Wiadomości

Chiny bez analogii

PEKIN – Chiny poświęcają uwagi rozwojowi wydarzeń w niektórych krajach Azji Zachodniej oraz Afryki Północnej, ale sugerowanie jakichkolwiek analogii pomiędzy Chinami a tamtymi krajami nie ma żadnego uzasadnienia. “To nie jest słuszne”, powiedział dzisiaj premier Wen Jiabao.“Wybraliśmy ścieżkę rozwoju, która odpowiada narodowemu charakterowi Chin”, powiedział premier, zaznaczając, że Chiny wciąż są krajem rozwijającym się z ogromną ilością ludzi.

Premier Wen Jiabao dodał podczas konferencji prasowej, że Chiny nigdy nie uznawały swojej drogi rozwoju jako “modelowej” dla innych państw i narodów, ponieważ Chiny same znajdują się w fazie poszukiwania metod reformowania kraju  i budowania ekonomicznych podstaw jego funkcjonowania.

“Wszystkie kraje świata powinny wybierać swoje własne ścieżki rozwoju w zgodzie z warunkami w jakich im przyszło funkcjonować”, powiedział Wen. “Szanujemy wybory dokonane przez narody innych krajów”, powiedział. “Państwa mogą uczyć się od siebie nawzajem różnych dróg rozwoju na bazie wzajemnego szacunku”, dodał.


Źródło: Shanghai Daily

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button