EnergetykaWiadomościWiadomości

Kela: Największa na świecie hybrydowa elektrownia hydro-solarna

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (39/2023/291)

W Chinach powstała największa na świecie hybrydowa elektrownia hydro-solarna.

Połączenie ze sobą dwóch źródeł energii odnawialnej, sprawia, że produkcja energii z tych źródeł ma być stabilna i niezależna od kaprysów pogody. 

Projekt noszący nazwę Kela zlokalizowano w YaJiang (甘雅江), w gminie ZiZhou (孜州), w południowo-zachodniej prowincji SiChuan (四川), na Płaskowyżu Tybetańskim na wysokości 4600 m n.p.m., czyli o 1000 metrów wyżej niż położona jest LaSha, stolica sąsiadującego z SiChuan Tybetem (XiZang, chin. 拉萨). Elektrownia hybrydowa Kela jest więc najwyżej położonym tego typu projektem na świecie.

Pierwsza część siłowni hybrydowej, czyli hydroelektrownia została skonstruowana na rzece YaLong (雅砻) i posiada moc 3 GW.

Jest ona połączona liniami przesyłowymi z oddaloną o ok. 50 km farmą słoneczną. Ta zajmuje powierzchnię ponad 16 kilometrów kwadratowych, składa się z ponad 2 milionów paneli słonecznych o łącznej mocy 1 GW.

Jak przybliżają to media chińskie – to moc pozwalająca w ciągu jednej godziny w pełni naładować 15 tys. aut elektrycznych, które mogą pokonać na tym ładowaniu 550 kilometrów.

Nowa elektrownia może wyprodukować w ciągu roku 2 miliardy kWh energii elektrycznej, która zaspokaja całoroczne potrzeby ponad 700 tys. gospodarstw domowych. Umożliwia to redukcję zużycia węgla w energetyce chińskiej o ponad 600 tys. ton rocznie, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ponad 1,6 miliona ton.

Elektrownia hybrydowa w założeniu ma dostarczać więcej energii z kompleksu solarnego w porach suchych, natomiast a hydroelektrowni w okresach zwiększonych opadów deszczu. W ten sposób ulec ma poprawie gospodarowanie i zarządzanie energią.

Budowa kompleksu energetycznego trwała 6 lat. Tak długi okres realizacji inwestycji inżynierowie chińscy tłumaczą trudnymi warunkami, w tym zmniejszoną zawartością tlenu w powietrzu na tych wysokościach, skomplikowanymi warunkami geologicznymi w górach wysokich oraz dużymi wahaniami temperatur między dniem a nocą.

Projekt jest częścią zaplanowanego i realizowanego systemu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, która ma zaspokoić potrzeby co najmniej 100 mln gospodarstw domowych w Państwie Środka.

Źródło:

https://www.163.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button