Wiadomości

Chiński produkt krajowy brutto roku 2010 osiągnie 10%

PEKIN – Jak podał 4 stycznia Chiński Bank Ludowy, prezes banku centralnego Zhou Xiaochuan, twierdzi, że chiński produkt krajowy brutto w roku 2010 osiągnie wzrost 10%.

W opublikowanym we wtorek na stronie internetowej Chińskiego Banku Ludowego przemówieniu Zhou czytamy, że do niedawna nie był całkowicie pewien, czy ekonomia Chin wróciła już do normy, ponieważ pewne czynniki zewnętrzne w dalszym ciągu negatywnie oddziałują na kondycję ekonomiczną kraju. Zhou zaznaczył, że Chiny powinny wykazać się rozwagą w kwestiach makroekonomicznych oraz że powinny unikać „nadmiernej ekspansji”.

Zhou napisał również, że rząd będzie „stopniowo acz zdecydowanie wspierał nakierowane na poprawę sytuacji rynkowej reformy mające na celu zwalczanie reżymu oprocentowaniowego, który ma obecnie miejsce w Chinach”.

Zhou wygłosił swoje przemówienie 15 grudnia zeszłego roku, kiedy ustawodawcy podwajali wysiłki mające na celu zmniejszenie wzrostu cen nieruchomości oraz zahamowanie rosnącej inflacji w sytuacji, gdy indeks cen konsumenckich osiągnął rekordowe 5,1%.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button