Wiadomości

Chiński wicepremier z wizytą w Wielkiej Brytanii

EDYNBURG – Wicepremier Li Keqiang kontynuuje swoją podróż po Europie. Wczoraj odwiedził Wielką Brytanie, gdzie spędzi najbliższe cztery dni.
Podczas wygłoszonej na lotnisku w Edynburgu przemowy premier powiedział, że Chiny i Szkocję łączą silne więzy przyjaźni, a wspólne prowadzenie interesów pomaga obydwu krajom szybciej się rozwijać. Wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu uda się w przyszłości nawiązać jeszcze bliższe kontakty polityczne i handlowe, a współpraca będzie co najmniej tak owocna, jak dotychczas.

Po zakończeniu wizyty w Szkocji wicepremier uda się do Londynu, gdzie spotka się z premierem Davidem Cameronem, jego zastępcą Nickiem Ceggiem, Kanclerzem Skarbu Georgem Osbornem oraz ministrem spraw zagranicznych Williamem Haguem.

Wielka Brytania jest ostatnim etapem podróży Li po Europie. Wcześniej premier złożył wizytę w Hiszpanii i Niemczech.

Stosunki handlowe Chin i Wielkiej Brytanii układają się znakomicie. Zyski z wymiany handlowej osiągnęły na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów 2010 roku ponad 40,2 miliarda dolarów, czyli ponad 30% więcej, niż w roku poprzednim. Znaczący progres nastąpił również w sektorze usługowym. Na przestrzeni kolejnych 5 lat Li i Cameron planują zwiększyć zyski do 100 miliardów dolarów.

Chiny są na szóstym miejscu w rankingu państw z największą liczbą inwestycji na terenie Wielkiej Brytanii i na drugim miejscu wśród zagranicznych inwestorów w Londynie.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button