Kultura i Tradycja

Ogrody pekińskiego Pałacu Letniego zimą

Cesarskie ogrody Pałacu Letniego w Pekinie w zimie też robią wrażenie, a w nich szczególnie dekoracyjna, „marmurowa” łódź Cesarzowej Cixi. Górny pokład wykonany z drewna pomalowanego na imitację marmuru, faktycznie zbudowany jest na kamiennej podstawie.

Projekt łodzi w cesarskich ogrodach może odnosić się do cytatu przypisanego Wei Zhengowi, kanclerzowi dynastii Tang. Jego słowa skierowane do cesarza Taizonga: „wody, które opływają łódź, mogą ją także wywrócić”, to odniesienie do centralnego motywu chińskiej kultury – „mandatu nieba”. Lud (woda) może wspierać cesarza (łódź), ale może go również obalić. Mając to na uwadze, cesarz Qianlong postanowił zbudować łódź marmurową, jako pomyślny symbol stabilnego panowania.

 

Tekst i zdjęcia: Bartosz Oleszko-Pyka

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Bartosz Oleszko-Pyka

Student studiów azjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie na stypendium językowym Uniwersytetu Donghua w Szanghaju. Publikuje na tematy związane z Azją, w szczególności z rosnącą rolą Chin. Inspiruje go praca i życie Ryszarda Kapuścińskiego. Jest autorem wystawy fotograficznej zdjęć z podróży do Kirgistanu "Światy Wschodu”.

Related Articles

Back to top button