Wiadomości

Chińska Republika Ludowa ma 65 lat

W polskich mediach rzecz jasna cisza. Wygrywa expose, prof. Hartman, a nawet rozdzielone osiołki. O 65 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, nie wspomina nikt. W końcu to tylko druga potęga gospodarcza swiata. Szału nie ma. Jak doszło do powstania ChRL? To historia wcale nie tak odległa, a wciąż mało znana, co więcej budząca wiele skrajnych opinii, ocen, emocji. 

Proponuję obejrzenie filmu (niestety dostępna wyłącznie wersja angielska) będącego 1 częścią trylogii p.t. "Chiny – wiek rewolucji. 1 część opowiada o burzliwym okresie poprzedzającym powstanie Republiki Chińskiej w 1911 roku do proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku. Film autorstwa Sarry Williams wyprodukowany przez amerykańską telewizje edukacyjną PBS w 1989 roku zasługuje na szczególną uwagę. Zawiera bowiem wiele unikalnych zdjęć i fragmentów filmów z przedstawianego okresu, a także wypowiedzi naocznych świadków. Film nie jest jednostronny, prezentuje wydarzenia w sposób obiektywny. Oczywiście obraz nie jest doskonały – trudno zawrzeć tak złożoną materię w zaledwie 2 godzinach materiału. Siłą rzeczy wiele spraw, problemów, wydarzeń pokazano w dużym skrócie. Dlatego też tym bardziej dociekliwym polecam lekturę 3 książek wybitnego polskiego historyka, dr hab. Jakuba Polita: "Chiny 1946 – 1949", "Gorzki triumf", "Pod wiatr". Te 3 pozycje przynoszą ogrom niezwykle szczegółowych informacji dotyczących 1 połowy XX wieku w Chinach. Po ich przeczytaniu nic juz nie będzie dla Państwa takie samo. Gwarantuję.

Chińska Republika Ludowa końcy dzisiaj 65 lat. To okres równie ciekawy jak ten poprzedzający proklamowanie państwa przez Przewodniczącego Mao. Jakie będą następne lata? Z pewnościa niezwykle frapujące. Jak zawsze.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button