Wiadomości

Chiński miliarder wspiera renowację klasztoru

NANJING – Najbogatszy inwestor na chińskim ryku nieruchomości zadeklarował wesprzeć renowację klasztoru buddyjskiego w Nanjng kwotą 1 miliarda yuanów.

Wang Jianlin, prezes Dalian Wanda Group, który znalazł się w tym roku na czele listy najbogatszych chińskich deweloperów z majątkiem szacowanym na 28 miliardów yuanów (14 miliardów złotych) zadeklarował się, że przeznaczy 1 miliard ze swego osobistego majątku na renowację buddyjskiego kompleksu klasztornego w Nanjing.

Na stronie internetowej miliardera umieszczono oświadczenie, według którego kwota zostanie przekazana Chińskiej Federacji Charytatywnej w grudniu.

Wang twierdzi, że nie jest buddystą, ale uważa za swój obowiązek szacunek dla chińskiej tradycji i dbałość o jej ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Firma Wanga w ciągu ostatnich 20 lat przekazała na cele dobroczynne 2,7 miliarda yuanów.

Chińscy internauci są podzieleni jeśli chodzi o opinię na temat deklaracji Wang Jianlina. Część z nich uważa, że odbudowywanie od zera nie istniejących właściwie zabytków ma niewielkie znaczenie kulturalne, ponieważ zabytki te pozbawione są wartości historycznej. To strata pieniędzy i zasobów, które mogły być przeznaczone na inne cele.

Wielka Świątynia Bao’en, którą chce wesprzeć Jianlin była jedną z najsłynniejszych świątyń buddyjskich  za dynastii Ming (1368-1644).

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button