WiadomościWiadomości

Chiny: deflacja czy inflacja…?

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (38/2023/290)

CPI, PPI czyli co dalej z cenami dóbr konsumenckich i cenami producentów?

Jeśli spojrzeć na lipcowy wskaźnik cen konsumenckich CPI (全国居民消费价格指数CPI), jeden z dwóch najważniejszych mierników poziomu inflacji, to nie ma miejsca już na wątpliwości: Chiny borykają się z deflacją. Inflacja mierzona CPI wyniosła w Chinach w lipcu br. -0,3%.

Ujemny poziom inflacji odnotowano tu po raz pierwszy od lutego 2021, kiedy w Chinach wprowadzano kolejne ograniczenia i blokady w reakcji na epidemię COVID 19.

Spadające ceny żywności i artykułów użytku codziennego mogą cieszyć przeciętnego Chińczyka, jednak nie są niczym dobrym dla gospodarki, co przyprawia o ból głowy decydentów na najwyższych szczeblach chińskiego aparatu władzy.

Konieczne są bardziej efektywne działania stymulujące gospodarkę i takie, które zwiększą konsumpcję. Co nie jest takie proste. Chińczycy w obliczu niepewnego jutra zawsze oszczędzali i ograniczali wydatki, tak też dzieje się obecnie.

Jednak inflacja mierzona w relacji miesiąc do miesiąca może być światełkiem w tunelu. Bowiem w tej perspektywie w lipcu inflacja wzrosła do poziomu +0,2% (m/m), kiedy w czerwcu wynosiła -0,2% miesiąc do miesiąca.

Faktyczny trend chińskiej gospodarki powinny pokazać wyniki sierpniowe. Jeśli i te w relacji miesiąc do miesiąca wykażą wzrost inflacji, może to oznaczać wychodzenie z deflacyjnego dołka.

W planach ekonomicznych Chin na rok 2023 zakładano inflację na poziomie do 3%. Na dziś raczej nie ma szans na wykonanie planu w tym zakresie. Nie ma przesłanek ekonomicznych zwiastujących nagły wzrost inflacji.

Rząd podejmuje kolejne działania, aby ożywić konsumpcję. Na ostatnim posiedzeniu Biura Politycznego KPCh wezwano do zwiększenia popytu krajowego w celu stymulowania wzrostu gospodarczego. Wskazywano na konieczność wdrażania „nowej filozofii rozwoju we wszystkich sektorach”, w tym między innymi promowanie nabywania samochodów elektrycznych, produktów elektronicznych i zwiększenie popytu na obszarach wiejskich. Natomiast Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会, centralny organ planistyczny) opracowała na drugie półrocze br. 20 działań fiskalnych i innych, które mają stymulować gospodarkę i rozwój konsumpcji. To m.in.:

  • zwiększenie dostępności kredytów konsumenckich,
  • zachęty do kupowania samochodów elektrycznych po preferencyjnych cenach,
  • budowa przystępnych cenowo mieszkań dla młodych ludzi,
  • wspieranie konsumpcji dóbr elektronicznych,
  • wydawanie przez lokalne rządy bonów konsumpcyjnych dla mieszkańców.

Czy te działania przyniosą pożądane efekty okaże się za jakiś czas.

Wskaźnik cen producentów PPI (chin. 工业生产者出厂价格指数, ang. Producer Price Index – PPI) w lipcu br. wynosił -4,4% rok do roku i -0,2% miesiąc do miesiąca.

W czerwcu było to -5,4% r/r i 0,8% m/m.

Od początku stycznia do końca lipca tego roku ceny producentów spadły w sumie o 3,2% r/r.

Największe spadki cen w lipcu odnotowano w przemyśle wydobywczym (-14,7%), surowców chemicznych (-13,3%), innych surowców (-7,6%), paliw i energii (-12,2%).

Źródło:

http://www.stats.gov.cn  

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button