Wiadomości

Chińczycy zbudują najwyższy drapacz chmur na świecie w 90 dni

Po zbudowaniu 30-piętrowego wieżowca Burj Khalifa w zaledwie 15 dni, Chińczycy zbierają siły, aby po raz kolejny pobić rekord świata we wznoszeniu wieżowców na czas. Przy najnowszym projekcie ambitnych budowniczych poprzedni można uznać za betkę, ponieważ tym razem Chińczycy mają zamiar zbudować najprawdziwszy drapacz chmur w niecałe 90 dni.

Potężny gmach będzie miał ponad 837 metrów wysokości i oddany zostanie do użytku w marcu 2013. Nazwa wieżowca to "Sky City", czyli po angielsku "Powietrzne Miasto".

Budowla znajdować się będzie w mieście Changsha, nad rzeką Xiangjiang. 83% powierzchni zajmować będą pomieszczenia mieszkalne, a resztę stanowić będą biura, sklepy i restauracje.

Deweloperzy zapewniają, że poszczególne lokale cechować będzie duża różnorodność i że niezależnie od stanu konta, każdy rozglądający się za mieszkaniem chętny będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Wedle oficjalnych informacji budynek wyposażony zostanie w specjalny mechanizm chroniący przed zgubnym wpływem nawet 9-stopniowych trzęsień ziemi oraz pożarów. W wieżowcu zastosowanie znajdą najnowsze, bardzo ekonomiczne systemy oszczędzania energii oraz ostatni krzyk techniki w dziedzinie klimatyzacji, system 3-etapowej wymiany powietrza.

Poniżej zamieszczamy materiał filmowy, objaśniający maluczkim geniusz architektoniczny Chińskich specjalistów:


 

Według ostatnio opublikowanych danych w Chinach oddaje się co 5 dni budynek liczący co najmniej 35 pięter. W większości typowych chińskich osiedli znaleźć można takie właśnie domy. Dzieje się tak dlatego, że na najwyższych piętrach znajdują się powierzchnie najdroższe. Te zaś są łakomymi kąskiem dla chińskich nowobogackich, którzy pragną pokazać wszem i wobec na co ich stać. Deweloperzy zacierają ręce i budują coraz szybciej, coraz wyżej…

Źródło: weirdasianews

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button