WiadomościWiadomości

Chiny: Eksport maleje, import się kurczy

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (31/2023/283)

Inflacja CPI i PPI w maju

W maju indeks cen producentów PPI spadł do najniższego poziomu od marca 2016 roku (w ujęciu rok do roku). To ósmy z rzędu miesiąc spadku tego wskaźnika

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI) – znany również jako Producer Price Index lub inflacja cen producenckich – to miara średnich zmian cen towarów i usług kupowanych przez producentów na rynku krajowym. PPI jest używany jako wskaźnik inflacji, ponieważ odzwierciedla koszty produkcyjne, które mogą być przenoszone na konsumentów.

To efekt spadku światowych cen surowców, popytu na produkty przemysłowe w kraju i za granicą oraz wysokiej bazy z poprzedniego roku.

Ekonomiści przewidują, że inflacja mierzona indeksem CPI będzie utrzymywać się na niskim poziomie. A to dlatego, że popyt wciąż jest zbyt słaby, aby stymulować podaż, środowisko międzynarodowe jest złożone, a siła konsumpcji zewnętrznej osłabła w porównaniu z poprzednim rokiem.

CPI (consumer price index) to wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, stanowiący zarazem najpopularniejszy wskaźnik inflacji i deflacji, obliczany na podstawie średniej ważonej cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe.

 Aby ceny towarów i usług konsumpcyjnych znów zaczęły rosnąć „na zdrowym poziomie” (ok. 2% r/r) potrzebne jest sprzężenie kilku czynników: efektywna polityka stymulacji popytu krajowego, wzrost aktywności gospodarczej, stopniowy spadek poziomu bezrobocia, wzrost dochodów, wzmocnienie zaufania konsumentów, a także większy wachlarz scenariuszy stymulacji konsumpcji.

Eksperci są przeświadczeni, że odczyty PPI w najbliższych miesiącach nadal będą wskazywać deflację. Ale wraz z osłabieniem efektu wysokiej bazy w drugiej połowie tego roku, ewentualna poprawa sytuacji gospodarczej spowoduje wzrost popytu na surowce i produkty przemysłowe. Zatem PPI powinno zacząć rosnąć. Zakłada się, iż w całym bieżącym roku wzrost PPI wyniesie około 1% (r/r).

Chińska gospodarka rosła szybciej niż oczekiwano w I kwartale br., lecz ostatnie dane pokazały, że aktywność tutejszych fabryk zmniejszyła się, a wyniki handlu zagranicznego (szczególnie import) w maju spadły.

Czy chiński bank centralny obniży stopy procentowe, czy wprowadzi więcej pieniędzy do systemu finansowego, aby podtrzymać ożywienie gospodarcze?

Dane: Państwowego Urzędu Statystycznego (chin. 国家统计局)

Źródło:

http://www.stats.gov.cn/

Handel zagraniczny w maju

Majowe dane dotyczące handlu zagranicznego Chin budzą niepokój. Dane czerwcowe wskażą (z dużym prawdopodobieństwem) jakie trendy dominować będą w tej gałęzi chińskiej gospodarki w drugiej połowie bieżącego roku.

Dane: Generalna Administracja Celna Chin (chin. 中国海关总署)

Problemem są obroty handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. W maju spadły one o 15,5% r/r, a wciągu pięciu miesięcy br. o 5,5% r/r (liczone w RMB). W przeliczeniu na USD eksport do USA w maju obniżył się o 15,1% r/r. Spada znacznie udział wymiany ze Stanami Zjednoczonymi w całości obrotów chińskiego handlu zagranicznego.

Duże znacznie dla oceny stanu chińskiego handlu zagranicznego ma kurs wymiany RMB do USD. Od kilku miesięcy RMB słabnie wobec amerykańskiego dolara. Aktualny kurs przekroczył poziom 7,1 RMB / 1 USD, gdy w zeszłym roku oscylował pomiędzy 6,6 a 6,8 RMB za dolara.

W maju obroty handlowe kraju spadły o 6,2% r/r, w tym

  • eksport o 7,5% r/r
  • import o 4,5%.

W okresie styczeń – maj eksport liczony w dolarach wzrósł o 0,3% (r/r), gdy całkowite obroty spadły o 2,8% r/r, a import o 6,7% r/r.

Niespodzianką jest odnotowany w maju spadek wielkości eksportu (przeliczanego w USD) do krajów ASEAN, największego partnera handlowego Chin. Wyniósł 15,9% r/r i jest pierwszym spadkiem odnotowanym od maja 2020 roku.

Dane: Generalna Administracja Celna Chin (chin. 中国海关总署)

Obroty handlowe Chin z Rosją osiągnęły w maju rekordowy poziom 20,57 mld USD (ok. 85,38 mld PLN). Chiński import z Rosji miał wartość 11,31 mld USD (ok. 47 mld PLN), a eksport do Rosji 9,27 mld USD (ok. 38,46 PLN).

W okresie od stycznia do maja br. wzajemne obroty pomiędzy oboma państwami osiągnęły wartość 93,81 mld USD (ok. 389,26 mld PLN), co daje wzrost o 40,7% r/r. Chiński eksport do Rosji wyniósł 42,95 mld USD (ok. 178,23 mld PLN) – wzrost o 75,6% r/r, zaś import z Rosji wart był 50,86 mld USD (ok. 211,06 mld PLN) – wzrost o 20,4% r/r.

Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Rosji.

Handel między oboma państwami osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 190 mld USD (ok. 792,08 mld PLN). Do końca 2023 roku z pewnością przekroczy wartość 200 mld USD (ok. 830 mld PLN), co zakładano pierwotnie w 2024 roku.

Udział firm prywatnych w obrotach w chińskim handlu zagranicznym w okresie od stycznia do maja br. wynosił 52,8%. Rośnie tu eksport towarów wysoko przetworzonych, jak maszyny i urządzenia, produkty elektryczne, elektroniczne i elektrotechniczne. Tego typu towary stanowią 57,9% chińskiego eksportu.

Niezwykłą dynamikę wykazuje eksport samochodów, który w okresie styczeń-maj br. osiągnął rekordowy wzrost o 124,1% r/r. W imporcie w tym samym okresie dominują surowce (ropa, gaz, ruda żelaza, węgiel i soja) maleje import miedzi, maszyn, urządzeń.

Według danych Generalnej Administracji Celnej Chin (中国海关总署) we wspomnianym okresie (I-V 2023) ponad 70% udziału w obrotach w handlu zagranicznym maja podmiotu z prowincji GuangDong, JiangSu, ZheJiang, ShanDong, Szanghaju i Pekinu.

Źródło:

https://wallstreetcn.com 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button