Wiadomości

Bułgaria zaprasza chińskich inwestorów

SOFIA – Bułgaria zaprasza do siebie chińskich inwestorów oferując w zamian najniższe stawki podatków w całej Unii Europejskiej.

Chińskie firmy były i są zainteresowane lokowaniem w Bułgarii inwestycji z takich obszarów jak elektronika, infrastruktura, energia, rolnictwo, materiały budowlane, rozwiązania inżynieryjne.

Wan Jifei, przewodniczący Chińskiej Izby Promocji Handlu Zagranicznego powiedział, że ekonomie obu krajów mogą się wzajemnie uzupełniać na wielu polach. Bułgaria, zdaniem przewodniczącego, będzie bramą dla chińskich przedsiębiorstw pozwalającą wejść na rynek Unii Europejskiej.

Przewodniczący Wan zapowiedział promocję w Chinach produktów z Bułgarii mówiąc, że bułgarski olejek różany, sery i wina będą wkrótce dostępne w chińskich centrach handlowych.

W październiku 2009 roku chiński wiceprezydent  Xi Jinping podpisał porozumienie z rządem Bułgarii w sprawie importu bułgarskich produktów o wartości 900 milionów dolarów.

We wrześniu bieżącego roku bułgarski premier Bojko Borissov spotkał się w Pekinie z chińskim premierem Wen Jiabao. Strona chińska zadeklarowała podówczas wolę dalszego pogłębiania wzajemnej współpracy.

Inwestycje chińskie stanowią już prawie 50% inwestycji zagranicznych w Bułgarii. Czyni to ten kraj jednym z lobbystów Chin na arenie Unii Europejskiej.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button