EnergetykaWiadomości

Rynek OZE w Chinach – listopad 2021

Wymuszanie cedowania CER nielegalne

Rząd zakazuje administracji lokalnej praktyk polegających na wymuszaniu przepisywania na nią jednostek poświadczonych redukcji emisji (CER – Certified Emissions Reductions) przez firmy z branży energii odnawialnych.  Sprawa została nagłośniona po ostatniej decyzji władz miasta Shangqiu (prowincja Henan), która nakazywała wszystkim istniejącym i planowanym instalacjom fotowoltaicznym i wiatrowym podpisania specjalnej umowy z miastem. Umowa ta wymaga transferu prawa do CER generowanych przez te projekty na rzecz lokalnego rządu. Zatem wszelkie zyski z handlu tymi jednostkami na giełdzie również należałyby się miastu. Wywołało to oburzenie w branży i skargo do rządu centralnego. W sprawie wypowiedział się wicedyrektor departamentu ds. zmiany klimatu Ministerstwa Ekologii i Środowiska Lu Ximing i stwierdził krótko i dobitnie że lokalne rządy nie mają żadnego prawa ograniczać, lub domagać się cedowania przywilejów i przychodów firm z branży energii odnawialnej, które uczestniczą w giełdzie certyfikatów energetycznych.

CGN Wind Power zabezpiecza finansowanie

CGN Wind Power (spółka córka China General Nuclear Power Group) ogłosiła, że udało jej się zebrać 30,5 miliarda juanów (19,95 miliarda złotych) od 14 inwestorów strategicznych (głównie spoza branży), którzy nabyli łącznie 33% akcji firmy. To największy tego typu „deal” w branży energii odnawialnych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na prace badawczo-rozwojowe nad panelami słonecznymi i turbinami wiatrowymi.

Rekordowe inwestycje w energię wiatrową w 2020

China Southern Power Grid opublikowało raport pod tytułem “The China Power Industry Investment Development Report” za rok 2020. Po raz pierwszy w historii inwestycje w energię wiatrową osiągnęły poziom 50% wszystkich inwestycji w OZE w ChRL. Całkowity poziom chińskich inwestycji w branżę energetyczną to 994,5 miliarda juanów, o 9,6% więcej niż w 2019 roku. Inwestycje w energię wiatrową i słoneczną wzrosły rok do roku odpowiednio o 70% i 66%.

CNOOC sięga daleko w morze

China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) pracuje and projektem dalekomorskiej pływającej farmy wiatrowej w okolicy prowincji Guangdong. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na dostawę turbin wiatrowych i innych elementów konstrukcji. Farma ma powstać w miejscu, w którym głębokość morza wynosi 120 metrów

Największy na świecie elektrolizer

Firmy CJH, China Huaneng Group Cleaninig Energy Technology Academe, China Huaneng Sichuan Company I China Huaneng Sichuan Hydrogen Enery (przy współudziale belgijskich firm z branży wodorowej) opracowały największy na świecie elektrolizer do produkcji wodoru o wydajności 1300Nm3 na godzinę. Ma zostać uruchomiony w 2022 roku. To kolejny przykład na znaczące inwestycje w badania i rozwój urządzeń do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Kolejna spółka wodorowa

China Energy Engineering Corporation (CEEC) ogłosiła, że przeznaczy 5 miliardów juanów (3,27 miliarda złotych) na stworzenie spółki córki z branży wodorowej. Planowana działalność ma obejmować pełny łańcuch wartości:

  • Produkcję i sprzedaż gazu;
  • Sprzęt do produkcji wodoru, badania i rozwój, konstrukcje, konsultacje techniczne i inżynieryjne;
  • Transport i składowanie gazu;
  • Projektowanie stacji tankowania, integracja, inwestowanie, budowa i zarządzanie;
  • Prace badawczo-rozwojowe nad różnorodnymi zastosowaniami wodoru;

Inwestycje w produkcje baterii

Jedno z lokalnych mediów w Chinach opublikowało statystykę, z której wynika, że od początku 2012 roku 20 notowanych na giełdzie spółek produkujących baterie do samochodów elektrycznych (lub podzespoły do nich) zabezpieczyło środki na dalszy rozwój swojej działalności na łączną kwotę ponad 130 miliardów juanów (85 miliardów złotych). Pozyskany kapitał będzie wykorzystany głównie do zwiększania mocy produkcyjnych oraz na prace badawczo-rozwojowe.

Od początku roku 2021 planowana łączna moc produkowanych baterii firm takich jak CATL, BYD, AVIC Lithium Battery, Yiwei LIthium Energy i innych przekroczyła 1000 GWh.

Sinopec ogłasza plany dotyczące sieci przesyłu wodoru

Sinopec ogłosił, że do końca 2025 roku chce zbudować największą na świecie sieć stacji tankowania wodoru liczącą 1000 obiektów (obecnie wszystkich stacji w Chinach jest około 100, z czego 31 należy do Sinopec).

W jednej z takich stacji w Szanghaju wodór oferowany był w cenie około 40 juanów (26,16 złotych) za kilogram – cena niemal porównywalna z kosztem tankowania benzyną. W ten i inne projekty dotyczące wodoru firma zamierza do 2025 roku zainwestować 30 miliardów juanów (19,62 miliardów złotych).

 

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button