Foto:Shine

Terminal Shanghai Wusongkou w 2006 roku przyjął tylko 56 zagranicznych wycieczkowców i 80,000 pasażerów. W 2018 roku zawinęło tu już 466 statków pasażerskich, a terminal obsłużył ponad 3 mln turystów. Potencjał więc jest. Zatem specjalistyczna strefa się przyda.

Biznesmen wizjoner Elon Musk ma nowy pomysł na projekt w Chinach. Jeszcze nie ukończono budowy megafabryki samochodów elektrycznych Tesla na obrzeżach Szanghaju, a Musk już otwiera nową firmę w ChRL. Pod koniec sierpnia rusza, oczywiście w Szanghaju, chiński oddział spółki Boring Co. (to firma zajmująca się drążeniem tuneli dla Hyper Loop). Co ma być głównym zadaniem firmy w Chinach Elon Musk nie zdradził. Ale biorąc pod uwagę zainteresowanie Chin wszystkimi formami nowoczesnego transportu będzie się działo.

中国城市轨道交通协会Stowarzyszenie Transportu Kolei Miejskich (kolei, jak trójmiejska SKM, nie metro) poinformowało, że do końca br. długość linii kolei miejskich w 41 miastach ChRL wyniesie łącznie 6,800 km. To blisko 166 km w każdym mieście. Systemy kolejek miejskich w 2018 roku przewiozły  w Chinach sumie 21.07 mld pasażerów.  Ostatnio ta forma transportu przeżywa okres rozkwitu. Każdego roku buduje się w Chinach ok. 800 – 1000 km nowych linii takich kolei, co obciąża budżet państwa kwotami od 400 do 500 mld RMB (od ok. 218.8 do 273.3 mld PLN). Dlatego właśnie system transportu w miastach chińskich jest wydajny pomimo tak ogromnych populacji w ośrodkach miejskich. Rozwój, rozwój, rozwój….

科学技术与大数据Nauka-Technologie-Internet   

Mówiło się o tym od miesięcy, ale szybkość wprowadzenia słów w czyn jest lekkim zaskoczeniem.  华为技术有限公司Huawei Technology Corp. zaprezentował oficjalnie podczas konferencji dla programistów system 华为鸿蒙系统 Huawei HongMeng OS, lub po angielsku Harmony OS. To autorski system operacyjny OS, który w każdym momencie może zastąpić Android OS.

Foto: CCTV

Prace nad własnym systemem operacyjnym wymusiła na Huawei administracja Trumpa zabraniając sprzedaży chińskiemu koncernowi systemu Android przez amerykańskiego dostawcę (Google) i wpisanie go na tzw. “czarną listę” chińskich firm technologicznych, których produkty jakoby zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA. Google może sprzedawać Chińczykom swój system do 19 sierpnia, jeśli nie uzyska dalszej prolongaty zwolnienia z powyższego nakazu. W tej sytuacji Huawei przystąpił energicznie do opracowania systemu własnego, aby uniezależnić się od amerykańskiego dostawcy. Huawei HongMeng OS jest oprogramowaniem typu open source. Może być stosowany w smartfonach, komputerach, telewizorach, głośnikach bezprzewodowych i w wielu innych produktach. Huawei zapewnia, że Harmony OS jest odmienny i lepszy od znanych rozwiązań Android, czy iOS. System zostanie po raz pierwszy zainstalowany w inteligentnych telewizorach produkcji Huawei, czyli Honor Vision TV. Sprzedaż tych telewizorów właśnie rusza. Pierwszym smartfonem z nowym system prawdopodobnie będzie Huawei Mate 30 Lite, a potem kolejne produkty firmy przeznaczone na rynek chiński. Potem nadejdzie czas na rynki zagraniczne. I tak, wprowadzając sankcje Amerykanie sami sobie stworzyli konkurencję. A to dopiero początek. Sankcje okazują się szansą dla firm chińskich. Administracja prezydenta Trumpa zmusza je do rozwoju i dążenia do uniezależnienia się od czynników zewnętrznych, między innymi amerykańskich dostawców. Ciekawe w jakim miejscu będą amerykańskie spółki technologiczne za kilka lat dzięki takiej polityce?

Korporacja z siedzibą w 深圳 Shenzhen i pobliskim 东光县 Dongguang (prowincja广东省 Guangdong, płd. 中国Chiny), posiada 31 centrów innowacyjnych oraz 14 ośrodków badawczo-rozwojowych rozrzuconych na całym świecie. Firma ta podjęła właśnie decyzję, iż wybuduje największy swój ośrodek R&D w Szanghaju. Powstanie on kosztem 10 mld RMB, na powierzchni 1 km2 (ok 130 boisk piłkarskich). Zatrudnienie znajdzie tu blisko 30,000 osób. Głównym celem tego ośrodka będą prace nad mikroprocesorami najnowszej generacji dla różnego rodzaju urządzeń oraz rozwojem nowych technologii Internetu rzeczy (IoT), które zapewnią komunikację pomiędzy „inteligentnymi” urządzeniami i maszynami podłączone do sieci. Oczywiście mowa o Huawei Technologies, który w ciągu ostatnich 10 lat wydaje średnio rocznie ponad 10% dochodów na badania i rozwój. Niemal połowa z wszystkich zatrudnionych przez Huawei (48%) zajmuje się badaniami i rozwojem technologii. I to jest sekret sukcesu Huawei. Badania, rozwój, ucieczka do przodu, aby być o krok przed konkurencją.

W świecie nowych technologii konkurencja nie zasypia gruszek w popiele. 腾讯公司 Tencent planuje zainwestować ponad 1 mld USD (ok. 3.86 mld PLN) w aplikację krótkich filmów video 快手Kuaishou (poza Chinami znana jako Kwai). Tencent za tę kwotę uzyska 40% udziałów w spółce. Wartość rynkowa Kuaishou jest wyceniana na 25 mld USD (ok.96.5 mld PLN zł). Ma ponad 360 mln użytkowników. A wszystko to w zaledwie 8 lat od powstania.

 Foto: IC

Tencent nie zapomina o odpowiedniej aktywności politycznej. Jako największa na rynku firma produkująca gry video, razem z人民日报 Dziennikiem Ludu (organem Komunistycznej Partii Chin) spółka wypuściła na rynek grę patriotyczną p.t.: 腾讯家园梦游戏„Wymarzona Ojczyzna”. Gracze mają za zadanie wybudowanie nowego miasta i jednoczesne wyciągnięcie z biedy miejscowej ludności. A wszystko to między innymi przy umiejętnym wykorzystaniu ulg podatkowych. Czy to nie piękne połączenie przyjemnego z pożytecznym? Tencent obecnie pracuje wraz z odpowiednimi instytucjami nad następną grą z tej samej serii. Robocza nazwa to: “Historia mojego domu”. Gra ma bawić i uczyć pokazując co Chiny Ludowe osiągnęły w ciągu 70 lat swego istnienia. Niecierpliwie czekam.                                                                                                

To nie koniec poszerzania portfolio rozrywkowego korporacji Tencent. Spółka negocjuje zakup 10% akcji w Universal Music Group od Vivendi SA. Wartość transakcji oceniana jest na 30 mld EUR (ok. 115.8 mld PLN). Ładny kawałek grosza.

阿里巴巴集团 Alibaba poszerza zakres swoich usług na 支付宝 Alipay w obszarze cyfrowych dokumentów i zaświadczeń. Początkowo, od września 2018 roku, usługi te były dostępne w prowincji 江苏省Jiangsu. Obecnie usługi te dostępne są w prowincjach 福建 Fujian, 江西Jiangxi,浙江Zhejiang oraz metropolii 重庆 Chongqing. Dzięki nowym rozwiązaniom użytkownicy Alipay mają natychmiastowy dostęp do cyfrowej wersji takich dokumentów jak na przykład akt zawarcia związku małżeńskiego, zaświadczenie pokrewieństwa, potwierdzenie przekazania (darowania) nieruchomości, świadectwo przyjęcia dziecka do szkoły, akty notarialne, itd. W sumie to ponad 90 rożnego rodzaju dokumentów, do których dostęp zapewnia… smartfon. Podobne rozwiązania w innych prowincjach oferuje konkurent Alibaby, czyli 腾讯公司 Tencent poprzez aplikację 微信支付WeChat. Partia i rząd dbają, aby ten tort był odpowiednio podzielony, a firmy nie wchodziły sobie w drogę. Jest porządek. Wszyscy zadowoleni.

Alibaba zapłaci 9.98 mld RMB (ok. 5.45 mld PLN) za 46 % udziałów w jednej z większych prywatnych firm kurierskich STO Express申通快递. Transakcja zostanie przeprowadzona stopniowo, w okresie 3 lat i da Alibabie pakiet kontrolny akcji firmy kurierskiej, której jest już ona strategicznym partnerem. Koncern Jacka Ma posiada też znaczące udziały w czterech innych największych chińskich kurierskich firmach prywatnych: 中通快递ZTO, 圆通速递YTO, 贝斯特物流有限公司Best Inc. oraz韵达速递 Yunda Express. Wiadomo, że rynek handlu internetowego rozwija się dynamicznie, a co za tym idzie, także rynek usług kurierskich. Alibaba przejmując firmy kurierskie zapewnia sobie kontrolę nie tylko nad samą sprzedażą produktów, ale również nad ich sprawnym dostarczaniem odbiorcom, dla których jakość usług kurierskich często jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jak mawiał klasyk: „ufać znaczy kontrolować”..

金融, 股票交易所Banki > Finanse > Giełdy

Chińskie zagraniczne rezerwy walutowe (największe na świecie) w lipcu osiągnęły wartość 3.104 bln USD (ok. 11.98 bln PLN). W stosunku do stycznia 2019 to wzrost o 31 mld USD (ok.120 mld PLN zł), natomiast spadek w porównaniu z czerwcem –  o 8 mld USD (ok.30.88 mld PLN zł). Ósmy miesiąc z rzędu bank centralny zwiększa rezerwy złota. Na koniec lipca posiadał 62.26 mln uncji kruszcu, wartości 88.88 mld USD (ok. 343.78 mld PLN). To wzrost o 4.5% w porównaniu ze stanem rezerw w końcu 2018 roku. Czasy stają się coraz ciekawsze, zatem trzeba się zabezpieczać.

Giełdy

To był zdecydowanie czarny tydzień na chińskich giełdach. Indeksy mocno zniżkowały. Ogłoszenie dobrych wyników w handlu zagranicznym wywołało krótki, bardzo krótki wzrost optymizmu wśród inwestorów. Giełda w Hong Kongu poniosła największe straty w skali ostatnich 6 miesięcy. Nie lepiej było w Szanghaju. Informacje na temat poziomu inflacji, jak i cen producentów “dobiły” giełdy. Nie ma w tej chwili jakichkolwiek czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które sprawiłyby, aby indeksy poszły w górę. Ale pamiętajmy, ze cierpliwość jest cnotą. Pożyjemy – zobaczymy. Giełdy chińskie to ruletka. Nigdy nie wiadomo czego się spodziewać w najbliższej, jak i dalszej przyszłości.

Piątek 09.08.     Tydzień 05.-09.08.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                                2,774.75  -0.71%     -3.25%

(000001.SH/SZZS) Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                               2,772.15  -0.53%     -2.52%

(000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                              3,633.53  -0.97%     -3.04%   

(399300.SZ) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 small-mid cap                              4,600.35  -1.20%     -4.36%

(000905.SH)  500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                                8,795.18  -1.39%     -3.74%

(399001.SZ/SZCZ) Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                         1,507.71  -1.00%     -3.15%

(399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                           1,479.86  -1.27%    -1.27%

(399106.SZ/SZZZ)  (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                                   5,001.08  -1.53%     -3.10%

(399004.SZ/SZS100) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数                                                            25,939.299  -0.69%     -3.64%

(HSI.HK/HSZS) Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数                                                         3,470.52  -0.73%       -5.94%

(HSCI.HK) Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数                                            9,993.840  -0.48%      -3.43%

(HSCEI.HK/GQZS) Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations                                          4,109.420   -0.19%      -2.29%

(Red Chip)红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数                                                               10,494.49  -1.04%       -0.52%

(TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI) Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walut – Kurs średni (piątek, 09.08.2019

100美元USD = 701.36人民币  RMB                   ▲

100欧元EUR = 782.12 人民币 RMB                  

100 港HGD = 89.43 人民币 RMB                  

100 澳门元MOP = 87.33人民币 RMB                 

100 新台币NTD = 22.52 人民币 RMB                         

100 波兰兹罗提 PLN = 182.81人民币 RMB          

100人民币 RMB = 54.71波兰兹罗提 PLN           

W walutach sytuacja jasna. Po raz pierwszy od 11 lat wartość dolara amerykańskiego do chińskiego juana (RMB) przekroczyła granicę 7 juanów za 1 USD. Postępuje osłabienie chińskiej waluty. Choć rząd zaprzecza jakoby maczał w tym palce, to sprawa oczywista: słabnący juan zrekompensuje straty eksporterom do USA (wyższe cła). Bank centralny uspokaja, że osłabienie wynika z sytuacji rynkowej, a wszystko jest pod kontrolą. Ważne, żeby lejce nie wypadły z rąk, bo jak te konie poniosą….

事件评论Na marginesie zdarzeń – Odpryski – Różności: sprawy małe i duże. 

 范冰冰Fan BingBing (38 lat) to najsłynniejsza aktorka chińska. Zasłynęła – na chyba cały świat – nie tylko udziałem w kasowych filmach, ale również sprawą oszustwa podatkowego, w efekcie którego w 2018 roku zniknęła na ponad 4 miesiące z życia publicznego. Aktorka musiała zapłacić chińskiemu fiskusowi zaległe podatki i karę o łącznej wysokości 479 mln RMB (ok. ćwierć miliarda złotych). W minionym tygodniu udzieliła wywiadu ”The New York Times”. Podziękowała w nim rządowi chińskiemu za aresztowanie i wymierzoną karę. To bowiem pozwoliło jej przemyśleć błędy i poważnie zastanowić się nad tym jak iść dalej przez życie. Fan BingBing nie szczędziła władzom i partii słów uznania za ich efektywne działanie w walce z naruszeniami prawa. Dzięki doświadczeniom zeszłego roku aktorka już wie jak ma postępować. Stała się gorącą zwolenniczką Komunistycznej Partii Chin i rządu ChRL. To wszak przecież dzięki polityce partii i rządu mogła się stać największą gwiazdą filmową Chin.

Ot, co to znaczy właściwa reedukacja.

Foto: The Straits Times

中华人民共和国 自然资源部Ministerstwo Zasobów Naturalnych zwróciło się do 29 międzynarodowych korporacji (nie podano ich nazw) z listy Fortune 500  z wnioskiem o usunięcie z ich storn internetowych map Chin z niewłaściwie zaznaczonymi granicami państwa. Chodzi głównie o te mapy, które w sposób niepoprawny przedstawiają południowe granice ChRL, na których nie oznaczono, iż integralnymi częściami terytorium Państwa Środka są: wyspa 海南Hainan, 南海Morze Południowochińskie oraz 台湾Tajwan.  Ministerstwo w specjalnie wydanych wskazówkach zwraca uwagę, że brak właściwego oznaczenia granic Chin szkodzi suwerenności państwa,  oraz bezpieczeństwu i interesom narodowym ChRL. Mocno i dosadnie. Z pewnością korporacje niezwłocznie zastąpią mapy niewłaściwe poprawnymi. Jeśli chcą robić interesy z Chinami. A chcą.

Poniżej mapy z właściwie oznaczonymi granicami Chin, zgodne z zaleceniami ministerstwa.

 

      

Każde państwo ma swoje lepiej, lub gorzej skrywane ukryte marzenia o potędze, ekspansji. Chiny nie są wyjątkiem. Starają się realizować swoje globalne sny. Ich strategicznym celem, oprócz Azji I Pacyfiku, jest Afryka (przepraszam – Europa i Ameryka Łacińska znajdują się na dalszych pozycjach, świat jest zbyt duży). W ramach realizacji snów o potędze 中国港湾工程有限责任公司 China Harbor Engineering Company Ltd. uruchomiła właśnie nowy terminal kontenerowy w zatoce Walvis, w Namibii. Ta inwestycja o wartości ok. 400 mln USD zrealizowana została w ciągu 5 lat na powierzchni 40 hektarów wydartych morzu. Terminal będzie mógł przeładować 750,000 kontenerów rocznie. No i wygląda na to, że chińska strona będzie pomagała w zarzadzaniu terminalem. A może weźmie go w dzierżawę wieczystą za długi jakie rząd Namibii ma wobec wielu chińskich firm. To zaś oznacza, że nowy port w Namibii prawdopodobnie stanie się pierwszym chińskim portem w Afryce.

Ale chińskie marzenia o roli w Afryce są znacznie większe.  中国长江三峡集团有限公司 China Three Gorges Corp., spółka która wybudowała i zarządza największą na świecie tamą oraz elektrownią wodną Trzech Przełomów na rzece长江 Jangcy, rozpoczęła prace nad studium wykonalności ambitnego projektu, który ma znacznie przekroczyć wszystko to, co osiągnięto w Chinach. Chodzi o zamysł zbudowania gigantycznej elektrowni wodnej w sercu Afryki, na rzece Inga w Kongo (kraj wielkości 2/3 Europy Zachodniej). Elektrownia ta posiadałaby moc dwukrotnie większą od tej pracującej na Trzech Przełomach, czyli 40,000 MW. To ilość energii, która byłaby w stanie zaspokoić potrzeby od Nigerii, po Afrykę Południową. Grand Inga Dam – jeśli projekt ruszy – budowana będzie przy współpracy z hiszpańską firmą AEE Power Holdings SL, a finansowana kredytami chińskimi. Koszt pierwszej fazy realizacji projektu wynieść ma, bagatela, 14 mld USD (ok. 54.04 mld PLN). Jeśli marzyć i planować, to tylko ambitnie i z rozmachem. Czy realnie? Pożyjemy – zobaczymy, jak mawiają Rosjanie.

Czy lotnisko musi być koniecznie zlokalizowane na rozległej, płaskiej nizinie? Ależ skąd. W połowie sierpnia otwarte zostanie lotnisko 重庆巫山机场Chongqing Wushan Airport. Pas startowy tego nowego portu lotniczego znajduje się na wysokości 1771.48 metrów nad poziomem morza, ma długość 2,600 m i jest oddalony o 15 km od gminy 巫山Wushan, w pobliżu tamy 三峡Trzech Przełomów. Lotnisko zbudowano w ciągu 4 lat, a kosztowało 1.64 mld RMB (ok. 896.26 mln PLN). Ma obsługiwać 280,000 pasażerów rocznie. Było zapotrzebowanie społeczne, władze wyszły mu naprzeciw. Skro w dolinie nie było już miejsca, lotnisko powstało w górach.

 Foto; TV Chongqing

Przed końcem 2019 roku rosyjska korporacja “Sojuzsnab” uruchomi przetwórnię mleczarską w Chinach. W ten sposób na chiński rynek trafia niebawem m.in. rosyjskie twarogi, sery i śmietana „made in China”. Rynek Chin efektywniej zdobywa się mając produkcję na miejscu, w granicach Państwa Środka. Rosyjskie firmy to już zrozumiały. Czy doczekam powstania w Chinach polskich mleczarni?

梁老爷  Liang Lao Ye – spostrzeżenia – zdziwienia

Znów „Rzeczpospolita” wprowadziła mnie w osłupienie, tym razem dzięki artykułowi red. Andrzeja Łomanowskiego. 5 sierpnia „Rzepa” opublikowała artykuł tegoż redaktora pod tytułem „Dziewiąty tydzień protestów w Hongkongu”. Pan redaktor lekką ręką pisze takie zdanie: “Trzeci dzień z rzędu na ulicach państwa-miasta (?!?! Zaznaczenie własne) trwają starcia manifestantów z policją.” Co za czasy, że nawet tak poważna gazeta popełnia tak kosmiczne błędy. Hong Kong to nie państwo-miasto. To specjalny region administracyjny należący do Chin. Czyli integralna część Państwa Środka, posiadająca specjalne prawa. Panie redaktorze, niech Pan sprawdza zbierane wiadomości, zamiast literalnie i bezmyślnie tłumaczyć teksty zagranicznych agencji. Proszę nie robić ludziom wody z mózgu. Nie przystają takie błędy takiej gazecie. No chyba, że się tabloidyzuje.

Obiecałem zamieszczać regularnie informacje o chińskim rolnictwie. Przeszukałem wiele stron internetowych i nic. Żadne z głównych mediów, ani jedna z najważniejszych chińskich gazet, magazynów, etc. nie ma zakładki poświęconej rolnictwu. Zdawkowe notki znalazłem na stronach  CCTV (centralna telewizja) i – oczywiście – ministerstwa rolnictwa. To trochę mało, żeby nie powiedzieć, że mniej niż zero, biorąc pod uwagę wielkość państwa jakim są Chiny, a także znaczenie rolnictwa dla Państwa Środka, zwłaszcza w kontekście jego planów uzyskania niezależności od importu żywności. Widocznie rolnicy mają pracować w ciszy i spokoju, bez medialnego szumu. Od szumu są inni. Taki podział pracy.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= 仁+义+礼+智+信}

马好不在鞍,人好不在衫. Nie oceniaj konia po wyglądzie siodła, ani człowieka po jego odzieży.

 

教授梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© Najbardziej autorytatywne informacje z Chin od 20 lat – www.chiny24.com.

 

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji)

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button