Wiadomości

Jin Ping Mei, kontrowersyjny balet

Jin Ping Mei, albo Śliwka w Złotej Wazie, to chińskie klasyczne dzieło literackie z czasów Dynastii Ming, którego rozpowszechnianie zostało objęte zakazem rozpowszechniania już w XVII wieku ze względu na niedwuznacznie erotyczne treści. Dzisiaj odbyła się w Hong Kongu premiera przedstawienia baletowego, którego libretto oparto na klasyku chińskiej erotyki.

Pierwszy angielski tłumacz tego dzieła, Clement Egerton, był tak zawstydzony jego odważną treścią, w tym ponad 70 fragmentami opisującymi erotyczne ekstrawagancje bohaterów, często pełnymi perwersji i wyuzdania, że zdecydował się ostatecznie przekazać przyszłym czytelnikom nie po angielsku, a po łacinie. Nic więc dziwnego, że bilety na premierowe przedstawienie baletu przygotowanego przez Wang Yuanyuan sprzedano na pniu.

Pani Wang jest byłą primabaleriną Chińskiego Baletu Państwowego, autorką choreografii ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w roku 2008, jak również uroczystości z okazji powrotu Hong Kongu do macierzy w roku 1997. Jest jedną z “trzech królowych tańca” w Chinach.

Pomimo swojej pozycji w ChRL, pani Wang przyznaje, że szanse wystawienia jej wersji Jin Ping Mei na którejś ze scen Chin kontynentalnych są żadne. “Nie wnioskowaliśmy o wystawienie naszego nowego projektu w Chianch z bardzo prostego powodu: nie lubię pakować się w kłopoty. Poza tym 80% naszych przedstawień wystawiamy na scenach zagranicznych. Nie zależymy od jakichkolwiek dotacji rządowych, nie mamy więc ograniczeń w kwestii  doboru własnego repertuaru.” – powiedziała Wang Yuanyuan.

Według Wang Yuanyuan jej balet perfekcyjnie oddaje bogactwo Jin Ping Mei, łącznie ze słynnymi scenami erotycznymi, aczkolwiek w żadnym aspekcie nie ociera się o pornografię.
“To sztuka!”, powiedziała Wang Yuanyuan. “Publiczność nie zobaczy na naszej scenie striptease’u, czy nagości, ale może być pewna, że zobaczy treść słynnego dzieła przełożoną na język tańca. Jin Ping Mei to nie powieść miłosna, to rzecz o namiętności, ambicji, intrygach, machinacjach i żądzy.”

Nowy projekt Wang Yuanyuan okazał się ogromnym wyzwaniem dla niektórych członków jej grupy baletowej: “W naszym zespole pracują tancerze w wieku od 18 do 28 lat. Niektóre młode dziewczęta i młodzi chłopcy, którzy nie mają wiele doświadczenia życiowego byli bardzo zażenowani przygotowując się do odgrywania niektórych ze scen o silnym wyrazie erotycznym. Ale to część ich pracy, muszą sobie radzić z takimi zadaniami.” – powiedziała Wang.
Na marginesie: ciekawostką jest to, że Jin Ping Mei jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej popularnych dzieł literackich w Chinach, jest uznawane za jedno z 5 chińskich najlepszych dzieł wszech czasów. A wszystko to pomimo  ponad 300 letniemu zakazowi publikacji i rozpowszechniania!
Źródło:

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button