WiadomościWiadomości

Giełdy w Chinach i Arabii Saudyjskiej zacieśniają współpracę

Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju podpisała umowę z operatorem saudyjskiej giełdy w celu zacieśnienia stosunków, co jest oznaką, że współpraca między Chinami a Arabią Saudyjską rozszerzyła się na obszar finansowy.

Jak dowiadujemy się z oświadczenia giełdy w Szanghaju opublikowanego w miniony poniedziałek, obie strony podpisały Memorandum of Understanding (protokół ustaleń) w niedzielę 3 września, podczas wizyty przedstawicieli władz giełdy szanghajskiej w Arabii Saudyjskiej.

W lutym br. analogiczne MoU Saudi Tadawul Group podpisała z zarządem giełdy w Hong Kongu

Zgodnie z podpisanym protokołem, giełda w Szanghaju i Saudi Tadawul Group, która jest właścicielem Saudi Exchange, będą współpracować w zakresie notowań krzyżowych, technologii finansowej (fintech), ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego (ESG) oraz wymiany danych. Zgodnie z oświadczeniem, będą dzielić się wiedzą w zakresie notowań przedsiębiorstw i podwójnych notowań funduszy giełdowych (ETF).

Nasze partnerstwo z Giełdą Papierów Wartościowych w Szanghaju jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju saudyjskiego rynku kapitałowego” – przekazał w oświadczeniu Khalid Abdullah Al-Hussan, dyrektor generalny Tadawul Group. “To partnerstwo pomoże ułatwić większą łączność między Arabią Saudyjską a Chinami i zachęci firmy w obu krajach do rozważenia wprowadzenia akcji na giełdę“.

Saudi Tadawul powstał w 2021 r., kiedy to Saudyjska Giełda Papierów Wartościowych została przekształcona w spółkę holdingową. Oprócz Saudi Exchange, firma posiada trzy inne spółki zależne, które są odpowiedzialne za rejestrację własności papierów wartościowych, rozliczanie transakcji i usługi technologiczne.

Według danych Bloomberga Saudi Exchange jest siódmą co do wielkości giełdą na świecie z łączną kapitalizacją w wysokości 3 bln USD, podczas gdy Chiny zajmują drugie miejsce z kapitalizacją w wysokości 9,9 bln USD.

Według Saudi Tadawul, na koniec lipca na saudyjskiej giełdzie notowane były łącznie 293 spółki. Jej indeks Tadawul All Share Index wzrósł w tym roku o 48 procent, pokonując wszystkie najważniejsze światowe indeksy giełdowe.

Największy udział w indeksie ma Saudi Arabian Oil Company, znana jako Saudi Aramco, która jest trzecią najcenniejszą spółką na świecie o wartości rynkowej 2,21 bln USD.

Bliższe powiązania w obszarze finansowym leżą w interesie obu krajów. Chińskie firmy poszukują alternatywnych kanałów pozyskiwania funduszy w obliczu napiętych stosunków z USA, podczas gdy Arabia Saudyjska dąży do zmniejszenia zależności swej gospodarki od ropy naftowej poprzez przyciąganie inwestycji w rozwijające się sektory, takie jak opieka zdrowotna, infrastruktura i turystyka w ramach krajowego planu Vision 2030.

Stosunki między Pekinem a Rijadem ociepliły się od czasu grudniowej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej, podczas której oba kraje zawarły szereg dużych transakcji, od technologii po energię i infrastrukturę.

Wcześniej Arabia Saudyjska zgodziła się rozliczać płatności handlowe w chińskiej walucie, co sprzyja internalizacji juana i zagraża pozycji dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej.

Chiny są największym partnerem handlowym świata arabskiego, a całkowita wymiana handlowa pomiędzy stronami w 2022 roku osiągnęła  wartość 430 mld USD. Zgodnie z oficjalnymi danymi z Rijadu Arabia Saudyjska odpowiada za jedną czwartą handlu między Chinami a krajami arabskimi.

Giełda w Szanghaju podpisała do tej pory protokoły MoU z 57 zagranicznymi partnerami, a giełdy w Londynie i Szwajcarii są gospodarzami klastrów chińskich spółek, które handlują światowymi kwitami depozytowymi.

Źródło: SCMP

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button