Wiadomości

Chiny: Ostre hamowanie gospodarki Państwa Środka

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem ostateczne dane dotyczące kondycji chińskiego sektora przemysłowego w sierpniu. W minionym miesiącu wartość głównego wskaźnika PMI*) dla tego sektora ukształtowała się na poziomie 47,6, o 1,7 punkta niższym niż w lipcu (49,3). Dane PMI zasygnalizowały tym samym dziesiąte z rzędu pogorszenie warunków w chińskim sektorze przemysłowym miesiąc do miesiąca. Ponadto sierpniowy odczyt głównego wskaźnika był najniższy of marca 2009 roku.


Komentując sierpniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
“Finalny sierpniowy odczyt wskaźnika PMI potwierdził, że chiński sektor przemysłowy nadal stoi wobec nasilających się presji spadkowych. Nowe zamówienia eksportowe kurczyły się w najszybszym tempie od marca 2009 roku, co – w połączeniu z rekordowo wysokim subindeksem zapasów wyrobów gotowych oraz najniższym od 41 miesięcy indeksem zatrudnienia – sugeruje, że chińscy eksporterzy borykają się z coraz większymi trudnościami wynikającymi z globalnych zawirowań. Pekin musi przyspieszyć łagodzenie polityki, aby ustabilizować wzrost i poprawić warunki na rynku pracy".

*) Przypomnę: Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień.
 

Źródło:  HSBC Bank Polska S.A.

 

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close