PolitykaWiadomości

Chiny: zadłużenie 250 procent PKB

Jak informuje serwis internetowy CNBC zadłużenie Chin wzrosło do poziomu ponad 2,5 razy wyższego od gospodarki tego kraju.

Według danych banku Standard Chartered, łączna wartość kredytów finansowych podskoczyła do 251 proc. PKB z „zaledwie” 147 proc. jakie notowano na koniec 2008 r. "Gospodarka będzie nadal pobudzana kredytami, a rynek nadal będzie obawiał się związanego z tym ryzyka i pęknięcia bańki" ocenia Stephen Green, dyrektor chińskich ekonomistów w Standard Chartered.

Ogromnym problemem jest zadłużenie lokalnych samorządów. Zgodnie z ostatnim audytem, na koniec czerwca 2013 r.  wynosiło ono aż 3 bln  USD. W porównaniu z poprzednim badaniem z 2011 r. wzrosło o 67 proc.

Z kolei wartość długu korporacyjnego osiągnęła na koniec 2013 r. rekordowy poziom 12 bln  USD, co według szacunków Standard Chartered stanowi 120 proc. PKB.

Mimo tak kolosalnych  kwot relacja długu do PKB w Chinach i tak jest niższa niż ma to miejsce w przypadku innych dużych gospodarek.

I tak dla przykładu w Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 260 proc., zaś w Wielkiej Brytanii wynosi 277 proc. Niekwestionowanym negatywnym liderem tego zestawienia od lat pozostaje Japonia. Jej zadłużenie w stosunku do wielkości gospodarki wynosi aż 415 proc.

Źródło: CNBC

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Close