Wiadomości

Chiński wicepremier z wizytą w Hiszpanii

MADRYT – Chiński wicepremier Li Keqiang przybył wczoraj do Hiszpanii, rozpoczynając tym samym trzydniową podróż po Europie. Podczas swojej przemowy na lotnisku w Madrycie premier mówił o więzach przyjaźni łączących Chiny i Hiszpanię oraz o bezproblemowej współpracy handlowej i wymianie kulturowej między oboma państwami.

W związku z inflacją w Chinach, premier zachęcił obydwa kraje do wzajemnego wspierania się i powiedział, że pomimo przeciwności losu powinny wciąż się rozwijać i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Chiny poparły już wprowadzenie kilku ekonomicznych i finansowych reform zaproponowanych przez hiszpański rząd i wyraziły przekonanie, że pokonanie przez Hiszpanię problemów ekonomicznych jest tylko kwestią czasu.

Li powiedział także, że podczas jego pobytu w Hiszpanii ma zamiar porozmawiać z liderami politycznymi o sposobach walki z kryzysem. Ma także zamiar wzmocnić więź między Hiszpanią a Chinami oraz pogłębić współpracę we wszystkich sektorach.

Li spotkał się dzisiaj z zastępczynią hiszpańskiego premiera, Eleną Salgado, królem Hiszpanii, Juanem Carlosem, a także premierem Jose Luisem Rodriguezem Zapatero.

Obydwie strony najprawdopodobniej podpiszą też serię porozumień dotyczących finansów, telekomunikacji, polityki energetycznej oraz żywieniowej.

Hiszpania jest pierwszym punktem podróży premiera po Europie. Później uda się do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Jiang Yu, powiedziała, że Chiny cieszą się dobrymi stosunkami z tymi trzema państwami Unii Europejskiej i że mają nadzieję pogłębić współpracę z nimi, promując w ten sposób oparty na wzajemnym zaufaniu wspólny rozwój Azji i Europy.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button