Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (25/22)
27 czerwca - 3 lipca 2022
Polityka (政治)
25 rocznica powrotu Hong Kongu do Chin
Najważniejszym wydarzeniem 25 tygodnia br. (27.06. – 03.07.) w Chinach były obchody 25 rocznicy powrotu Hong Kongu macierzy. A najważniejszym elementem obchodów tej rocznicy była dwudniowa (30.06. – 01.07.) wizyta prezydenta Xi JinPinga w tym mieście. Podczas pobytu w Hong Kongu Xi, który przybył tu z małżonką (wydarza się to jedynie w przypadku niektórych, wyjątkowych wizyt Xi poza granicami Chin, wygłosił przemówienie rocznicowe, brał także udział w uroczystej inauguracji rządów nowego szefa regionu, Johna Lee Ka-chiu.
Wystąpienie Xi nie przyniosło nic nowego – było potwierdzeniem status quo jakie obowiązuje od 1 lipca 1997 roku i ma obowiązywać do 2047 roku. Hong Kong objęty będzie przez kolejne lata koncepcją „jeden kraj, dwa systemy”.
Xi oświadczył, iż ostatnie 25 lat to początek nowej ery pomyślności w historii tego regionu. Powiedział również, że koncept „jeden kraj, dwa systemy” był wielokrotnie testowany w praktyce i jest zgodny z podstawowymi interesami państwa, narodu, a także z interesami samych mieszkańców Hong Kongu. Nie ma więc żadnego powodu by zmieniać to co dobre i sprawdzone. System ten należy utrzymywać. Według Xi Hong Kong znajduje się obecnie pośrodku drogi od chaosu do porządku i dobrobytu, a najbliższe pięć lat to kluczowy okres dla osiągnięcia celu. Szanse i wyzwania stanowią naturalny element rozwoju, ale w przypadku Hong Kongu możliwości przeważają nad wyzwaniami.
Xi wskazał 4 zadania/obszary na jakich lokalne władze powinny się skoncentrować dla rozwoju miasta i regionu:
- Poprawa systemu zarzadzania;
- Zwiększenie mocy ekonomicznych i dynamiki rozwoju społecznego;
- Skuteczne rozwiazywanie wszystkich problemów mieszkańców;
- Utrzymanie harmonii, jedności i stabilności społecznej.
Xi wyraził nadzieję, że region będzie właściwie, precyzyjnie stosował zasadę „jeden kraj, dwa systemy”, że władze miasta będą przestrzegać jedności z rządem centralnym w zakresie zarządzania przy zagwarantowaniu wysokiego stopnia autonomii dla tego specjalnego regionu;
Pekin oczekuje wprowadzania na trwałe zasady, iż patrioci zarządzają Hong Kongiem dla utrzymania unikalnej pozycji ekonomicznej, biznesowej, finansowej, żeglugowej miasta. Przewodniczący Xi nie omieszkał podkreślić, iż to centralne władze sprawują kompleksową jurysdykcję nad Hong Kongiem i powinien on uszanować chińskie przywództwo, jak również to, że system socjalistyczny jest podstawowym systemem Chińskiej Republiki Ludowej, a przywództwo Komunistycznej Partii Chin jest najważniejszą cechą socjalizmu o chińskich cechach.
Wszyscy mieszkańcy specjalnego regionu administracyjnego powinni świadomie szanować i chronić podstawowy system kraju.
Szczególny rezonans uzyskał następujący fragment wystąpienia Xi:
„Musimy również zwrócić szczególną uwagę na opiekę nad młodymi ludźmi. Jeśli młodzież będzie się rozwijać, Hong Kong będzie się rozwijał, jeśli młodzież będzie miała przyszłość, Hong Kong będzie miał przyszłość. Konieczna jest większa pomoc młodym ludziom w praktycznym rozwiazywaniu ich problemów jak studia, zatrudnienie, podejmowanie działalności gospodarczej i uzyskanie własnego mieszkania.”
Fragment ten był odniesieniem wprost do wydarzeń z 2019 roku, kiedy zdecydowaną większość uczestników protestów stanowili właśnie młodzi ludzie sfrustrowani brakiem perspektyw. Ich problemy wciąż pozostają nierozwiązanymi.
Hong Kong – informacje podstawowe
- Hong Kong, w oficjalnym języku chińskim (mandaryńskim) PuTongHua to: „XiangGang” co oznacza pachnącą wyspę;
- Pierwsze ślady osady ludzkiej na wyspie Hong Kong datowane są na 221 r. p.n.e.;
- W wyniku przegranej wojny opiumowej w latach 1842-1997 Hong Kong znajdowała się we władaniu Imperium Brytyjskiego;
- 1 lipca 1997 roku, na podstawie umowy między rządami Chińskiej Republiki Ludowej i Wielkiej Brytanii miasto to powróciło do macierzy. Warunkiem powrotu było zachowanie przez kolejnych 50 lat autonomii regionu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy” – Hong Kong jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej posiadając status Specjalnego Regionu Administracyjnego (ma swoją walutę, swój system finansowy z bankiem centralnym, ma swój odrębny system prawny – nie prowadzi własnej polityki zagranicznej, nie ma własnej armii);
- W skład regionu wchodzi nie tylko wyspa Hong Kong i półwysep Kowloon, ale tekże 263 wyspy, z których wiele jest niezamieszanych;
- Oficjalne języki regionu to chiński PuTongHua (普通话), kantoński oraz angielski;
- W ciągu roku w Hong Kongu obchodzi się 17 dni świąt państwowych (dni wolne od pracy), w tym urodziny Buddy, których nie obchodzi się w Chinach kontynentalnych;
- Hong Kong wśród wszystkich miast świata posiada największą liczbę budynków liczących sobie więcej niż 14 pięter (ponad 7 tysięcy);
- Hong Kong to miejsce, gdzie przypada najwięcej samochodów Rolls Royce na głowę mieszkańca, podobnie jak i restauracji, czy kawiarni;
- Region jest światowym liderem pod względem cen nieruchomości;
- W ciągu ostatnich 25 lat w mieście osiedliło się ponad milion Chińczyków z Chin kontynentalnych;
- Od 2005 roku funkcjonuje tu trzeci poza Stanami Zjednoczonymi Disneyland, który jest przedsięwzięciem deficytowym – straty operacyjne pokrywane są z dotacji lokalnego rządu;
- Miasto ma największą na świecie flotę promów kursujących regularnie do różnych chińskich miast zatoki Rzeki Perłowej;
- Przed dwoma laty (przed wybuchem pandemii) każdego roku Hong Kong odwiedzali turyści w liczbie 6-krotnie przewyższającej liczbę mieszkańców miasta…
- …a ludność Hong Kongu to 7,4 mln osób (6801 osób przypada na 1 km2);
- Hong Kong jest w pierwszej piątce miast świata zamieszkałych przez największą liczbę miliarderów;
- Walutą Hong Kongu jest dolar hongkoński (HKD), który od 17 października 1983 roku jest powiązany z dolarem amerykańskim;
- Od 2014 transakcje akcjami giełdy w Hong Kongu powiązane są z operacjami na giełdzie w Szanghaju, a od 2016 roku z tymi na giełdzie w ShenZhen; od 2017 roku te trzy giełdy połączone są również transakcjami obligacjami;
- Średnie dzienne obroty na giełdzie w Hong Kongu w 1997 roku wynosiły 15 mld HKD (ok. 8,958 mld PLN), w 2021 roku było to już 11 razy więcej – 166,7 mld HKD (ok. 99,563 mld PLN);
- Na czele władz regionu/miasta stoi Dyrektor Zarządzający/Chief Executive wybierany spośród kandydatów zatwierdzonych przez władze centralne w Pekinie. Wyboru dokonuje Kolegium Elektorskie, które od bieżącego roku liczy 1500 członków, reprezentujących wszystkie sektory gospodarki i życia społecznego. Szefa miasta wspiera w pracy 90-osobowa Rada Legislacyjna (40 członków wybiera komisja wyborcza, 30 organizacje/zrzeszenia branżowe, 20 to przedstawiciele okręgów/dzielnic).
Źródła:
- https://www.hksar25.gov.hk/en/index.html
- https://www.shobserver.com/staticsg/res/html/web/search.html?keyword=%E7%99%BE%E5%A7%93%E8%AF%9D%E6%80%9D%E6%83%B3
- http://www.gov.cn/xinwen/2022-07/01/content_5698837.htm
- http://politics.people.com.cn/n1/2022/0701/c1024-32463464.html
- https://www.censtatd.gov.hk/en/
Hong Kong na przestrzeni ostatnich 25 lat
Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Zyski firm styczeń-maj
W ciągu 5 pierwszych miesięcy tego roku zyski dużych firm prywatnych i przedsiębiorstw państwowych wzrosły w Chinach o 9,8% r/r. Rekordowe zyski firmy te osiągnęły w styczniu i lutym br., kiedy wzrosły one o 13,9% w relacji r/r. Od stycznia do maja br. największą dynamiką cechowały się zyski przedsiębiorstw zagranicznych, gdzie wzrosły one o 16,1% r/r. W tym samym okresie zyski małych i średnich firm prywatnych spadły o 2,2% r/r.
PMI czerwiec 2022
Wskaźnik koniunktury (aktywności) produkcji, czyli China Manufacturing Purchasing Managers Index (中国制造业采购经理指数) – PMI, wzniósł się powyżej granicy stagnacji i wyniósł 50,2 pkt. To o 0,6 pkt więcej niż w maju. Oznacza to ożywienie w sektorze produkcji. Jeśli trend ten utrzyma się w lipcu mogą sprawdzić się nasze przewidywania, iż gospodarka chińska nabierze pędu w III i IV kwartale br., by osiągnąć założony wzrost PKB 5,5%.
Źródła:
- https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_18807263
- http://www.stats.gov.cn/tjsj/zxfb/202206/t20220627_1858620.html
Nieruchomości (房地產)
Sprzedaż mieszkań w dół
W pierwszej połowie tego roku sprzedaż mieszkań w Szanghaju spadła o 31,8% r/r. Zamknięcie miasta na blisko 3 miesiące zrobiło swoje. Ale pomimo epidemii i lockdownów największym powodzeniem wśród nabywców nieruchomości w tej metropolii cieszyły się duże i luksusowe apartamenty.
Średnio w pierwszym półroczu br. mieszkanie kupowano w Szanghaju za 7,49 mln RMB (ok. 5,19 mln PLN), przy czym metr kwadratowy mieszkania kosztował 65 572 RMB (ok. 45 478 PLN). To wzrost w stosunku do zeszłego roku odpowiednio o 20 i 18%.
Źródło:
Energetyka (精力)
OZE w Chinach
Pod koniec maja br. ogólna moc źródeł energii odnawialnej uruchomionych w Chinach przekroczyła 1,1 mld kilowatów. Wzrost o 15,1% r/r. Od stycznia do maja br. krajowa produkcja energii ze źródeł odnawialnych osiągnęła 1,06 bilionów kilowatogodzin, co oznacza wzrost o 16,8% rok do roku, a stanowi to zarazem około 31,5% całkowitego społecznego zużycia energii elektrycznej.
Źródło:
Subwencje dla OZE
Ministerstwo Finansów (财政部) jeszcze na ten rok przewiduje dla budżetów 13 prowincji oraz autonomicznych regionów (ShanXi, Mongolia Wewnętrzna, JiLin, ZheJiang, HuNan, GuangXi, ChongQing, SiChuan, GuiZhou, YunNan, GanSu, QingHai i XinJiang) subwencje do cen dla producentów energii odnawialnej:
- 1,47 mld RMB (ok. 1,02 mld PLN) dla producentów energii wiatrowej,
- 1,25 mld RMB (ok. 867,30 mln PLN) dla producentów energii słonecznej.
Źródło:
Motoryzacja (汽车)
BYD kontra Tesla
W pierwszym półroczu br. Tesla utraciła pozycję największego producenta pojazdów elektrycznych na świecie. Wyprzedziła ją chińska spółka BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司), której udziałowcem jest amerykański fundusz Berkshire Hathaway.
Tesla w I połowie br. sprzedała 564 tys. aut elektrycznych. BYD z kolei 641 tys.
Na wynikach Tesli odbiło się blisko dwumiesięczne zamknięcie jej giga-fabryki w Szanghaju (epidemia koronawirusa i lockdowny). Spółka BYD posiadająca zakłady w innych regionach Chin nie została dotknięta tymi ograniczeniami. Zarząd chińskiej spółki Tesli oświadczył, ze firma odzyska pozycję lidera w drugiej połowie roku, planowany jest bowiem znaczny wzrost produkcji.
Źródło:
Audi inwestuje
Audi wraz ze swoim lokalnym chińskim partnerem, czyli First Automobile Work Group Co., Ltd. (第一汽车集团公司) rozpoczynają budowę nowej fabryki samochodów elektrycznych w ChangChun 长春, stolicy północo-wschodniej prowincji JiLin 吉林. Zakład zacznie produkcję przed końcem 2024 roku, a zgodnie z założeniami ma produkować rocznie ponad 150 tys. aut.
Będzie to zarazem pierwsza fabryka Audi, z której taśm zjeżdżać będą wyłącznie auta elektryczne.
Wielkość inwestycji to 2,6 mld EUR (ok. 12,44 mld PLN). Powierzchnia tej fabryki będzie większa niż macierzysty zakład Audi w Neckarsulm pod Stuttgartem. W spółce Audi FAW New Energy Vehicle Co., Ltd., która zarządzać będzie zakładem Audi posiada 60% udziałów.
Źródło:
Transport (交通运输)
Nowe drogi i autostrady
W okresie od początki stycznia do końca maja br. rozpoczęto w Chinach realizację 120 projektów budowy nowych dróg ekspresowych oraz autostrad. Wartość ogólna tych projektów to 182 mld RMB (ok. 127,38 mld PLN). W tym samym okresie ukończono projekty drogowe o wartości 934,9 mld RMB (ok.653,5 mld PLN).
Źródło:
Technologie (技术)
Open Kylin – chiński OS
Po wielu latach prac badawczo-rozwojowych zaprezentowano oficjalnie chiński system operacyjny dla komputerów. To „Open Kylin” (“开放麒麟”) stworzony przez Krajowe Centrum Badawcze Rozwoju Bezpieczeństwa Informacji Przemysłowej (国家工业信息安全发展研究中心) przy współpracy z dziesięcioma firmami i instytutami technologicznymi. Wprawdzie Windows i macOS wciąż dominują na tutejszym rynku technologicznym, ale ich dni są już policzone.
Źródła:
- https://news.sina.cn/gn/2022-06-30/detail-imizmscu9424997.d.html
- https://m.thepaper.cn/baijiahao_18806696
- https://baijiahao.baidu.com/s?id=1737015848175404052&wfr=spider&for=pc
- CCTV News
Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)
Rezerwy walutowe czerwiec 2022
Według danych Państwowej Administracji Wymiany Walut (国家外汇管理局) z końcem czerwca br. rezerwy walut zagranicznych Chin wynosiły 3,071 bln USD (ok. 14,39 bln PLN). W stosunku do maja br. wielkość rezerw zmalała o 1,81%. Wpływ na to miał głównie zmieniający się kurs dolara amerykańskiego i duża fluktuacja kursów innych walut.
Źródło:
Społeczeństwo (社会)
Wynagrodzenie w Chinach w II kw. br.
ZhaoPin Recruitment (智联招聘), największa w Chinach firma zajmująca się rekrutacją pracowników online, przedstawiła najnowszy raport dotyczący wynagrodzeń w drugim kwartale bieżącego roku. Zgodnie z danymi zebranymi przez ZhaoPin średnie wynagrodzenie w 38 głównych miastach Chin wynosiło w tym okresie 10 341 RMB miesięcznie (ok. 7 236 PLN / m-c). Najwyższe pensje oferowano w:
- Szanghaju (14 775 RMB, czyli ok. 10 344 PLN),
- Pekinie (14 252 RMB, czyli ok. 9 978 PLN),
- ShenZhen (13 092RMB, czyli ok. 9 166 PLN),
- HangZhou (11 858 RMB, czyli ok. 8 302 PLN) i
- GuangZhou (11 052 RMB, czyli ok. 7 737 PLN).
Natomiast najniższe wynagrodzenie otrzymywali zatrudnieni w firmach z siedzibami w stosunkowo najwolniej rozwijających się stolicach prowincji w północno – wschodniej części kraju:
- ShenYang (7 591 RMB, ok. 5 314 PLN),
- ChangChun (7 584 RMB, ok. 5 309)
- Harbinie (7 289 RMB, ok. 5 101 PLN).
Najszybciej w drugim kwartale rosły wynagrodzenia w sektorze zaawansowanych technologii produkcji, układów scalonych, biomedycyny, samochodowym i logistycznym. Najwyższe zarobki oferuje branża finansowa, IT oraz internetowa.
Najwyższe relatywnie zarobki w danej branży, czy sektorze, niezależnie od stanowisk, oferują spółki notowane na giełdzie. Pozostałe firmy, jak spółki joint venture oferują średnio niewiele ponad 11 000 RMB miesięcznie (ok. 7 700 PLN), a spółki ze 100 % kapitałem zagranicznym najmniej, bo 10 976 RMB (ok. 7 683 PLN).
Największe szanse na dobrą pracę i wysokie wynagrodzenie mają osoby z jak najwyższym wyksztalceniem, szczególnie w zakresie projektowania chipów/układów scalonych, badań i rozwoju nowych leków, tworzenia algorytmów itp. Osoby z tytułem doktora mogą liczyć średnio na 30 341 RMB miesięcznie (ok. 21 242 PLN). Absolwenci uczelni wyższej z tytułem magistra otrzymują średnio 18 609 RMB (ok. 13 028 PLN). Doświadczenie zawodowe ma również istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia. Według raportu ZhaoPin osoby z wyższym wyksztalceniem i 10 letnim stażem pracy w drugim kwartale br. zarabiały średnio 26 368 RMB (ok. 18 460 PLN).
Źródło:
Hong Kong drogi dla expatów
Najdroższym miastem na świecie dla cudzoziemców (expatów) jest Hong Kong. Według analizy firmy doradczej Mercer w pierwszej dwudziestce znalazły się jeszcze cztery chińskie miasta: Pekin (10), Szanghaj (12), ShenZhen (13) i GuangZhou (18).
Koszty życia cudzoziemców w wybranych 227 miastach oceniono poprzez porównanie ponad 200 parametrów, takich jak m.in.: koszt wynajmu mieszkania, koszt transportu, ceny żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego, rozrywki itp.
Źródło:
PuTongHua robi postępy
W ciągu minionych 10 lat znajomość oficjalnego języka chińskiego PuTongHua (普通话) w mowie wzrosła w Chinach z poziomu 70% do 80,72%. Zarazem ponad 95% populacji potrafi pisać w tym języku. Aktualnie tylko 2,67% ludności Chin to analfabeci. W Polsce w roku 2020 analfabecie stanowili 0,2% społeczeństwa.
Źródło:
Zdrowie (健康)
Przyczajony wirus…
Mimo rygorystycznego stosowania zasad zero Covid-19 wirus wciąż jest obecny. W dniu 9 lipca w Chinach odnotowano 344 nowych przypadków zakażeń zarejestrowanych w 31 prowincjach. Liczba przypadków rośnie z dnia na dzień. W Szanghaju tego dnia wykryto 57 przypadków. W reakcji władze miasta zarządziły tydzień masowych testów (od 4 do 10 lipca) wszystkich mieszkańców, wykonywanych co drugi dzień. Oprócz tego na każdym osiedlu prowadzone były testy co najmniej raz w tygodniu, a każdy mieszkaniec chcący poruszać się po mieście (korzystać z transportu publicznego, etc.) musiał posiadać zaświadczenie (w formie elektronicznej) przejścia testu z wynikiem negatywnym w ostatnich 72 godzinach.
Tymczasem Pekin przyjął odmienna strategię walki z nową falą epidemii. Ogłoszono powszechny wymóg szczepienia. Od 11 lipca w stolicy Chin, by móc wejść do stref użytku publicznego, jak szkoły i uczelnie, biblioteki, muzea, kina, teatry, galerie sztuki, siłownie, stadiony, etc. należy okazać kod QR w aplikacji zdrowotnej, a ta oprócz testu PCR (72 godziny) wymaga potwierdzenia szczepienia przeciwko wirusowi. Szczepienie na razie nie jest wymagane od osób odwiedzających restauracje, wchodzących do biur i środków transportu publicznego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z oficjalnymi danymi ponad 97% mieszkańców stolicy zaszczepiło się przeciwko Covid-19 co najmniej 2 dawkami. W całych Chinach odsetek ten wynosił pod koniec marca br. ponad 90%.
Wedle władz sanitarnych Chin skutecznym sposobem powstrzymywania i obrony przed epidemią jest połączenie cyklicznego testowania z prewencyjnymi szczepieniami.
Źródło:
- https://www.chinanews.com.cn/sh/2022/07-10/9799937.shtml
- https://www.chinanews.com.cn/sh/2022/07-10/9799934.shtml
- https://m.thepaper.cn/baijiahao_18895804
KPCh, czyli Komunistyczna Partia Chin (中国共产党)
Członkowie – podsumowanie
Wydział Organizacji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (中国共产党中央委员会组织部) przedstawił informacje o stanie członkostwa organizacji.
I tak:
-
- z końcem 2021 roku KPCh liczyła 96,712 mln członków, czyli 6,86% całej ludności Chin. To wzrost o 3,434 mln, czyli 3,7% r/r;
- 53,2% członków KPCh posiada wyksztalcenie wyższe;
- 13,05% spośród członków to osoby w wieku poniżej 30 roku życia, 28,13% to osoby w wieku ponad 61 lat;
- 6,81% to wykwalifikowani robotnicy;
- 26,80% to rolnicy;
- 16,01% – technicy, inżynierowie;
- 11,32% – kadra zarządzająca;
- 20,08% – emeryci (osoby powyżej 60 roku życia);
- kobiety stanowią 29,4% wszystkich członków.
Z końcem 2021 roku na liście kandydatów do KPCh znajdowało się 20,625 mln chętnych do wstąpienia w szeregi organizacji.
Źródło:
http://henan.people.com.cn/GB/n2/2022/0630/c351638-40017307.html
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© 25/2022 www.chiny24.com