Wiadomości

HSBC: Chiny odbijają, inne rynki wschodzące nie

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś najnowsze, marcowe wydanie raportu poświęconego indeksowi rynków wschodzących HSBC. Jego wartość została wyznaczona na podstawie danych PMI z 16 rynków wschodzących uwzględnionych w tym indeksie (w tym z Polski). 

Tytułowy indeks rynków wschodzących ukształtował się w marcu na poziomie 52,6, odnotowując niewielką poprawę w porównaniu z wynikiem z lutego (52,4). Poprawa ta była napędzana przez Chiny, niemniej jednak na wartości indeksu zaważyły słabsze wyniki pozostałych gospodarek z grona BRIC: Brazylii, Rosji i Indii.

Komentując marcowe dane, Pablo Goldberg, szef globalnego zespołu analityków rynków wschodzących HSBC, powiedział:
"Trwa stopniowe, ale umiarkowane ożywienie na rynkach wschodzących. Presje inflacyjne pozostają przytłumione. Banki centralne utrzymują podejście akomodacyjne".

Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej, dodał, odnosząc się do obszaru swojej specjalizacji:
"Perspektywy dla regionu [Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej] pozostają ponure w związku z kolejną falą problemów w strefie euro. Nawet wiodące gospodarki regionu, Rosja i Turcja, utraciły część impetu w marcu".

Polska jest jednym z 3 rynków wschodzących, w przypadku których indeks PMI oddający poziom produkcji utrzymywał się poniżej neutralnej wartości 50 punktów przez ostatnich 12 miesięcy. Poza Polską takie zjawisko można było zaobserwować jeszcze w przypadku Czech i Egiptu.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close