WiadomościWiadomości

8641 pociągów towarowych z Chin do Europy

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (38/2023/290)

Nagrody w górę

Państwowa Administracja Regulacji Rynku (国家市场监管总局) i Ministerstwo Finansów (财政部) w 2021 roku opublikowały zarządzenie ustalające wysokość nagród dla osób zgłaszających naruszenia w obszarze funkcjonowania rynku.

Głównie chodzi tu o przypadki produkcji i dystrybucji towarów podrobionych, jak również niespełanijących norm i standardów.

W owym czasie ustalono trzy poziomy wysokości nagród dla osób udzielających takich informacji, czyli 5%, 3% i 1% wartości skonfiskowanych produktów.

Nagrody te nie mogą być niższe niż 5000 RMB, 3000 RMB i 1000 RMB (odpowiednio 2843, 1705 i 568 PLN).

Maksymalna kwota nagrody to 1 mln RMB (ok. 568 tys. PLN).

Władze Szanghaju ustaliły z dniem 1 lipca br. podwyższyć minimalne kwoty nagród do poziomu 6000, 4000 i 2000 RMB (czyli 3413, 2275 i 1138 PLN). Bez zmian pozostaje maksymalna wysokość 1 mln RMB.

Źródło:

https://www.thepaper.cn                  

https://www.163.com

Słaby RMB

W pierwszej połowie bieżącego roku postępowała deprecjacja RMB. Chiński juan stracił już ponad 5% w stosunku do dolara. Osłabienie juana pogłębiało się szczególnie od kwietnia.

W tej chwili kurs juana wobec dolara amerykańskiego utrzymuje się w granicach 7,2~7,3 RMB za 1 USD.

Na początku roku kurs ten wahał się w granicach od 6,6 do 6,8 RMB za 1 USD.

Źródło:

https://www.thepaper.cn

8641 pociągów towarowych…

… odbyło podróż z Chin do Europy w pierwszej połowie bieżącego roku, co oznacza wzrost o 16% rok do roku (r/r).

Jak informuje China National Railway Group Corporation (中国国家铁路集团有限公司), pociągi te przewiozły w sumie 936 tys. TEU (TEU – ekwiwalent dwudziestostopowego kontenera – jednostka umowna w transporcie), co daje wzrost o 30% r/r.

Pociągi z towarami z Chin docierają do 2016 miast w 25 państwach Europy. Wskaźnik obładunku składów podróżujących z Chin do Europy wynosi 99%. Średni czas dostawy wynosi 12-18 dni w zależności od lokalizacji miejsca docelowego.

W ciągu 12 lat funkcjonowania połączenia kolejowego Chiny-Europa przekształciło się ono w rozbudowaną sieć linii łączących Chiny nie tylko z Europą, ale również z Azją.

Oprócz linii wiodących przez Rosję, Białoruś do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii jest również multimodalna linia łącząca Europę z Chinami poprzez port w Sankt Petersburgu, rozwija się też nitka południowa z Chin przez Kazachstan do krajów Azji Środkowej, a stamtąd przez kraje Zatoki Perskiej i Turcję do Europy Południowej.

Uruchamiane są kolejne połączenia kolejowe z Chin do Iranu, Laosu, Wietnamu, czy ostatnio do Afganistanu.

Źródło:

https://www.guancha.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button