WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (31.2022-37-240/2)

Z prac rządu (来自政府工作)

W dniu 14.09.2022 podczas posiedzenia rządu podjęto kolejne decyzje mające na celu stymulację gospodarki, pomoc przedsiębiorstwom borykającym się ze spowolnieniem i sprzyjające w założeniu ożywieniu rynku. Zadecydowano o kolejnym przedłużeniu, tym razem o 4 miesiące (w sumie będzie to już 9 miesięcy), opóźnienia spłaty pięciu podatków (w tym dochodowego) oraz dwóch opłat administracyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Rząd wspiera decyzję banku centralnego o utrzymaniu dla nich średnio i długoterminowych kredytów oprocentowanych preferencyjnie nie więcej niż 3,2%. Kredyty jednoroczne, jeśli nawet zostały spłacone do końca mogą być ponownie przedłużone o kolejny rok.

Dla usprawnienia i stabilizacji łańcuchów dostaw przedsiębiorstwa produkcyjne i handlu zagranicznego będą zachęcane różnymi preferencjami do tworzenia magazynów oraz centrów logistycznych w krajach, które są dla nich kluczowe na rynkach międzynarodowych.

W ramach decentralizacji zarządzania zniesiony zostaje obowiązek certyfikacji i licencjonowania w przemyśle elektrycznym oraz elektronicznym elementów sprzętu telekomunikacyjnego dla produktów o niskim zagrożeniu bezpieczeństwa i bazujących na dojrzałych technologiach. Określono jednoznacznie odpowiedzialność za nadzór w takich wypadkach.

Zatwierdzona została również decyzja o realizacji drugiego etapu budowy elektrowni atomowej w ZhangZhou 漳州 (prowincja FuJian 福建) oraz pierwszego w LiangJian 廉江 (prowincja GuangDong 广东). Jest to zgodne z przyjętym planem rozwoju „zielonej” energetyki w tym właśnie atomowej.

 Źródło:

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Największa w Chinach sieć kawiarni, amerykańska sieć Starbucks, nie zamierza zwalniać tempa swojej ekspansji w Państwie Środka. W opublikowanej strategii rozwoju planuje w okresie kolejnych 3 lat otworzyć 3 tysiące nowych kawiarni pod swoim szyldem. Oznacza to, że przz najbliższe 36 miesięcy chińska sieć Starbucks powiększać będzie się co 9 godzin o kolejną kawiarnię.

W sumie w 2025 roku sieć tę tworzyć ma 9 tysięcy lokali w 300 miastach. Tym samym zatrudnienie w Starbucksie wzrośnie do ponad 95 000 pracowników z obecnego poziomu ok. 35 000.  Starbucks funkcjonuje w Chinach od 10 lat.

Źródło:

Energetyka (精力)

W mieście YangCheng  盐城 na północy prowincji JiangSu 江苏 spółka China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) (中国海洋石油集团有限公司) buduje jedną z największych na świecie baz magazynowania gazu LNG. Na początku września ukończono budowę trzech zbiorników o pojemności 270 tys. m3.

Każdy z tych zbiorników zajmuje powierzchnię boiska do piłki nożnej. W sumie w bazie powstanie 6 takich zbiorników oraz 4 o pojemności 220 tys. m3. Baza zostanie oddana do użytku pod koniec 2023 roku i pozwoli na magazynowanie ok. 6 mln ton LNG. Takie zapasy umożliwią zaspokojenie potrzeb wszystkich mieszańców prowincji JiangSu (ponad 85 mln) przez 28 miesięcy.

CNOOC prowadzi aktualnie projekty obejmujące budowę w sumie 11 zbiorników o pojemności 270 tys. m3 każdy mi.in. w mieście ZhuHai 珠海 (prowincja GuangDong 广东), czy w NingBo 宁波 (prowincja ZheJiang 浙江).

Źródło:

Transport (交通运输)

Już blisko rok czeka na zatwierdzenie rządu niemieckiego przejęcie 35% pakietu akcji terminala kontenerowego (Container Terminal Tollerort – CTT) w porcie Hamburg przez spółkę COSCO SHIPPING Port Co., Ltd. (中远海运港口有限公司). Akcje te wyceniono na sumę 65 mln EUR (ok. 306,57 mln PLN). Obie strony zaczynają się zdradzać zniecierpliwienie. German Hamburg Port Group i jego spółka Hamburg Ports and Logistics pilnie potrzebują środków, które miały wpłynąć w wyniku transakcji. Dla COSCO terminal ma znaczenie strategiczne jeśli chodzi o funkcjonowanie w tym porcie. Terminal CTT, składający się z 4 nabrzeży, na których pracuje 14 dźwigów, obsługuje ładunki z linii dalekowschodnich (w tym m.in. z Chin), jednej śródziemnomorskiej oraz tak zwane linie „short sea” łączące z portami bałtyckimi.

COSCO w ramach budowania europejskiej odnogi „morskiego szlaku jedwabnego” posiada udziały bezpośrednio, bądź przez spółki zależne w terminalach kontenerowych w 13 portach Europy, takich jak:

  • Antwerpia, Zeebrugge (Belgia),
  • Las Palmas, Bilbao, Valencia (Hiszpania),
  • Rotterdam (Niderlandy/Holandia),
  • Le Havre, Marsylia (Francja),
  • Genua (Wlochy),
  • Pireus (Grecja).

Poprzez akcje w spółce Hutchison Port Holdings z  Hong Kongu COSCO posiada udziały też udziały w terminalach portowych i lądowych m.in. w:

  • Sztokholmie (Szwecja),
  • Barcelonie (Hiszpania),
  • Felixstowe, Harwich, Kent (Wielka Brytania),
  • Gdyni (Polska),
  • Duisburgu (Niemcy),
  • Venlo, Amsterdam, Moerdijk (Niderlandy/Holandia),
  • Willebroek (Belgia).

Źródło:

Zainaugurowane zostały nowe linie żeglugowe w ramach projektu “Sino-Russian Express Line” (“中俄快线”). Pierwsza połączyła port w QingDao 青岛 w prowincji ShanDong 山东  z rosyjskim portem na Dalekim Wschodzie, czyli Władywostokiem i tam zlokalizowaną Shanghai Cooperation Demonstration Zone (上合示范区). Druga linia prowadzi z portu QuanZhou 泉州 (prowincja FuJian 福建) również do Władywostoku.

Pierwsze statki na tych liniach przewiozły kontenery z artykułami codziennego użytku i pierwszej potrzeby. Na pokonanie odległości pomiędzy tymi portami kontenerowce potrzebują od 4 do 5 dni. Planowane jest uruchomienie kolejnych połączeń, które stanowić będą nowe nitki morskiego jedwabnego szlaku.

Źródło:

Nauka (科学), Edukacja (教育)

Ministerstwo Edukacji (教育部) podsumowało stan oświaty w Chinach w 2021 roku.

Według stanu na koniec minionego roku obowiązkowym 9 letnim nauczaniem objętych było 95,4% dzieci. W kraju działało 529 300 szkół różnego stopnia, na chińskich uczelniach wyższych studiowało łącznie 291 mln studentów, na pełnym etacie zatrudnionych było 18 443 700 nauczycieli.

W 2021 roku w Chinach działało 294 800 przedszkoli państwowych, co oznacza wzrost ich liczby o 1,07% w porównaniu z rokiem 2020. O 0,27% spadła liczba dzieci przyjmowanych do przedszkoli. Spadła też liczba dzieci rozpoczynających naukę na poziomie podstawowym. Szkół takich było w Chinach w 2021 roku 154 300, a liczba uczniów do nich uczęszczających spadła o 1,41% r/r. W całych Chinach działało 7 295 szkół zawodowych. Tu liczba uczniów wzrosła o 3,47% r/r. O 3,41% zwiększyła się liczba studentów w szkołach wyższych. Na koniec 2021 roku było ich w Chinach 3 012.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Na koniec 2021 roku w chińskich miastach mieszkało 64,72% populacji Państwa Środka. Oznacza to, że wciąż postępuje proces urbanizacji kraju.

Dostęp do gazu w miastach miało 98% mieszkańców, do wody 99,4%.

Średnio na głowę mieszkańca chińskiego miasta przypada 14,87 m2 parków i terenów zielonych. Stanowią one 38,7% przestrzeni miejskiej (biorąc pod uwagę cały obszar administracyjny miast, czyli łączni z odległymi przedmieściami). Budownictwo mieszkaniowe w miastach przyczynia się do 7% wzrostu PKB Chin.

Źródło:

Rolnictwo-Wieś (农业-乡村)

Całoroczne zbiory wszystkich zbóż (w wielu miejscach  w Chinach żniwa mają miejsce 2 razy w roku) w 2021 roku wyniosły 1,365 biliona jin (斤) – tradycyjna chińska jednostka wagi – 1 jin = 500 gr, czyli ok. 672,065 mln ton. W ostatnich 10 latach wielkość zbiorów rosła średnio o 1,2% rok do roku.

default

Według międzynarodowych standardów minimalny poziom samowystarczalności żywnościowej kraju wynosi 400 kg zbóż na głowę mieszkańca. Od 2012 roku to minimum w chinach wynosiło ponad 450 kg, a na koniec 2021 roku 483,5 kg.

W minionym roku produkcja rolna (roślinna i zwierzęca) zmechanizowana była w 36%. Oznacza to duży potencjał wzrostu całej produkcji rolnej w Chinach.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button