KosmosTechnologieWiadomościWiadomości

ZhuQue-2: rakieta na paliwo ciekłe

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (40/2023/292)

12 lipca wystrzelono pomyślnie rakietę nośną ZhuQue-2, która po 750 sekundach lotu osiągnęła orbitę na wysokości 500 km. W ten sposób osiągnięto cel pierwszego na świecie lotu rakiety napędzanej ciekłym paliwem. Oznacza to przełom w zastosowaniu nowych tanich materiałów pędnych w rakietach nośnych.

Prace nad użyciem tego konkretnego paliwa (czyli ciekłego tlenu i metanu), które jest tańsze w produkcji, a zarazem bardziej przyjazne dla środowiska, trwają również w Stanach Zjednoczonych, lecz Amerykanom do tej pory nie udało się pomyślnie wystrzelić rakiety tego typu (na przykład StarShip).

Rakieta nośna ZhuQue-2 (chin. 朱雀二号) została opracowana i wyprodukowana przez prywatną firmę LandSpace Technology Corporation (蓝箭航天空间科技股份有限公司).

ZhuQue-2, nad którą prace rozpoczęto w 2015 roku ma masę startową wynoszącą 216 ton i wykorzystuje 4 silniki Metalox TQ-12 w pierwszym stopniu, każdy o ciągu 67 ton metrycznych. Drugi stopień wykorzystuje jeden zoptymalizowany próżniowo TQ-12 o ciągu 80 ton metrycznych w połączeniu z silnikiem TQ-11 o ciągu 8 ton metrycznych, który działa jako pędnik.

To rakieta średniej klasy o średnicy 3,35 metra, wysokości 49,5 metra.

ZhuQue-2 jest w stanie wynieść 6000 kg ładunku użytecznego na niską orbitę okołoziemską na wysokości 200 km i 4000 kg ładunku użytecznego na orbitę synchroniczną ze Słońcem na wysokości 500 km.

Zhang Chang Wu (张昌武), założyciel i dyrektor generalny spółki LandSpace oświadczył, że ten start umieścił Chiny w czołówce globalnego wyścigu kosmicznego. Dodał, że jego firma przygotowuje się aktualnie do przeprowadzenia kolejnej próby. LandSpace rozwija jednocześnie projekt konstrukcji i eksploatacji napędzanych metanem rakiet wielokrotnego użytku. Pierwsze starty tych rakiet zaplanowano na 2025 rok.

Spółka LandSpace wyprzedziła swoich światowych konkurentów, w tym SpaceX Elona Muska i kalifornijską firmę Relativity Space. Wyprzedziła również konkurentów chińskich, wśród których najwięksi to LinkSpace, Galactic Energy, ExPace, i-Space, OneSpace i Deep Blue Aerospace.

Wyścig trwa.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button