TechnologieWiadomościWiadomości

AI Chiny: ChatGPT upubliczniony, regulacje wprowadzone

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (40/2023/292)

Sztuczna inteligencja: ERNIE Bot dostępny publicznie

Chińska firma technologiczna Baidu (百度) z końcem sierpnia udostępniła publicznie swojego rywala ChatGPT, ERNIE Bot. Ma to być rozwiązanie przewyższające swoimi parametrami zagraniczne rozwiązania tego typu.

Upublicznienie ERNIE Bot jest istotnym wydarzeniem dla chińskiego sektora technologicznego, który po wielu miesiącach oczekiwania na decyzję władz, chce wziąć udział w dającej możliwości generowania zysków „gorączce sztucznej inteligencji”.

Zespól naukowców z ShangHai JiaTong University (上海交通大学), BeiJing TsingHua University (北京清华大学) oraz brytyjskiego Edinburgh University poddał testom porównawczym chiński model językowy ERNIE 3.5 (chin. “文心一言”) z innymi zagranicznymi, aktualnie dostępnymi rozwiązaniami typu ChatGPT.

Według naukowców ERNIE 3.5 ma przewyższać „umiejętnościami” zarówno ChatGPT 3.5, jak i GPT-4. Rozwiązanie opracowane przez chińskiego giganta technologicznego BaiDu (百度), właściciela najpopularniejszej w Chinach przeglądarki komputerowej, osiągnęło taki poziom skuteczności, funkcjonalności, wydajności, kreatywnego pisania, pytań i odpowiedzi, generowaniu kodów, wydajności uczenia się i wnioskowania w ciągu trzech miesięcy od uruchomienia aplikacji.

Źródła:

https://github.com

https://baijiahao.baidu.com

Regulacje prawne dla generatywnej sztucznej inteligencji 

Chiny, jako jedno z pierwszych państw na świecie, wprowadzają regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, a szczególnie rozwiązań typu ChatGPT. Zyskują one ogromną popularność na całym świecie, budzą ogromne emocje również w Chinach.

Aktualnie ok. 80 chińskich firm technologicznych prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad własnymi wersjami „inteligentnych” chat botów. Nie dziwi więc fakt, iż ta nowa nieuregulowana sfera działalności technologicznej rodzi obawy związane z użytkowaniem intensywnie rozwijanej technologii.

Chińskie Państwowe Biuro Informacji Internetowej (SIIO, chin. 中国国家互联网信息办公室), mając na uwadze owe obawy i znane już z doświadczeń innych państw ryzyka, w porozumieniu z właściwymi urzędami centralnymi, wprowadza regulacje związane z tworzeniem i użytkowaniem narzędzi bazujących na technologii sztucznej inteligencji, analogicznych do ChatGPT, ale i innych.

Zasady dotyczą wszelkich treści tekstowych, obrazów, materiałów audio i wideo generowanych przy użyciu AI i prezentowanych publicznie.

Regulacjom tym nie podlegają usługi dostępne wyłącznie dla użytkowników spoza Chin oraz rozwiązania stosowane wewnątrz organizacji, w tym w instytucjach edukacyjnych, kulturalnych i badawczych.

Dostawcy usług publicznych zostali zobowiązani do wdrożenia skutecznych środków w celu zwiększenia rzetelności i prawdziwości treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Jeśli ich usługi są w stanie wpłynąć na opinię publiczną, bądź „zmobilizować” społeczeństwo, spoczywa na nich obowiązek przeprowadzania przeglądów bezpieczeństwa i rejestracji swoich algorytmów w agencji administracji cyberprzestrzeni.

Usługodawcy zamierzający korzystać z rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji mają obowiązek określenia (wymienienia) wszystkich narzędzi generujących treści za pomocą sztucznej inteligencji, by poddać je przeglądowi bezpieczeństwa przez właściwe władze (agencje rządowe) przed ich publicznym udostępnieniem.

Za naruszenie przepisów przewidziane są kary grzywny, zgodne z obowiązującym ustawami.

Nowe przepisy SIIO zarazem zachęcają do innowacyjnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji we wszystkich branżach i dziedzinach oraz wspierania rozwoju chipów, oprogramowania, narzędzi, mocy obliczeniowej, źródeł danych koniecznych dla właściwego i bezpiecznego funkcjonowania i rozwoju technologii bazujących na AI.

SIIO zaprasza również firmy i instytucje zagraniczne do udziału we wspólnym formułowaniu międzynarodowych zasad i standardów związanych z generatywną sztuczną inteligencją.

Źródło:

https://mp.weixin.qq.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button