Wiadomości

Chiński prezydent spotyka się z premierem Japonii

YOKOHAMA – Prezydent Hu Jintao spotkał się z premierem Japonii Naoto Kanem przy okazji 18 szczytu liderów APEC (Wspólnoty Ekonomicznej Krajów Azji i Pacyfiku),  które odbywa się w Yokohamie w Japonii.

Hu podkreślił, że najlepszym wyborem dla obu narodów Chin i Japonii będzie pójście wspólną drogą pokoju, przyjaźni i współpracy.

Obie strony powinny patrzeć na swoje relacje poprzez wieki wzajemnych kontaktów, porozumień podpisanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, a jednocześnie nieugięcie wzmacniać rozwój stosunków bilateralnych dla korzyści obu krajów.

Chiński prezydent dodał, że Chiny i Japonia powinny zjednoczyć wysiłki, aby umożliwić obu stronom wzajemne zrozumienie i rozwinąć przyjacielskie relacje pomiędzy narodami.

Chiny i Japonia są dla siebie najważniejszymi partnerami handlowymi, powinny kontynuować pogłębianie korzystnej dla obu krajów współpracy, brać wspólnie udział w działaniach na arenie międzynarodowej, wspierać rozwój Azji, jak również wspólnie stawiać czoła globalnym wyzwaniom.

Premier Japonii zgodził się w pełni ze stanowiskiem prezydenta Chin. Pogratulował sukcesu Expo 2010. Wyraził swoją nadzieję, że oba kraje poprawią komunikację pomiędzy sobą i rozwiną współpracę na wielu polach.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button