Wiadomości

200 ton trujących ziół na chińskim rynku

Około 200 ton suszonych kwiatów chryzantem, popularnych w chińskim tradycyjnym ziołolecznictwie, zawierających toksyczne chemikalia, zostało wprowadzonych do sprzedaży w Chinach od początku tego roku.

Kwiaty chryzantem, które często stosowane są przez Chińczyków jako składnik herbat, leczniczych naparów, lub mieszanek ziołowych po zbadaniu przez chiński odpowiednik polskiego Sanepidu wykazały zawartość dwutlenku siarki. Obecność tej substancji w kwiatach chryzantem jest następstwem stosowania związku siarki podczas suszenia kwiatów. Metoda suszenia roślin przy użyciu dwutlenku siarki, który może wywoływać wiele groźnych chorób u ludzi została zakazana prawnie w Chinach już w 2005 roku. Pomimo obowiązującego zakazu wielu producentów z Yangma w prowincji Jiangsu, miasteczka słynącego w całych Chinach z chryzantem najlepszej jakości, stosowało tą metodę, wskutek czego co najmniej 200 ton suszonych kwiatów zawierających siarkę zostało wprowadzonych do sprzedaży w chińskich herbaciarniach, aptekach i sklepach zielarskich.

Chryzantemy suszone dwutlenkiem siarki mają gorzki smak i tracą swoje walory lecznicze, a częste picie herbaty chryzantemowej z zasiarczonych kwiatów może prowadzić do silnych zatruć organizmu.

Producenci używają dwutlenku siarki w procesie suszenia kwiatów dla przyspieszenia procesu, dzięki czemu redukują koszty zużycia węgla i energii elektrycznej o około 1000 yuanów (500 złotych) na tonie kwiatów. Producenci twierdzą, że konsumenci nie są w stanie stwierdzić, które kwiaty suszono prawidłowo, a które traktowano dwutlenkiem siarki. Wystarczy, że kwiaty przechowa się przez miesiąc w dobrze wentylowanym magazynie. Zapach znika. Nie znika jednak siarka zawarta w kwiatach. Ale to już producentów specjalnie nie obchodzi.

"China Daily", który opublikował powyższą wiadomość nie wspomina, czy nieuczciwych producentów spotkała jakakolwiek kara.


Źródło: China Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button