Wiadomości

Czterech policjantów zastrzelonych na służbie

SHANDONG – Dwóch uzbrojonych mężczyzn zastrzeliło wczoraj trzech policjantów, uprowadziło pięć samochodów i postrzeliło dwóch kierowców w Taian, w prowincji Shangdong. Czwarty policjant zmarł dzisiaj rano w wyniku odniesionych ran nie odzyskawszy przytomności.Do strzelaniny doszło wczoraj rano, kiedy czterech policjantów w ramach prowadzonego dochodzenia odwiedziło mieszkanie brata poszukiwanego przez nich mężczyzny podejrzanego o dokonanie morderstwa w sąsiedniej miejscowości. Kiedy policjanci zapukali do drzwi i wylegitymowali się, ze środka otworzono do nich ogień. Jeden z policjantów zmarł na miejscu, kolejny policjant oraz jego asystent zmarli w szpitalu, wczoraj wieczorem, czwarty funkcjonariusz zmarł dzisiaj rano.

Wkrótce po strzelaninie zabójcy zatrzymali i uprowadzili przejeżdżający akurat samochód, którego kierowcę również postrzelili. W pogoni za przestępcami wysłano setki uzbrojonych policjantów, byli wśród nich oficerowie służb specjalnych, a także grupy taktycznej Zbrojnej Policji Ludowej.

Zabójcy podczas ucieczki uprowadzili cztery kolejne pojazdy, postrzelili kolejnego kierowcę i nieustannie strzelali do goniących ich radiowozów policyjnych. Pościg zakończył się w chwili, kiedy jeden z policjantów wjechał z całym impetem w bok prowadzonego przez bandytów samochodu służbowym jeepem. Jeden z zabójców popełnił samobójstwo a drugiego aresztowano. Łącznie pięciu policjantów, dwóch asystentów i dwóch cywili zostało postrzelonych, czterech funkcjonariuszy z nich zmarło.

W domu przestępców znaleziono śrutowy karabin gładkolufowy (tzw shotgun ), pistolet domowej produkcji oraz prawie 200 sztuk amunicji.

Setki chińskich internautów wstrząśniętych wydarzeniem większości znanym wyłącznie z amerykańskich filmów sensacyjnych, złożyło zmarłym policjantom hołd przez internet, stawiając ich za wzór do naśladowania.

Tragedia miała miejsce miesiąc przed chińskim Nowym Rokiem. Z roku na rok w tym okresie coraz gwałtowniej rośnie poziom przestępczości w Chinach.

Źródło: SCMP, Shanghai Daily, Xinhua News Agency, opracował: m.p., l.s.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button