WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (31.2022-37-240/1)

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Polityka (政治)

Freedom House – amerykańska organizacja pozarządowa, zajmująca się badaniem stanu demokracji i przestrzegania praw człowieka w państwach całego świata – w swoim najnowszym raporcie przestawia wpływ Chin na globalne media. Jak stwierdzili autorzy raportu, latach 2019-2021 wpływ ten wzrósł w 18 na 30 badanych krajów. Działania strony chińskiej mają się nasilać, a nakierowane są nie tylko na media, dziennikarzy, aktywistów, ale i na agencje rządowe danych państw.

Szczególnie silne działania podejmowane są w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie oraz w Wielkiej Brytanii. Poza tym także w Hiszpanii, Włoszech, Nigerii, Kenii, Południowej Afryce, Filipinach, Peru, Argentynie, Australii.

Na porządku dziennym są w tych państwach specjalne wkładki w magazynach, czy gazetach, audycje w językach lokalnych, które prezentują treści zgodne ze stanowiskiem Chin, a publikowane m.in. w renomowanych mediach takich jak Time Magazine, The Los Angeles Times, USA Today, CNN czy Foreign Policy.

Freedom House ocenia, że w latach 2019-2021 tylko China Daily (中国日报) i XinHua News Agency (新华社) wydały po ponad 7 mln USD (ok. 33,1 mln PLN) każda na specjalne dodatki do gazet promujące pozytywny obraz Państwa Środka.

W spektrum zainteresowania mediów chińskich znalazły się również stacje radiowe oraz media społecznościowe, gdzie liczne chińskie redakcje i agencje informacyjne tworzą swoje konta. Konta takie bez trudu można odnaleźć na Twitterze, Facebooku, YouTubie, TikToku, Instagramie i wielu innych.

Wedle autorów raportu zwłaszcza treści publikowane w mediach społecznościowych cieszą się dużą popularnością.

To akurat nie dziwi. Z pewnością dużą ciekawość budzą wiadomości o drugiej potędze gospodarczej świata, informacje o tym, co się dzieje w „fabryce świata”, źródle towarów, których używamy codziennie, a bez których półki w wielu sklepach byłyby puste.

(Na zdjęciu głównym plakat autorstwa Zhang Wanchen (张万臣), opublikowany w czerwcu 1990. Nosi tytuł “Siostrzeństwo po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej” (两岸姐妹情).

Źródło:

Nieruchomości (房地產)

Spośród 169 spółek deweloperskich notowanych na chińskich giełdach, w pierwszej połowie 2022 roku 129 (76,33%) odnotowało straty. W sumie to 59,5 mld RMB (ok. 40,4 mld PLN).

Źródło:

Klimat (气候)

Obroty w handlu prawami do emisji CO2 w sierpniu br. były w Chinach najniższe od czasu uruchomienia giełdy transakcji tymi prawami (16 czerwca 2021). Spada też cena prawa do emisji. W lipcu średnia cena wynosiła 58,82 RMB (ok. 39,92 PLN) za tonę, w sierpniu 56,1 RMB (38,08 PLN) za tonę.

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

Po raz pierwszy w bieżącym roku produkcja i sprzedaż aut w Chinach wykazuje tendencję wzrostową. W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku produkcja samochodów wzrosła o 4,8%, zaś sprzedaż o 1,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W okresie styczeń-sierpień 2022 wyprodukowano w Chinach 16,967 mln samochodów, sprzedano 16,86 mln.

W sierpniu linie montażowe opuściło 2,157 mln aut, a klienci nabyli ich 2,125 mln (wzrosty o 43,7% oraz 36,5% r/r). Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych (NEV) wzrosła  niemal 100% w relacji rok do roku. We wspomnianym okresie 8 miesięcy br. rósł również eksport samochodów Made in China. W sumie wyeksportowano 1,817 mln aut (o 52,8% więcej r/r), przy czym samochodów elektrycznych wyeksportowano 340 tys. (wzrost o 97,4% r/r).

Według oceny  China Association of Automobile Manufacturers (中国汽车工业协会) te pozytywne trendy powinny utrzymać się w kolejnych miesiącach tego roku.

Źródło:

Technologie (IT技术)

W drugim kwartale bieżącego roku na chińskim rynku smartfonów w segmencie premium nadal dominuje iPhone (46% udziałów). Drugie miejsce zajmuje ViVo z 13% udziałów, a dopiero na trzeciej pozycji znajduje się HuaWei z 11% i jest to spadek w stosunku do analogicznego kwartału 2021 roku.

HuaWei wyraźnie ucierpiał jako producent smartfonów, a jest to wynik sankcji amerykańskich uderzających w firmę poprzez odcięcie jej od najnowszych technologii, głównie najnowszych mikroprocesorów dostępnych dla konkurencji. Wyraźnie uderzyły w niego technologiczne sankcje amerykańskie.

Wyniki HuaWei można zsumować z tymi osiągniętymi przez markę HONOR (荣誉), która kontrolowała 9% rynku chińskiego w segmencie premium. W zeszłym roku ta marka została formalnie wydzielona ze struktur HuaWei i przejęta przez celowe konsorcjum kapitałowe. Ale był prawdopodobnie wyłącznie formalny ruch.

Swój udział w segmencie najdroższych smartfonów na chińskim rynku utrzymuje XiaoMi 小米, pierwotnie kierujący swoje produkty wyłącznie do klientów z segmentu cen niskich i średnich. Ale okazało się, że marka ta zyskuje w oczach użytkowników (jakość, niezawodność, dobre wzornictwo), firma zdecydowała się spróbować swoich sił w najwyższym segmencie i od wielu kwartałów posiada między 8 a 9% tego lukratywnego rynku.

Najnowsze dane kwartalne (II kw. br.) firmy Counterpoint – analizującej branże smartfonów, tabletów i elektroniki typu „wearable” (opaski, zegarki,  – wskazują na zmniejszenie się udziału chińskich producentów w globalnym rynku telefonów segmentu premium.  Nie przekraczają jednostkowo 4%, choć razem zajmują 15% tego rynku. Dominują: iPhone (57%) oraz Samsung (19%).

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button