WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (41/2022/2)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Zdolności produkcyjne paneli dotykowych/wyświetlaczy do smartfonów, komputerów, tabletów, notebooków, TV itp. firm chińskich osiągnęły poziom 200 mln m2 rocznie. W okresie od 2012 do 2021 roku rosły one średnio o 25,8% rok do roku (r/r).

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

Volkswagen, wzorem innych producentów takich jak Tesla czy BMW, od 2024 roku zacznie eksportować niektóre modele swoich samochodów wyprodukowanych w Chinach do Europy.

Źródło:

Transport (交通运输)

Władze Szanghaju opublikowały raport przedstawiający stan komunikacji i transportu w tej metropolii na koniec 2021 roku. I tak z końcem minionego roku:

  • W Szanghaju mieszkało 24,89 mln ludzi, czyli trzy razy więcej niż w Nowym Jorku;
  • Było tu 4,94 mln zarejestrowanych samochodów osobowych, co oznacza, że prawie co piąty mieszkaniec metropolii był posiadaczem auta;
  • Wśród zarejestrowanych samochodów było 710 000 aut NEV (elektrycznych i hybryd) – stanowią one
  • już 15,74% wszystkich takich pojazdów w mieście, elektrycznych (EV) jest ponad 380 000 (53,52% w tej grupie).
  • W mieście zainstalowanych było 507 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych; do 2025 ma ich być 760 tysięcy;
  • Szanghaj ma dwa lotniska: PuDong 浦东 i HongQiao 虹桥; to pierwsze obsłużyło 32,2 mln pasażerów i 3,98 mln ton ładunków; to drugie 33,2 mln pasażerów i 0,38 mln ton cargo;
  • W mieście działa najdłuższa w świecie sieć linii metra (w sumie 831 km);

Źródło:

Prowincje (省份), Regiony (地区), Wiadomości Lokalne (地方要闻)

JiangSu 江苏:

Od grudnia br. władze prowincji wprowadzają zasadę, że w przypadku posiadania nawet jednego dziecka, każdemu z rodziców przysługuje minimum 5 dni wolnych od pracy w roku na opiekę nad każdym z posiadanych dzieci.

Źródło:

TianJin 天津:

Z początkiem nowego roku wszystkie obiekty sportowe w tej metropolii mają być dostępne dla mieszkańców bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Źródło:

ZheJiang 浙江:

Prowincja ta jako pierwsza w kraju osiągnęła średni poziom dochodu, będący zarazem minimum socjalnym określonym dla stałej ludności w miastach, czyli 1000 RMB (ok. 632 PLN).

Źródło:

HongKong (中国香港特别行政区):

Opublikowany został Worldwide Cost of Living Index przygotowany przez brytyjski Economist Intelligence Unit (EIU). W sierpniu i wrześniu tego roku EIU przeprowadził analizy, porównując ponad 400 cen ponad 200 produktów i usług w 172 miastach na całym świecie. Jedynym chińskim miastem, które znalazło się w pierwszej dziesiątce miast z najwyższymi kosztami życia – na czwartym miejscu – jest Hong Kong.

Źródło:

Na marginesie (顺便提一下)

Od dłuższego czasu niewiele mówi się i pisze na temat 58-letniego Jacka Ma (chin. 马云, Ma Yun) – barwnego biznesmena, założyciela jednej z największych firm technologicznych na świecie, czyli Alibaba Group Holdings Co., Ltd. (阿里巴巴集团控股有限公司).

Ostatnio głośno było o nim na początku 2021 roku. A potem cisza. Zniknął z życia publicznego nie dlatego, że po rezygnacji we wrześniu 2019 roku z pełnienia wszelkich funkcji w zarządzie, radach nadzorczych grupy poświecił się pracy w swojej fundacji, swoim hobby oraz wykładom motywacyjnym. Nie. W październiku 2020 roku, na konferencji w Szanghaju poświęconej systemowi finansowemu Chin, Jack Ma ostro skrytykował szefów banków i przedstawicieli państwowych regulatorów rynku finansowego za „mentalność właściciela lombardu”, która utrudnia działanie fintechów proponujących rozwiązania inne niż bazujące na pożyczkach pod zastaw. Jack Ma zarzucił temu gremium stosowanie „metod zarządzania stacją kolejową do kierowania lotniskiem”. Wkrótce potem szef twórca Alibaby całkowicie zniknął z życia publicznego. W długich odstępach czasu pojawiały się w mediach społecznościowych jedynie krótkie video klipy pokazujące jak pracuje, bierze udział w pracach fundacji, wypoczywał na Ibizie, czy spotyka się z naukowcami na niderlandzkim uniwersytecie.

Tymczasem holding Alibaba, w którym ma wciąż większościowe udziały zaczął borykać się z przeciwnościami. W listopadzie 2020 roku, ledwie na dwa dni przed zapowiadanym debiutem giełdowym, który miał być historycznym rekordem w skali świata, wstrzymana została emisja akcji Ant Technology Group Co., Ltd. (蚂蚁科技集团股份有限公司) – spółki zależnej od Alibaby, do której należy aplikacja AliPay (支付宝). Organy finansowe, bankowe i regulacji rynku rozpoczęły serię szczegółowych kontrolo działalności korporacji. Wykryto wiele nieprawidłowości, w tym stosowanie praktyk monopolistycznych (rzeczywiście miały miejsce i polegały na sprzecznym z prawem zobowiązywaniu sprzedawców korzystających z platform Alibaby do niekorzystania z podobnych rozwiązań form konkurencyjnych, jak JD.com), w efekcie nałożono na firmę karę w wysokości blisko 20 mld RMB (ok. 12,56 mld PLN) oraz zobowiązano do restrukturyzacji całego holdingu w tym Ant Group. Proces restrukturyzacji trwa do dziś, a ma na celu usunięcie modeli biznesowych naruszających prawo i zastąpienie ich takimi, które nie dość, że są zgodne z prawem, to jeszcze przynoszą firmie zyski.

Ostatnio media japońskie, z za nimi uznane media zachodnie jak Financial Times, Fortune, czy Forbes, ale także media chińskie donoszą, że Ma Yun, czyli Jack Ma „odnalazł się”: wraz z rodziną oraz ochroną mieszka od pół roku w Tokio. Nie wiadomo, czy opuścił definitywnie Chiny. Ale wiadomo, iż mieszka w luksusowej dzielnicy Ginza, w willi, którą kupił od Masayoshi Sona (szefa Soft Bank, drugiego po Ma udziałowcu Alibaby, z którym znają się od 20 lat).

 

Jack Ma ma pojawiać się na spotkaniach w ekskluzywnych klubach biznesu, ponoć maluje akwarele, kolekcjonuje dzieła sztuki. Odwiedza gorące źródła i ośrodki narciarskie w pobliżu Tokio. Regularnie odbywa podróże do Stanów Zjednoczonych i Izraela. Czy Jack ma prowadzi spokojne życie emeryta?

Majątek Jacka Ma (z rodziną) aktualnie wyceniany jest na 180 mld RMB (ok. 115,45 mld PLN). Twórca Alibaby wciąż jest w pierwszej dziesiątce najbogatszych Chińczyków, jest zarazem jednym z najbogatszych ludzi w Azji.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button