Wiadomości

Chiny: 960 000 milionerów

Jak podaje magazyn Caixin Online w Chinach mieszka obecnie ponad 960 tysięcy osób o majątku przekraczającym milion yuanów (500 tysięcy złotych), to jest o 9,7% więcej niż w zeszłym roku.

Raport firmy GroupM Knowledge pod tytułem Hurun Wealth 2011 informuje, że wśród chińskich milionerów aż 60 tysięcy to miliarderzy. To oznacza, że liczba mieszkańców Chin Ludowych o takim majątku wzrosła w ciągu roku o 9,1% w stosunku do roku ubiegłego.

Średnia wieku chińskich milionerów to 39 lat, miliarderów zaś to 43 lata.

Wielu z chińskich milionerów osiągnęło sukces finansowy prowadząc prywatne przedsiębiorstwa, niektórzy z handlu nieruchomościami, inni zarobili na operacjach giełdowych, niektórzy zaś zajmują bardzo dobrze płatne stanowiska w wielkich firmach.

Największa ilość milionerów i miliarderów mieszka w Pekinie, na drugim miejscu jest prowincja Guangdong (Shenzhen, Kanton), na trzecim dopiero Szanghaj.

Jak informuje raport GroupM Konowledge głwnym powodem wzrostu ilości milionerów i miliarderów w Chinach jest ciągle rosnąca wartość nieruchomości, które są głównym obszarem działania chińskich bogaczy.

Raport nie informuje, czy majątek milionerów szacowano wyłącznie na bazie rocznych dochodów, czy też wliczano weń na przykład posiadane mieszkania i domy. W związku z rosnącymi cenami mieszkań w Chinach właściwie każdy posiadacz mieszkania o powierzchni większej niż 100 m2 jest już milionerem…

Źródło China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button