Wiadomości

Dotacje rządowe dla chińskich spółek żeglugowych

Piąty największy na świecie armator kontenerowców, COSCO Container Lines oraz dziewiąty, CSCL (China Shipping Container Lines), otrzymały dotacje rządu chińskiego, co przyczyniło się do zwiększenia przez nie zysku w trzecim kwartale.

W efekcie, COSCO uzyskało 263 miliony USD zysku netto (1,62 miliarda yuanów), odwracając stratę z trzeciego kwartału ub.roku (-1,04 miliarda yuanów), informuje Shippingazette, powołując się na dane brytyjskiej firmy konsultingowej Alphaliner.

Wyniki za ostatni kwartał uwzględniają przewozy oceaniczne towarów sypkich, towarów w kontenerach, z dzierżawy statków i leasingu kontenerów oraz wpływy z terminali. Rządowa dotacja (1,39 miliarda yuanów) została przyznana na złomowanie statków.

Według Alphaliner, COSCO przekazał w tym roku na złom 18 kontenerowców o pojemności od 500 do 4200 TUE (kontenerów 20. stopowych), o łącznej pojemności 44,2 tysięcy TEU. Ich wiek wahał się od 15 do 25 lat.

Dobre wyniki trzeciego kwartału były jednak niewystarczające, aby odwrócić straty poniesione w I półroczu i skumulowane straty netto COSCO po trzech kwartałach wyniosły 654 milionów yuanów (ok. 106 milionów USD). W tym samym okresie, spółka otrzymała od rządu dotacje w łącznej wysokości 1,65 miliarda yuanów.

CSCL również wykazały, że w trzecim kwartale pozyskały dotacje rządowe – 121 milionów yuanów, uzyskując zysk netto 203 miliony yuanów. Łącznie po dziewięciu miesiącach przewoźnik ten odnotował 644 milionów yuanów zysku netto.

W tej kwocie są jednak tzw. zdarzenia jednorazowe, tj. ekstra przychody 971 milionów yuanów. W szczególności, CSCL sprzedał w czerwcu akcje w China Shipping Terminal Development. Bez ich uwzględnienia, CSCL w pierwszych trzech kwartałach poniósłby stratę 289 milionów yuanów.

Źródło: gospodarkamorska.pl

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close