Wiadomości

Chiny grożą Ameryce wojną handlową

PEKIN – Chińskie MSZ ostrzegło, że uchwalenie przez Senat USA ustawy zezwalającej na stosowanie barier celnych wobec krajów utrzymujących sztucznie zaniżony kurs swojej waluty i subsydiowanie w ten sposób swojego eksportu, może narazić na niepowodzenie starania podejmowane na rzecz ożywienia światowej gospodarki.

Rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu oświadczył, że ustawa "jaskrawo narusza zasady Światowej Organizacji Handlu" i wezwał administrację prezydenta Obamy do jej zawetowania.

Chińska agencja prasowa Xinhua wyraziła nawet pogląd, że "może dojść do wojny handlowej między dwiema czołowymi gospodarkami świata".

Zdaniem wielu członków Kongresu USA, związków zawodowych i środowisk wielkiego biznesu, Chiny sztucznie zaniżają kurs swojej waluty – yuana co daje chińskim towarom nieuczciwą przewagę nad konkurencją. Pekin odrzuca te oskarżenia.

Uchwalona we wtorek, stosunkiem głosów 63:35 przez kontrolowany przez Demokratów Senat, ustawa zezwala na stosowanie wobec krajów stosujących takie praktyki barier celnych. Ustawa nie ma jednak większych szans na uchwalenie w Izbie Reprezentantów, gdzie republikańska większość jest jej przeciwna. Jest to o tyle zaskakujące, że obaj potencjalni kandydaci Republikanów do walki o fotel prezydencki w przyszłych wyborach od dawna deklarują wolę ograniczenia importu towarów z Chin.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że z jednej strony przykłady historyczne wskazują wyraźnie, że wojny celne oraz walutowe w dłuższej perspektywie przynosiły szkody wszystkim zamieszanym w konflikt ekonomiczny gospodarkom. Z drugiej jednak strony wojny walutowe i celne nie dotyczyły nigdy państwa o gospodarce zarządzanej centralnie, sztucznie utrzymującej niską wartość swojej waluty o tak gigantycznym rozmiarze jak dzisiejsza gospodarka ChRL. Nikt nie jest w stanie przewidzieć rezultatów konfliktu ekonomicznego pomiędzy USA a Chinami. Dlatego też po obu stronach uaktywniły się silne lobby przeciwne ostrym rozwiązaniom. Ani Chiny, ani USA nie są w tej chwili gotowe na przejście przez długotrwały i głęboki kryzys ekonomiczny.

Źródło: PAP, beta.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button