WiadomościWiadomości

BRICS: 5 + 19?

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (30/2023/282)

Zyski firm przemysłowych w dół

Jak zwykle, z początkiem kolejnego miesiąca, zaczęto publikować dane ekonomiczne dotyczące miesiąca minionego i podsumowań od początku roku.

Najnowsze dane wskazują na, że gospodarka chińska spowolniła, choć pierwszy kwartał br. dawał nadzieję, że Chiny szybko wychodzą na prostą.

Sygnałem niewątpliwie niepokojącym jest fakt, iż od 9 miesięcy spadają zyski przedsiębiorstw. W okresie od stycznia do końca kwietnia br. obniżyły się one o 20,6% r/r.

Patrząc na poszczególne branże należy podkreślić, iż szczególnie dotknięte spadkami są sektory produkcji i budownictwa.

Najsilniej malejące zyski odczuło jednak górnictwo. Choć Chiny są największym na świecie producentem węgla, to aktualnie na rynku branża wydobywcza musi zmierzyć się z załamaniem cen w obliczu wysokiej podaży.

Rosnące wydobycie krajowe oraz duży jego import spowodowały najwyższy w historii poziom zapasów tego surowca. Nic dziwnego, że ceny spadają.

Tak duży spadek zysków przedsiębiorstw w okresie styczeń – kwiecień br. jest powodem do sporego niepokoju. Bez interwencji rządu centralnego i stymulacji gospodarki się nie obędzie.

Główne wskaźniki finansowe przedsiębiorstw przemysłowych od stycznia do kwietnia 2023

Źródło:

http://www.stats.gov.cn

Badania obejmują przedsiębiorstwa przemysłowe z rocznym dochodem wynoszącym ponad 20 milionów RMB (ok.11,83 mln PLN).

PMI w maju poniżej 50 pkt

Innymi danymi pokazującymi, gdzie znajdują się słabe ogniwa gospodarki, są informacje na temat aktywności w gospodarce (Purchasing Managers Index PMI).

W maju wskaźnik PMI dla przemysłu Chin wyniósł 48,8 pkt r/r. Drugi miesiąc z rzędu poniżej granicy 50 pkt.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (od maja 2022 do maja 2023) tylko w czerwcu i wrześniu ub.r. oraz styczniu, lutym i marcu br. indeks główny PMI „wyszedł” ponad granicę 50 pkt.

Jedynym wskaźnikiem PMI, który trzyma się mocno w tym roku, to PMI dla sektora nieprodukcyjnego (m.in. usługi i budownictwo).

Piaty miesiąc z rzędu jego odczyt przekracza granicę 50 pkt. W maju odczyt wyniósł 54,5 pkt.

Usługi trzymają się mocno, ale przemysł wciąż dotykają turbulencje.

Majowe dane PMI utrzymują rozbieżność między sytuacją w produkcji a usługach. Skąd się bierze ta różnica? M.in.: spadek inwestycji w środki trwałe, niewystarczający popyt w produkcji, słaba konsumpcja, rosnące ryzyko spadku popytu zewnętrznego. Do tego spadek cen głównych surowców i materiałów.

Z perspektywy wielkości przedsiębiorstw wciąż utrzymuje się sytuacja, gdzie firmy małe i średnie borykają się z dekoniunkturą, przedsiębiorstwa duże, radzą sobie względnie dobrze.

PMI dużych, średnich i małych przedsiębiorstw w maju wyniósł odpowiednio 50,0%, 47,6% i 47,9%. Oznacza to spadek PMI dla firm małych i średnich w relacji miesiąc do miesiąca. To niemal w całości firmy prywatne, które zapewniają ponad 80% zatrudnienia w miastach. Kolejny problem wymagający uwagi i interwencji władz.

Źródło:

http://www.stats.gov.cn

https://m.yicai.com

Dane Państwowego Urzędu Statystycznego (国家统计局)

Rosną inwestycje kolejowe

W okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku inwestycje na chińskiej kolei wyniosły 167,4 mld RMB (ok. 100 mld PLN). To więcej o 6,3% niż w zeszłym roku. Inwestycje gwarantują utrzymanie globalnego przewodnictwa Chin w rozwoju sieci szybkich kolei.

Źródło:

https://www.thepaper.cn

BRICS plus 19?

Trwają przygotowania do sierpniowego szczytu krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki).

W pierwszych dniach czerwca spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Piątki BRICS celem omówienia agendy szczytu. Jednym z istotnych punktów dyskusji była kwestia rozszerzenia grupy BRICS. Od początku 2022 roku do organizacji swój akces złożyło 19 państw, w tym m.in. Arabia Saudyjska, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Algieria, Egipt, Indonezja, Argentyna.

Nie ma oficjalnej informacji, czy rozpatrzono już któreś wnioski i jaka jest decyzja członków założycieli. Pewnym jednak jest, że Piątka się powiększy. I to znacznie. Co zdecydowanie nie wszystkim się spodoba.

Pierwotnie organizacja w 2006 roku nosiła nazwę BRIC. A to dlatego, że powstała z inicjatywy Brazyli, Rosji, Indii i Chin. W 2011 roku grupa powiększyła się o Republikę Południowej Afryki (BRICS). Państwa BRICS to ponad 43% ogółu populacji, 20% światowego PKB i 20% wartości handlu zagranicznego w skali globu. Udział krajów BRICS w światowej produkcji w cenach rynkowych wzrósł do 25,5%. Grupa ma swój własny bank – New Development Bank (NDB), który aktualnie finansuje 80 projektów inwestycyjnych w krajach członkowskich na sumę 30 mld USD (ok. 125,780 mln PLN).

15 szczyt BRICS odbędzie się w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) w dniach od 22 do 24 sierpnia.

Źródło:

www.tbsnews.net

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button