GospodarkaPolskaWiadomości

Złoty wymienialny na juana

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów RP: “Chiński bank centralny zamierza jeszcze w grudniu rozpocząć bezpośrednią wymienialność 7 walut – głównie europejskich, w tym złotego – na juana na rynku międzybankowym.” Do walut mają należeć: polski złoty, węgierski forint, meksykańskie peso, turecka lira oraz korona norweska, szwedzka i duńska. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców?

“Dopuszczenie złotego do rozliczeń na kolejnym, ważnym rynku za granicą, to dobra wiadomość z punktu widzenia wzajemnych rozliczeń. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne.” – informuje dalej Ministerstwo Finansów. – “Inicjatywa chińskiego banku centralnego wpisuje się w proces umiędzynarodowienia juana. Bezpośrednia wymienialność walut europejskich może też stanowić ważny element wzmacniania więzi handlowych Chin z naszym regionem w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.”

Dotychczas ogromna większość transakcji z kontrahentami chińskimi rozliczaliśmy na bazie dolara amerykańskiego. Powodowało to niejako podwojenie ryzyka walutowego związanego z jednej strony z różnicami kursowymi w czasie pomiędzy złotym a dolarem po stronie polskiego przedsiębiorcy, a jednocześnie różnicami w kursach pomiędzy dolarem a juanem po stronie chińskiego partnera. W modelu wprowadzonym przez chiński bank centralny wciąż istnieć będzie ryzyko walutowe, będziemy doświadczać różnic kursowych, ale wyłącznie pomiędzy walutą polską, a chińską. Co więcej, mając możliwość regulowania bezpośrednio płatności w Chinach na bazie juana uzyskamy w Chinach lepsze ceny i lepsze warunki płatności. Uniezależniając nasze transakcje od dolara, którego kurs również w Chinach jest nieprzewidywalny (przynajmniej częściowo) unikniemy naliczania przez chińskich kontrahentów “marginesu bezpieczeństwa” dla zamówień, których realizacja wymaga standardowo 45-60 dni od momentu złożenia zamówienia do wysyłki. Powinno również zmniejszyć się ryzyko polskich przedsiębiorców importujących towary z Chin i sprzedających je w Polsce z mocno odroczonymi terminami płatności.

Leszek Ślazyk

Źródło: www.mf.gov.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button